Antwort Jak stříhat parkové růže? Weitere Antworten – Kdy a jak se stříhají růže

Jak stříhat parkové růže?
Kdy řezat růže Jarní řez růží provádíme nejlépe v čase, kdy kvete zlatice (Forsithya), lidově „zlatý déšť“. Na podzim růže zbytečně neřežeme, pouze odstraníme nevzhledné konce s odkvetlými květy případně výhony, které na zahradě překáží. Hlavní řez růží je tedy na jaře.Růže se stříhá na jaře před rašením. Dobrým vodítkem, kdy stříhat růže pro vás bude moment, když kvete zlatý déšť. Proveďte radikální řez na tři očka, zbavte keř starých větví, které jsou často zdrojem chorob a škůdců, keř díky tomu bohatě kvete. Řezejte vždy cca 1 cm nad očkem, které směřuje ven z keře.U růží je všeobecně známo, že se sřezávají šikmo. Stačí tedy jeden dlouhý šikmý řez, který vám může zachránit delší životnost tak krásné růže. Nezapomeňte stonek seříznout každý den a zároveň vyměnit čerstvou vodu ve váze. Při takové péči Vám růže vydrží minimálně 7 dní.

Jak stříhat pnoucí růže na jaře : Pnoucí růže, jako je Rambler, kvetou pouze na víceletých stoncích. Abyste při stříhání na jaře neodstranili všechna květenství, odstraňte u této skupiny pouze mrtvé dřevo a nemocné a odkvetlé výhony z předchozího roku. V případě křížení výhonů odřízněte slabší výhonky růží nad pupenem směřujícím ven.

Jak stříhat růže na kmínku

Pro růže na kmínku je nejdůležitější hezký tvar koruny, proto se hlavní výhony téměř nezastřihují. V průměru se zkracují na délku 20 až 30 cm – to podpoří kompaktní růst koruny. Odstraňte také malé a příliš hustě rostoucí postranní výhony. Pro vitalitu růže je rovněž důležité občas odstranit přestárlé výhony.

Jak množit řezané růže : Stačí v předjaří ohnout vytipované, silné výhony a zasadit je do země, ale tak, aby vrchol směřoval vzhůru. Tu část výhonu, od které chceme, aby v zemi zakořenila, zajistíme (zafixujeme) například kolíky. Pokud se nám vše podaří, můžeme nově vzniklé, kořenící rostliny, přesadit již následující jaro.

Růže této skupiny jsou nenáročné, postačí jim obvyklá hlinitá zahradní půda a místo na slunci. Pokud je půda neúrodná a špatné struktury, zlepšíme ji na celé ploše do hloubky asi 30 cm kompostem a plnými hnojivy.

Odkvetlý květ odstraňujeme ještě před úplným opadem korunních plátků, tj. ihned, jakmile ztratil svůj půvab. U velkokvětých růží s odkvetlým květem odřezáváme současně část stonku s neúplnými listy, které pod ním vyrůstají, a alespoň jedním listem úplným, pětičetným.

Jak stříhat pnoucí růže

Pro omlazení pnoucí růže ustřihněte jeden či dva hlavní stonky přímo u základny, a to asi 20 cm nad zemí. Zarovnejte tvar odstraněním větví, které trčí mimo a následně stříhejte malé boční větve vždy za třetím očkem.Růžím vyhovuje každá zpracovaná zahradní půda. Ideální je hlinitopísčitá s dostatkem humusu a s neutrální či slabě kyselou půdní reakcí (pH 6–7). Růže nejsou náročné. Až asi tři roky po výsadbě je vhodné ke každé pnoucí růži přidat vždy v předjaří asi 50 g plného minerálního hnojiva a mírně je zahrnout.Začněte ozdravným prořezem, kdy odstraníte staré, odumřelé či poškozené stonky. Tím velkokvěté růže celkově omladíte. Ponechejte 3-5 silných a zdravých stonků. Pokračujte řezem na podporu květenství, což znamená, že zbylé hlavní stonky ostříháte za třetím až čtvrtým očkem nad zemí.

Řízky získáváme na podzim a začátkem zimy, uskladníme je a na jaře zasadíme do země až po svrchní dva pupeny. Řízky zasazujeme do půdy na šikmo. Řežeme zásadně výhony s alespoň třemi až pěti pupeny. Zasazený řízek přikryjeme skleněnou lahví či vejpůl uříznutou PET lahví, abychom řízek ochránili před vymrznutím.

Kdy množit řízkováním : Vůbec nejběžnější metodou vegetativního množení okrasných i pokojových rostlin je řízkování. Obvykle na jaře či v raném létě se z rostlin odejmou řízky, což bývají podle druhu rostliny mladé výhonky, listy nebo části větviček. Stonek mahonie stačí nařezat na kousky s jedním očkem a jedním listem.

Jak daleko od sebe sázet půdopokryvné růže : U půdopokryvných růží je to 50 – 70 cm, tedy 4 – 2 rostliny na 1 m2 . Botanické a parkové růže sázíme ve sponu 0,8 – 1,5 m, soliterně 1 – 2 m od sebe. Pnoucí růže vyžadují vzdálenost 1,2 – 2 m a růže stromkové 1 m.

Čím přikrýt růže

Růže zakryjeme chvojím a nebo k nim ještě navíc přihrneme zeminu. Měla by být zakryta první očka. Pozor, pokud máte v záhonu mulčovací kůru, je nutné ji nejdříve odstranit. Vzácné a choulostivé růže můžeme také zakrýt prodyšnou geotextilií.

Popínavou růži sázíme nejlépe na místo směřující k jihovýchodu či jihozápadu a chráníme ji před větrem. Menším rostlinám stín nevadí, ale vzrostlé růže potřebují slunce, aby mohly rozkvést. Vhodný ovšem není ani celodenní žár – všeho moc škodí i v případě růží.Nejjednodušší je použít některé z vícesložkových minerálních nebo organicko-minerálních hnojiv pro růže, vhodná jsou také vodorozpustná hnojiva. Pokud vaše růže špatně prospívají, dopřejte jim Vitality komplex s aktivními výtažky z humusu.

Jak zachránit starou růží : Do nádoby nalijte horkou vodu, aby její hladina sahala do výšky asi šesti centimetrů. Konce stonků se v ní nechají dvě až tři minuty a poté se ihned vloží do studené vody. Růže musí být zabalené v papíru, aby je nepoškodila stoupající pára. Horká voda vytlačí ze stonků vzduch, a umožní tak dokonalé nasátí studené vody.