Antwort Jak stříhat orchideje? Weitere Antworten – Jak stříhat kořeny orchideje

Jak stříhat orchideje?
Zaschlé části vzdušných kořenů můžeme odstřihnout. Hnědé a zčernalé či naopak suché kořínky odstraňte sterilizovanými nůžkami a rány ošetřete aktivním uhlím, jež působí jako dezinfekce. Rostlinu pak přesaďte do čerstvého substrátu.Řez proto provádíme až v dubnu, těsně před vyrašením nových listů a květů, kdy jsou pupeny dobře patrné. Řez výhonů provádíme těsně nad prvním silným pupenem, abychom se zbavili suchých květů a zároveň nepoškodili ty vznikající. Výhony bez zaschlých květů není nutné řezat.Jakmile jsou květy vaší orchideje opadané nebo jich zbývá už jen několik, měli byste vyschlé výhonky těsně nad třetím kolínkem, zvaným též očkem, odstřihnout nůžkami. S trochou štěstí může květní stvol znovu dvakrát až třikrát vyrašit.

Kdy ostříhat odkvetlé orchideje : Odkvetlé květní stvoly nezastřihávejte (pouze pokud zcela nezaschnou). Je vhodné uříznout pouze odkvetlou část nad posledním spícím pupenem, z něhož se časem vyvine nová větvička s květy. Na odkvetlých květních stvolech se mohou vytvářet také mladé rostlinky, které lze po vytvoření kořenů oddělit a zasadit samostatně.

Co dělat s kořeny od orchideje

Orchideje mají vzdušné kořeny, které používají k zachycení vlhkosti a živin z okolí. Pokud jsou kořeny stále pevné a zdravé, není nutné zasahovat. Vyjměte orchidej z květináče: Pokud jsou kořeny skutečně přerostlé a vypadají, že už květináč překonaly, je čas orchidej vyjmout.

Jak dlouho nechat namočené orchideje : Ponořte celý květináč s orchidejí do vody a nechte ji několik hodin nasáknout,“ radí Lenka Hrubá. Rostliny by nikdy neměly stát ve vodě dlouhodobě, aby jim neuhnívaly kořeny. Orchideje pěstované jako pokojové rostliny pocházejí většinou z tropů či subtropů, proto jim uděláte radost rosením.

U většiny orchidejí se stonek odstřihne na bázi rostliny. Orchideje Phalaenopsis jsou schopné na stejném stonku vykvést ještě jednou. Po odkvětu stonek zařízneme k prvnímu širšímu očku od konce květního stonku. Pokud stonek nevykvete a začne schnout, seřízneme ho asi centimetr od báze rostliny.

Buď si vezmete suchý rašeliník, substrát pro orchideje nebo obyčejnou vatu. Poté dejte zvolený obsah do plastové vaničky. Navlhčete ho a umístěte na něj takzvané řízky. Nezapomínejte substrát, vatu nebo rašeliník zvlhčovat, aby stonek nezaschnul.

Čím zalévat orchideje aby kvetly

Čím zalévat orchideje, aby kvetly

Rozdrťte vaječnou skořápku, svařte ji a nechte přes noc louhovat. Již ráno můžete orchidej řádně zalít. Zbytky domácího hnojiva můžete scedit a uložit do lednice. Můžete také použít vodu po vaření rýže nebo brambor.Jak oživit umírající orchidej

V závislosti na příčině se většina orchidejí dá zpět nahodit k životu opětovným zaléváním, ořezáním všech mrtvých kořenů a infikovaných listů. Někdy ovšem musíte zakročit a rostlinu přemístit nebo jí pomoci a podpořit růst nových kořenů.Orchidejím se bude dařit u oken na východní nebo západní straně. Světlo mají rádi natolik, že je v krátkých zimních dnech raději přesuňte na jižní stranu, nebo přisvětlujte na den dlouhý 12 – 14 hodin. Myslete také na to, že orchideje nemají rády přímé světlo a přímé sluneční paprsky jim vysloveně škodí.

Nejlépe je zajistíte tak, že celý kořenový bal ponoříte do vody. Kořeny jsou však citlivé na přemokření, aby nedošly úhony, nechte přebytečnou vodu okapat, než rostlinu vrátíte zpět do obalového květináče. Hnojivo pro orchideje se přidává do vody při každé druhé až třetí zálivce.

Co mám dělat aby mi kvetla orchidej : V kvetení rostlinku podpoříte tak, že po odkvetení posledního květu uštípnete stonek těsně nad třetím očkem od základního klasu. Některé rostliny však není potřeba ani zaštipovat a zanedlouho vyženou na stonku nové květiny. Po takovém druhém kvetení už dopřejte orchideji odpočinek a květní stonky odstřihněte.

Čím hnojit orchideje aby kvetly : Prostřednictvím droždí se k Vaší pokojové rostlině dostanou ty správné živiny. Droždí obsahuje mnoho živin: vitamíny skupiny B, beta glukany, rostlinné hormony, draslík a hořčík. Díky tomuto hnojivu budou Vaše orchideje kvést déle, případně stále.

Proč vadnou listy u orchideje

Proč listy vadnou a gumovatí

Je běžné, že orchidejím postupně uvadají spodní listy a narůstají nové. V druhém případě, kdy uvadají horní listy, jsou vrásčité a gumovatí, důvodů může být celá řada. Mezi hlavní důvody patří především nedostatečná zálivka, nadměrné hnojení nebo zahnívání kořenů.

Jak často zalévat orchidej

Zalévání závisí na mnoha faktorech od velikosti rostliny po průměr květináče a teplotu v místnosti. Pokud květiny rosíte 2-3x týdně, můžete jim dopřát vodu jednou za 14 dnů. Nejlepšími ukazateli toho, že rostlina potřebuje zálivku, jsou bílé kořeny. Pokud jsou zelené, jsou ještě plné vody.Voda pro koupání rostlin nesmí být příliš teplá ani studená. Ideální je rozmezí 25 až 30 °C. Rostlinu s kořeny necháme ve vodě přibližně dvacet minut, po vyjmutí necháme vodu z květináče vykapat a teprve poté ji postavíme zpět na místo.

Jak dlouho mají být namočené orchideje : Ponořte celý květináč s orchidejí do vody a nechte ji několik hodin nasáknout,“ radí Lenka Hrubá. Rostliny by nikdy neměly stát ve vodě dlouhodobě, aby jim neuhnívaly kořeny. Orchideje pěstované jako pokojové rostliny pocházejí většinou z tropů či subtropů, proto jim uděláte radost rosením.