Antwort Jak stříhat chilli? Weitere Antworten – Jak zastřihnout chilli papričky

Jak stříhat chilli?
Zaštipování bočních výhonů řešíme po celou vegetační dobu. I po několika měsících má paprika tendenci tvořit extrémně rychle rostoucí boční výhony, které nejsou žádoucí. Výhon i list zaštipujte tak, aby nedošlo k zaštípnutí na úrovni centráního stonku, ale cca 1cm od něho.Plody této úžasné rostliny dozrávají od poloviny srpna do začátku listopadu. Pravý čas sklizně poznáme podle barvy chilli papričky, do které má dozrát, přičemž doba zrání se liší podle jednotlivých odrůd a částečně i podle počasí.Dostatek světla rostlině pomáhá k celkové vitalitě a ta je pak odolnější vůči nákazám. Většina chilli papriček je světlomilných, proto jim vybírejte místo s co nejdelším slunečním svitem. Doba slunečního svitu se pozitivně odráží na dozrávání plodů a jejich chuti.

Proč Zaštipovat papriky : Zaštipování paprik. Vyštipování paprik není jen otázkou estetiky. Správným zásahem totiž docílíme nejen vyšších výnosů, ale také zdravějších rostlin. Z běžně pěstovaných paprik je nutné nejvíce a nejčastěji zaštipovat chilli papričky a celkově nízké odrůdy s menšími plody.

Jak Strihat chilli

Rostliny tak zkrátíme na výšku 50-100 cm dle toho, jak je větvená. Pokud se jedná o řídce větvenou sazenici, která se spíše táhne do výšky, volíme střih klidně jen na 100 cm. Pokud se ale jedná o bohatě větvený keř, nebojíme se zajít jen až na 50-60 cm, někdy tako 30 cm (to zejména v případě divokých druhů).

Jak dlouho zavařovat chilli papričky : Dostatečná teplota na zavaření papriček je 80 stupňů celsia. Doporučený čas zavařování je od doby, kdy voda v hrnci dosáhne kýžených 80 stupňů Celsia 20 minut. Po vyndání z hrnce nechejte vychladnout a uskladněte kdekoliv – není nutná lednice.

Chilli papričky můžete nakládat samostatně nebo i s další zeleninou, třeba s okurkou nebo houbami. Pokud chilli papriček máte opravdu dostatek, nebojte se je použít i na výrobu chilli oleje. Ten bude nepostradatelným dochucovadlem do polévek, omáček a k masům.

V počátečních fázích pěstování, kdy papričky nejsou ještě tak odolné, je vhodné je zalévat každé 2 až 3 dny, nebo kdykoliv je půda napohled suchá. Jakmile teploty narůstají v průběhu léta a půda se začíná vysušovat rychleji, můžete papričky zalévat klidně každý den.

Jak nechat vyklíčit chilli

Důležitá je konstantní teplota o 25 – 28°C. Nejvhodnější pro klíčení semen jsou plastové pařníky s horním víkem a ventilačními otvory, kde jsou dokonalé podmínky pro bujení klíčku. Zavlažování provádíme rozprašovačem, abychom semínka nevyplavily.Pálivost se dostavuje při styku capsaicinu se sliznicemi. Capsaicin stimuluje nervová zakončení v ústech, nose a žaludku a tím způsobuje pocit pálení až bolesti, je to stejné, jako když se spálíte o nějaký horký předmět, nebo opaříte pusu horkým čajem.První zaštipování se doporučuje provádět v druhém týdnu vegetativní fáze, druhé těsně před přepnutím na květ či po něm. Zaštipovat rostliny můžete do nekonečna. Mezi jednotlivými zásahy ale nechte rostlinu chvíli odpočinout. Po prvním zaštípnutí počkejte, až nové výhonky udělají alespoň 2 patra.

Větší odrůdy potřebují více místa, proto je raději sázíme po jedné sazenici. Výsadba po dvou sazenicích má některé výhody. Rostliny se vzájemně podpírají, což jim prospívá. Také šetříme prostor – na jednu plochu se nám díky tomu vydá více rostlin, přesto ale dbáme o vzdušnost porostu.

Jak srazit chilli : Neváhejte tedy, samozřejmě i dle možností připravovaného jídla, použít ocet, jehož nejrůznější druhy jsou na trhu k dispozici, citronovou či limetkovo šťávu anebo případně cokoliv kyselejšího co doma naleznete. Pokud to pokrm unese, je možné neutralizovat takto překořeněné jídlo přidáním jakékoliv sladší ingredience.

Jak casto zalévat chilli : V počátečních fázích pěstování, kdy papričky nejsou ještě tak odolné, je vhodné je zalévat každé 2 až 3 dny, nebo kdykoliv je půda napohled suchá. Jakmile teploty narůstají v průběhu léta a půda se začíná vysušovat rychleji, můžete papričky zalévat klidně každý den.

Jak uchovat chilli papričky

Papričky skladujte v chladu a suchu – ideálně v lednici v pootevřeném sáčku nebo papírovém pytlíku. Při nákupu sušených papriček vybírejte nejlépe nepolámané celé kusy bez známek skvrn nebo povlaku na povrchu. Skladujte v suchu, temnu a chladu.

Chilli papričky můžete nakládat samostatně nebo i s další zeleninou, třeba s okurkou nebo houbami. Pokud chilli papriček máte opravdu dostatek, nebojte se je použít i na výrobu chilli oleje. Ten bude nepostradatelným dochucovadlem do polévek, omáček a k masům.Nakládání do oleje, různé pasty a podobně,“ konstatuje zkušený zahradník a semenář. Ideálním způsobem, jak zpracovat vypěstované chilli papričky na zimu, je podle zkušeností Petera Gajdoština naložení do kvalitního oleje. Ať už naložíte celé plody, pokrájené, nebo namleté.

Jak rozdrtit chilli papričky : Pokud jsou chilli papričky velmi dobře suché, je možné je nejprve nahrubo rozdrtit například v hmoždíři a poté ve starém mlýnku na kávu. Výsledkem je jemný prášek, který je možné použít při přípravě pokrmů.