Antwort Jak sterilizovat láhev? Weitere Antworten – Jak dezinfikovat láhev

Jak sterilizovat láhev?
Tento postup se hodí pro důkladnou dezinfekci nebo pokud máte v lahvi zaschlé zbytky na stěnách.

  1. Nasypte do lahve 3 polévkové lžíce jedlé sody, zalijte horkou vodou a důkladně protřepejte.
  2. Při silném znečištění použijte k vnitřnímu čištění kartáč na lahve.
  3. Roztok nechte působit několik hodin, třeba i přes noc.

3. Sterilizace lahve v mikrovlnce

  1. pořádně vyčistěte mikrovlnku od zbytků jidel.
  2. naplňte sterilizátor menším obsahem vody, nádobím, které chcete vysterilizovat a vložíte do mikrovlnné trouby.
  3. teplo vysterilizuje obsah asi za 5 minut.
  4. nemusíte nic kontrolovat a stačí, když přijdete až když je všechno čisté a nezávadné

Stačí sklenice postavit vedle sebe do hrnce s vodou, dát jej na sporák a pomalu přivést k varu. Vaříme cca 10 minut vypneme sporák a hrnec přikryjeme poklicí. Sklenice v něm mohou zůstat, dokud je nazačneme plnit.

Jak sterilizovat láhve Avent : Vařit stačí chvilku tím že to varem projde se to sterilizuje já jsem to nechávala tak cca 5 minut. Lahve od Aventu se dají vyvařovat ve vodě a do porodnice bych je nebrala dokrmuje se přes stříkačku nebo lahví, ale dají ti na výběr… Vyvařuju plastovou Aventku v hrnci ve vroucí vodě 😉 A ne každý den.

Jak dezinfikovat láhev na vodu

Jedlou sodu nebo sůl (3–4 polévkové lžíce) nasypejte do prázdné lahve a zalijte teplou vodou téměř po okraj (ale ne úplně). Utěsněte víčkem a protřepejte. Nechte odstát přes noc, v případě lahví z nerezové oceli však ne déle. Potom vše vylijte a lahev ještě několikrát vypláchněte.

Co mohu pouzit jako dezinfekci : kromě zmiňovaného peroxidu vodíku je vhodný Dettol sprej, nebo LIVSANE čistící sprej na rány, který je v menším balení a tedy vhodnější na cestování. Ani jeden nepálí, nebarví a neštípe. Po vyčištění rány doporučuji místo klasických náplastí Akutol sprej.

Sklenice rovnoměrně rozložte na misku, pokud máte jen jednu, dejte jí doprostřed. Tyto časy platí pro sterilizaci 1 sklenice. Pokud jich zavařujete víc, čas musíte vynásobit počtem kusů. Např: při výkonu mikrovlnky 700 W budete 2 sklenice vlnit 12 minut (2×6), 3 sklenice 18 minut a 4 sklenice 24 minut.

Pokud nemáte velký hrnec nebo nechcete investovat do hrnce zavařovacího, lze sklenice sterilovat i v troubě. Ať už se jedná o elektrickou, plynovou nebo horkovzdušnou troubu, měla by být vždy předehřátá na 200 až 220° Celsia.

Jak skladovat Sterilizovane lahve

8 hodin v chladničce při teplotě do +4°C. Rovněž způsob přepravy kojenecké stravy citovaný předpis stanoví. Z uvedeného vyplývá, že prázdné lahvičky musí být sterilizovány bezprostředně před naplněním (pokud jsou sterilizovány bez sterilizačního obalu např. v horkovzdušném sterilizátoru).Sterilace sklenic

Sklenice důkladně umyjte a pak je 10 minut při 100 °C zahřívejte v troubě na plechu s vodou, jako byste zavařovali.Jedlou sodu nebo sůl (3–4 polévkové lžíce) nasypejte do prázdné lahve a zalijte teplou vodou téměř po okraj (ale ne úplně). Utěsněte víčkem a protřepejte. Nechte odstát přes noc, v případě lahví z nerezové oceli však ne déle. Potom vše vylijte a lahev ještě několikrát vypláchněte.

Existuje několik způsobů, jak vyčistit plastovou sportovní láhev ručně. Jedním ze způsobů je naplnit láhev horkou vodou a mýdlem a poté s ní protřepat. Dalším způsobem je naplnit láhev octem a vodou a poté s ní protřepat. Nakonec můžete také použít kartáč na láhve k čištění vnitřku láhve.

Co místo peroxidu : kromě zmiňovaného peroxidu vodíku je vhodný Dettol sprej, nebo LIVSANE čistící sprej na rány, který je v menším balení a tedy vhodnější na cestování. Ani jeden nepálí, nebarví a neštípe.

Co dát na otevřenou ránu : Základem je udržování defektu v čistém stavu, odstraňování exsudátu, případně rozpadlé tkáně. K čištění ran se používají chlorofylové, dezinfekční přípravky, dále enzymy, které rozkládají rozpadlou tkáň a sloučeniny stříbra s výborným antiseptickým účinkem.

Co by se nemělo ohřívat v mikrovlnce

Pojďme se podívat, jaké to jsou.

  1. Vajíčka natvrdo v mikrovlnce neuvaříte.
  2. Mateřské mléko raději ohřejte v hrnci.
  3. Celer, řepu a špenát do mikrovlnky nedávejte.
  4. Výbušné hroznové víno.
  5. Mražené maso bude tuhé
  6. Chilli papričky vás mohou popálit.
  7. Vařené houby zavání zažívacími problémy.


8 hodin v chladničce při teplotě do +4°C. Rovněž způsob přepravy kojenecké stravy citovaný předpis stanoví. Z uvedeného vyplývá, že prázdné lahvičky musí být sterilizovány bezprostředně před naplněním (pokud jsou sterilizovány bez sterilizačního obalu např. v horkovzdušném sterilizátoru).Vždy proveďte test, jestli dobře chytlo víčko – po vyjmutí z hrnce otočte zavařeninu dnem vzhůru a nechejte stát asi 2 minuty. Pokud tekutina neuniká zpod víčka, je vše v pořádku. Sklenice otočte zpět a po vychladnutí můžete zavařeninu dát do spíže.

Jak sterilizovat bez Zavařovacího hrnce : Můžete je vysterilovat v troubě a to tak, že omyté sklenice dáte na plech a ten vložíte do trouby na 10 minut při 160°C. Ideální jsou sklenice se šroubovacími víčky. Jak postupovat Naplněné sklenice (plníme asi 1,5 cm pod okraj) naskládejte na hlubší plech.