Antwort Jak správně pájet součástky v obvodech? Weitere Antworten – Na jakou teplotu pájet

Jak správně pájet součástky v obvodech?
Teploty

Teplota Fyzikální efekt
200°C Kalafuna je žíravá
232°C Bezolovnatý cín taje
250°C Od této teploty se již pájet dá = teplota tání cínu + pár stupňů navíc na vyrovnání ztrát
303°C Teplota dostatečná na většinu pájení

Nahřej páječku přibližně na 320°C pro kvalitní olovnatý cín. Na roztavení cínu by měly stačit menší teploty, ale my potřebujeme hlavně nahřát pájecí plošku nebo kabeláž, aby se s ní cín pořádně spojil. Až bude páječka nahřátá, rovnou si trochu cínu nanes na hrot.V současné době se SMD součástky uzpůsobují pro bezolovnaté pájení, z toho důvodu zcela vymizela povrchová úprava vývodů olovnatou pájkou a používají se bezolovnaté pájky nebo nejčastěji vrstva cínu.

Jak pájet s Mikropajkou : Pájku držte šikmo k plošnému spoji a pokud máte špičatý hrot, používejte spíše stranu špičky hrotu a nikoli špičku, která má velice malou plochu. Poté se koncem trubičkové pájky s obsahem tavidla dotkněte pájeného místa, ale zatím nikoli hrotu pájky.

Jak pájet horkým vzduchem

Dbejte na to, aby byl nástavec zasunut co nejdále na tubus, aby se zakryly mezery mezi dilatační spárou pro dotažení a nefoukal nám tudy horký vzduch. Šroub na nástavci nedotahujte příliš; po zahřátí se utahovací očko rozepne. Obr.: Nasazení horkovzdušného nástavce na tubus.

Jak funguje pájka : Při pájení se kovové součástky nejdříve páječkou zahřejí a přidáním roztavené pájky se spojí. Pájka vytvoří po vychladnutí pevné mechanické a elektrické spojení. Kovové součástky nejsou na rozdíl od svařování nataveny. Přesto vzniká na povrchu kovové součástky ve styku s pájkou tenká legovaná vrstva.

Kontrola studeného spoje: Spoj by měl být na pohled lesklý. Pokud je matný a zrnitý, pak se vytvořil studený spoj. To je důsledkem dlouhého působení pájecího hrotu nebo tím, že během chladnutí spoje došlo k jeho posunu. Proto není vhodné nanášet nadměrné množství pájky.

Pájet můžeme téměř všechny kovy vyjma zinkových slitin (zinek lze pájet jen měkkými pájkami). Můžeme také navzájem spojovat různé druhy kovů. Spojení různých kovů pomocí stříbrné pájky.

Jak pájet diody

Na pájku si naneste velmi malé množství cínu, a kabely postupně pájíme způsobem, kdy vlastně zatlačíte/ponoříte kabel do předem před-cínované kuličky. Proces je velmi rychlý. Zbytečně pájku dlouho nezahřívejte a dávejte si pozor, abyste nepopálili LED diody, nebo nezasáhli pájkou LED pásek.SMD znamená "Surface-Mounted Device" (v češtině "Povrchově Montovaná Součástka"). Jedná se o typ elektronických součástek, které jsou navrženy tak, aby byly připevněny přímo na povrch tištěných spojů (PCB – Printed Circuit Boards).Po každém použití pájecí hrot otřete o mírně navlhčenou houbičku. Alternativně lze hrot otřít nasucho drátěnkou. Než pájedlo odložíte do držáku, vždy špičku hrotu smočte čerstvou pájkou. Vždy používejte co nejnižší možnou pracovní teplotu.

Plech a tyčový cín zahřívejte hořákem, dokud pájka nedosáhne těstovité konzistence. Po celou dobu nanášení by měla mít vazkou, kašovitou konzistenci. Jakmile nanesete dostatečné množství pájky, rozetřete ji do hladka. K tomu se používá takzvané pájecí dřívko (bukové dřevo) nebo hliníková lžíce.

Jak se rozdělují pájky : Podle teploty tuhnutí se pájky rozdělují na:

  1. tvrdé – tavitelné při teplotách nad 450 °C, obvykle slitiny mědi, zinku, stříbra a cínu (mosazi), nebo slitiny hliníku.
  2. měkké – tavitelné při teplotách pod 450 °C, nízkotavitelné kovy – obvykle cín nebo slitiny cínu a olova případně s příměsemi kadmia nebo bizmutu.

Jak správně pájet LED pásky : Pokud chcete pájet LED pásek s krytím, je nejprve nutné odstranit krycí gel. Po napájení je pro zachování krytí nutné pásek utěsnit, většinou se k tomu využívá bužírka, která se po zahřátí smrští. Bužírku nasuneme na kontakt LED pásku. Ta se zahřátím smrští.

Jak najít studený spoj

Poznas to snadno. U studeneho spoje vetsinou cin vytvori "kapicku" ktera ma celkem "ostry uhel" mezi pajenou plochou a hranou cinu. U normalniho spoje uz pri pajeni vidis jak se cin "roztahuje" a krasne se spojuje s pajenou plochou, tak ze prstem lze spatne poznat "hranu" mezi cinem a pajenou plochou. A jak je nedelat

Tavidlo je látka, která je při pokojové teplotě téměř netečná, ale při zvýšených teplotách se stává silně redukční a brání tak tvorbě oxidů kovů. Navíc tavidlo umožňuje, aby pájka snadno tekla po pájených površích, místo aby tvořila kuličky, jak by se jinak dělo.Pro pájení nerezu doporučujeme stříbrnou tvrdou pájku s 55% stříbra, pájecí teplota je 630 – 660°C. Pájka může být holá Ternalloy 55 či obalovaná Fluxalloy 55. Pájka s 55% bude mít maximální barevnou shodu s nerezí.

Jak letovat LED pásky : LED pásek stříháme v místech s letovacími měděnými plochami. Při přestříhnutí lze letovací plochy ocínovat a naletovat na ně vodič. Nedílnou součástí je vodič, který naletujeme na letovací plochy a zapojíme na zdroj, nebo ovládací segment pro led pásek.