Antwort Jak správně čistit zuby postup? Weitere Antworten – Jak poznat správně vyčištěné zuby

Jak správně čistit zuby postup?
Zuby čistíme na všech ploškách i v mezizubí. Po umytí přejeďte zuby jazykem, pokud jsou dokonale hladké, vyčistili jste je správně. Dále můžete vyzkoušet plak detektorové tablety, které pomocí zabarvení odhalí nedočištěná místa v dutině ústní.Zubní plak je měkký povlak na zubech, který se tvoří v průběhu celého dne a je plný bakterií. Pokud se tento povlak nebude odstraňovat pravidelně zubním kartáčkem a mezizubním kartáčkem, díky slině povlak zmineralizuje, ztvrdne a vytvoří se zubní kámen. Ten spolu s plakem dráždí dáseň, která je opuchlá, krvácí.Jediná správná odpověď je: dvakrát denně, dokud nejsou zuby čisté. To lze zjistit pomocí různých barevných indikátorů zubního povlaku. Pokud ovšem i přesto chceme alespoň nějaký časový údaj, dá se říci, že minimální čas, který potřebujeme k vyčištění všech zubů, jsou 2 minuty.

Proč si nečistit zuby hned po jídle : Po konzumaci jídla je pro vyčištění zubů dostačující dvacetiminutový odstup. Je to z toho důvodu, že po jídle je sklovina na zubech měkčí a náchylná k poškození. Jídlo i pití totiž jemně zuby naleptává. Bezprostřední čištění chrupu zbytečně ztenčuje zubní sklovinu, což může vést k její citlivosti až přecitlivělosti.

Kdy je nejlepší si čistit zuby

Vědecké studie prokázaly, že zubní plak stačí odstranit jednou za 24 hodin. Nejlepší je to večer.

Jak si lépe cistit zuby : Zuby si čistěte 2x denně. Vhodný zubní kartáček má malou hlavičku, měkká a rovná vlákna. Kartáček nasadíte „půl na zub/půl na dáseň“, přibližně pod úhlem 45-ti stupňů a čistíte malými, krouživými pohyby, na kartáček netlačíte. Na každém zubu proveďte deset těchto drobných krouživých pohybů.

Dentální terapeutka Anna Petersonová z anglického hrabství Essex má na načasování čištění zubů jasný názor. Vždy zuby čistit před snídaní, nikoli až po ní. „Existují pro to dva jednoduché důvody. Zaprvé, při konzumaci snídaně se prostředí ve vašich ústech stává kyselejší.

Ten máme většinou večer. Během dne se také nahromadily zbytky jídla v mezizubních prostorech, které by pomohly bakteriím se během noci namnožit. Dalším důvodem, proč čistit zuby večer je zubní plak, který se vytváří především během noci, kdy jej nic neruší.

Proč si ráno čistit zuby

Během dne pomáhají sliny odstraňovat zbytky jídla a narušují usazující se bakteriální plak. Pokud si čistíte zuby i po obědě, měli by jste nechat čas slinám na jejich práci i po jídle. Dle posledních studií během cca 30 minut sníží sliny kyselost v ústech a případné čištění bude šetrnější k zubní sklovině.Mezi jídlo, které způsobuje kyselejší pH v ústech než jiné, patří ovoce nebo džusy, ale také kupříkladu káva, nebo i jídla plná cukrů jako jsou sušenky, dorty, cornflakes nebo i čokoláda. Po jejich konzumaci trvá návrat k běžnému pH i 2 hodiny, pokuste se dodržet tedy o něco delší interval před čištěním zubů.Sklovina se stává díky tomu měkčí a snadněji se poškodí, posléze tak snadněji vznikají zubní kameny nebo kazy. Trvá zhruba 30 minut po ukončení jídla, než se opět pH v ústech stabilizuje. Proto bychom se měli držet základního pravidla, tedy počkat zhruba půl hodiny po jídle s čištěním zubů.

Vzhledem k tomu, že plak v mezizubních prostorech může vést ke vzniku kazu i onemocnění dásní, odborníci doporučují používat každý den při čištění zubů také zubní nit.

Co se nesmí po dentální hygieně : Po provedení zubní hygieny doporučujeme nekonzumovat silně pigmentovaná jídla či nápoje, jako je kurkuma, káva, čaj, či červená řepa. Vyhnout byste se měli také kouření a konzumaci oříšků, které by mohly podráždit dásně. Doporučujeme první hodinu po dentální hygieně nejíst vůbec, a následně volit kašovité pokrmy.

Jak moc bolí dentální hygiena : Zpravidla nebolí. Někteří pacienti dokonce při dentální hygieně klimbnou. V případě citlivých zubů se může stát, že je dentální hygiena nepříjemná, ale ne bolestivá. Výjimkou mohou být případy pacientů, jejichž stav je velmi vážný a zubní kámen se usadil hluboko v dásňovém žlábku.

Jak dlouho nekouřit po dentální hygieně

Po dokončení dentální hygieny se doporučuje 30min nejíst, nekouřit a nepít nic barevného (káva, čaj, džusy, víno).

Je tedy vhodné si na první návštěvu přinést pomůcky, které doma na čištění používáte. Dále odstraní případný plak nebo zubní kámen. Stanoví také další postup, který se odvíjí od situace v dutině ústní. Pokud má pacient velmi dobrou hygienu, stihne se většinou vše v první návštěvě.Vyčisti si zuby a na první návštěvu si s sebou přines pomůcky dentální hygieny, které používáš. Jak dlouho ošetření trvá Základní návštěva dentální hygienistky trvá přibližně hodinu v závislosti na stavu zubů. Při rozšířeném čištění zubů zabere ošetření jednoho zubu průměrně 5-10 minut.

Co nedělat po zubní hygieně : Po provedení zubní hygieny doporučujeme nekonzumovat silně pigmentovaná jídla či nápoje, jako je kurkuma, káva, čaj, či červená řepa. Vyhnout byste se měli také kouření a konzumaci oříšků, které by mohly podráždit dásně. Doporučujeme první hodinu po dentální hygieně nejíst vůbec, a následně volit kašovité pokrmy.