Antwort Jak správně držet flétnu? Weitere Antworten – Jak se správně drží flétna

Jak správně držet flétnu?
Boční (příčné) flétny se drží ve vodorovné poloze a hraje se na ně foukáním vzduchu otvorem (náustkem) umístěným po straně nástroje. Hráč drží flétnu oběma rukama, zatímco levá ruka drží tělo flétny v blízkosti otvorů a pravá ruka drží flétnu nahoře.Při hře na flétnu je důležitý správný vzpřímený postoj. Pravá ruka drží dole „nožičku" flétny, levá hlavici nad okénky.Vrchní část flétny (zobec) položíme na spodní ret, poté zlehka přiložíme i horní ret a foukáme do flétny. Při hraní se nadechujeme ústy směrem „do břicha“, neměla by se nám zvedat ramena. Do flétny pak vydechujeme jemně a plynule a snažíme se o čistý tón.

Jak čistit zobcovou flétnu : Nástroj můžete vyčistit neagresivním leštidlem, které z laku setře naprášenou kalafunu a nečistoty. Nikdy však nepoužívejte brusiva a čisticí prostředky na bázi lihu, které mohou způsobit nevratné chemické či mechanické poškození laku a nástroj tak zcela znehodnotit.

Jak vybrat zobcovou flétnu

Pro zobcovou flétnu jděte vždy do obchodu s hudebnami, ne do hračkářství, zde koupíte hračku, ne hudební nástroj. Při nákupu vybírejte zásadně mezi nástroji trojdílné konstrukce. Flétnu pečlivě prohlédněte, nesmí mít žádné praskliny. Všechny tři díly by měly patřičně těsnit, aby mezi nimi neprofukoval vzduch.

Jak naolejovat flétnu : Olejovat je nutné dobře vyschlý nástroj pomocí vytěráku a hadříku. Olej nanášíme v tenké vrstvě tak aby zůstal na stěnách flétny a nestékal. Voskované nástroje je vhodné olejovat i zvenčí, dřevo je tak lépe chráněno a flétna si udrží hezký vzhled.

Je všeobecně známo, že hra na zobcovou flétnu má pozitivní vliv na zdraví dítěte, respektive na dýchací ústrojí. Pomocí hry na tento hudební nástroj si dítě osvojí správnou techniku dýchání, posiluje svaly bránice. Hraním dochází k pročištění dýchacích cest a zvyšuje se kapacita plic.

Velkou výhodou tohoto nástroje je, že se dá začít hrát již 5-7 letech (s přihlédnutím na fyzickou vyspělost, hudební nadání a dle dohody s pedagogem), je dostupný a poměrně rychle si mohou žáci zahrát první skladbičky.

Jakou flétnu pro začátečníky

Pro malé začátečníky je zobcová flétna vhodná již mezi 4. a 5. rokem, kdy je dítě schopné tento nástroj ovládat a především se na hru soustředit. Velmi výjimečně lze s flétnou začít i dříve, dítě by však mělo být schopné alespoň 15 – 20 minut udržet pozornost a vnímat rady pedagoga a mít dobrou motoriku prstů i úst.Příčná flétna je dechový nástroj, který se dnes vyrábí téměř výhradně z kovu. Nejčastěji příčné flétny naleznete v symfonických, komorních a dechových orchestrech, nicméně čím dál tím častěji pronikají i do jiných žánrů. Nejčastěji se setkáte s takzvanou pikolou, altovou a basovou příčnou flétnou.Smyčec je hůlka, mezi jejímiž konci jsou napnuté koňské žíně (tedy vlastně vlasy z koňského ocasu :-). Houslista jej drží v pravé ruce a přejíždí jím po strunách houslí, které si levou rukou přidržuje pod bradou. Nu a smyčec se musí pořádně natřít, aby po strunách pěkně klouzal sem a tam.

Žíně lze povolovat a napínat pomocí šroubu u žabky a čas od času se musí namazat kalafunou pro lepší tření se strunou. Výběr kalafuny a její množství nanesené na smyčec se řídí podle použitých strun a podle stylu hry, měkčí kalafuny jsou zpravidla tmavší, světlejší kalafuny bývají tvrdší.

Kdo vymyslel zobcovou flétnu : Flétna jako terapeutická pomůcka

Hra na zobcovou flétnu je používána i jako prostředek pro zlepšení dýchacích obtíží u dětí. S touto metodou přišel v 70. letech 20. století Václav Žilka, který vycházel z praxe amerického lékaře Meyera Markse.

Kdy začít hrát na flétnu : Velkou výhodou tohoto nástroje je, že se dá začít hrát již 5-7 letech (s přihlédnutím na fyzickou vyspělost, hudební nadání a dle dohody s pedagogem), je dostupný a poměrně rychle si mohou žáci zahrát první skladbičky.

Jaký má rozsah příčná flétna

Rozsah příčné flétny je h(c1) – d4. Moderní příčná flétna se skládá ze tří částí: 1.) Hlavice je u moderních fléten rovná, u altových, tenorových nebo basových fléten může být zahnutá.

Pokud se často uvolňují kolíčky, pomáhá jejich namazání bílou křídou nebo lépe speciální tyčinkou k mazání kolíčků. Při častém hraní se doporučuje měnit struny každé tři měsíce. Staré a opotřebované struny (nemusí to na nich být přímo viditelné) mají velmi negativní vliv na kvalitu zvuku.altová flétna – rozsah f1 až c4 (notuje se v houslovém klíči jak zní, někdy o oktávu níže) tenorová flétna – rozsah c1 až g3 (notuje se v houslovém klíči jak zní) basová flétna – rozsah f až c3 (notuje se v oktávovém basovém klíči, resp. o oktávu níže než zní) velkobasová flétna – rozsah c až g2.

Jak funguje příčná flétna : Proud vzduchu z úst je namířen na hranu, která ho rozděluje (ostrá hrana nebo ret). Při tom vznikají vzduchové víry a tzv. Strouhalovy třecí tóny, podobné například zvukům rychle se pohybujícího biče nebo při pohybu telefonních drátů ve větru.