Antwort Jak spravne skladovat jahody? Weitere Antworten – Jak skladovat jahody aby vydržely

Jak spravne skladovat jahody?
Čerstvé jahody můžeme uložit do chladničky při teplotě 1-5 °C do přihrádky na ovoce v nízké vrstvě tak, abychom zabránili pomačkání. I při těchto podmínkách zde ale vydrží bez ztráty kvality jen pár dní. Jahody je tedy nutné co nejdříve zpracovat. Přebytky můžeme zmrazit nebo vyrobit různé zavařeniny.Jahody lze uchovat v čerstvém stavu v lednici po dobu jednoho až dvou dnů. Jahody je nevhodné uchovávat dlouho při pokojové teplotě nebo na slunci.Zamražení je nejjednodušší možností dlouhodobé konzervace jahod. Plody vlastně jen přeberete, zbavíte stopek, opláchnete studenou vodou a necháte je okapat. Suché jahody pak rozdělíte do plastových sáčků nebo misek a dáte zmrazit.

Jak správně umýt jahody : Špínu a chemikálie dostanete z jahod tak, že do mísy s vodou přidáte bílý vinný ocet. Ideální poměr je 4 díly vody na 1 díl octa. Jahody by měly být úplně ponořené a na přibližně 20 minut. Pak je postačí důkladně umýt pod tekoucí studenou vodou.

Jak doma skladovat ovoce

zabalíme do vlhké utěrky, aby nezvadly, anebo konce ponoříme do sklenice s vodou (takto je můžeme skladovat i mimo lednici). Ovoce a zelenina milují sucho. Umístíme je proto do lednice do nádoby nebo zásuvky vyložené kuchyňskými papírovými utěrkami, které absorbují přebytečnou vlhkost.

Kolik let vydrzi jahody : Po třech letech jahodník ztrácí sílu, plodí méně, jahody jsou drobnější. Pokud si přejete prvotřídní úrodu, vyplatí se vysadit nové sazenice – získat je můžete snadno i ze svých starých jahodníků.

Pozor na jarní mrazíky, květy poškozuje pokles teplot k 0 °C, ale některé odrůdy vydrží i –3 °C. Je-li očekáván pokles pod bod mrazu, je možné záhony pokrýt např. papírem, netkanou textilií, fóliemi apod.

Jahody jsou výborné syrové jen tak se šlehačkou, v jogurtu, pudinku, jako ozdoba na dortu, v koláči či ovocných knedlících. Hodí se i do smoothies a obilných kaší. Jahody obsahují také velmi dobře stravitelnou vlákninu, což usnadňuje jejich tepelnou úpravu, takže jsou z nich skvělé marmelády.

Co udělat z cerstvych jahod

Zralé jahody skvěle ozdobí dorty nebo krémové dezerty, ale můžete je směle použít i do pečených moučníků – velmi dobře se párují třeba s nakyslou rebarborou. Osvěžující jsou jahodové zmrzliny a nesmíme zapomenout ani na džemy, díky kterým si chuť zralých jahod uchováte po celý rok.Důležité podle vědců je ovoce a zeleninu vždy velmi dobře omýt rukou nebo kartáčkem pod tekoucí vodou. Čím dříve, tím lépe – chemické látky pak budou působit po kratší dobu. Chcete-li, rozpusťte jednu polévkovou lžíci jedlé sody ve dvou šálcích vody a ponořte plody do tohoto roztoku na nejméně dvě minuty.V prvních teplejších dubnových dnech odstraňujeme staré, odumřelé a suché listy, které mohou být nositeli různých houbových chorob a škůdců. Pokud se listy drolí, můžeme je vyhrabávat hráběmi, za vlhka, kdy jsou listy houževnaté, je lepší odstříhávat je nůžkami.

Do ledničky patří například jahody, třešně, maliny a hroznové víno. Naopak banány, jablka, citrusy a ananas nechte raději venku. Jablka, meloun a hrozny navíc nezamrazujte, obsahují příliš mnoho vody – na zamrazení jsou ideální bobuloviny.

Co nepatří do lednice : Obecně platí, že do spodních přihrádek a zásuvek v lednici patří zelenina a ovoce, kterým teplo nesvědčí: ledové a jiné saláty, květák, kapusta, mrkev, celer, petržel, brokolice, řepa a další málo odolné druhy. Ve spodní přihrádce (či mřížce) je chlad největší, dosahuje až -2 stupňů Celsia.

Co se šlahouny u jahod : Šlahouny jahod

Berou rostlinám energii, sílu, vodu a také živiny. Plody pak bývají menší, ale i chuťově méně výrazné. Šlahouny odstraňujte pouze nůžkami, abyste nepoškodili celou rostlinu. V druhém případě je můžete použít také k množení jahod.

Kolik stupňů vydrží jahody

Jahodník se zakrývá netkanou textilií, aby se pod fólií vytvořilo mikroklima. Drží se tam pak vlhkost a je tam tepleji. To však funguje asi jen do minus pěti stupňů. Pak se používají třeba různé zavlažovací systémy, jahodníky se postřikují celou noc a v takovém případě se dá úroda zachránit, i když je minus devět.

Jahody mráz nemilují

Také jahodníky jsou náchylné k namrzání. Proto je na zimu musíme připravit. Od matečních rostlin odstřihneme všechny výhony a krčky rostlin přihrneme zeminou či kompostem. Pro lepší ochranu je dobré rostliny ještě zakrýt chvojím nebo celý záhon překrýt netkanou bílou textilií.Především je třeba prokypřit zeminu, rostliny přihnojit a také ostříhat staré listy.

  1. Při stříhání starých listů také zároveň kontrolujeme srdíčka rostlin.
  2. Hned poté, co ostříháme suché listy, je třeba prokypřit půdu okolo rostlin.
  3. Po prokypření půdy je třeba sáhnout po vhodném hnojivu.

Co udělat s jahodami po sklizni : I odplozené rostliny potřebují asimilovat a jejich plošným ořezáním bychom asimilaci zastavili a tím rostliny oslabili. Listy jahodníků odstraňujeme pouze po jednom, a to tak, že odstřihneme listy poškozené anebo napadené listovou chorobou. Jsou-li jahodníky napadené roztočíkem, provedeme opakovaný postřik.