Antwort Jak spravne delat Herbar? Weitere Antworten – Jak má správně vypadat herbář

Jak spravne delat Herbar?
Správný herbář by tak měl obsahovat český i latinský název rostliny, místo a datum nálezu a jméno sběratele (pokud herbář vytváříte ve skupině). Abyste děti při vyrábění, ale i prohlížení, něco naučili můžete připsat i něco navíc.Rostliny a květy do herbáře sbírejte, když je pěkné počasí a po ranní rose není památky. Podle velikosti rostliny utrhněte její část s květem, nebo celou rostlinku i s kořeny. Sbírat rostliny můžete do plastové tašky a až doma je vložit mezi noviny, nebo lépe je vložit rovnou po utrhnutí mezi novinové listy.Květiny můžete nalepit na jednotlivé listy tvrdšího papíru a potom je sešít či svázat, dobře poslouží i zápisník. Dokonce lze nalepené květiny zalaminovat a používat je dlouhou dobu bez starosti o to, jestli se neponičí. Pokud jste se rozhodli lepit na papír, nejlepší volbou k upevnění bude průhledná lepicí páska.

Jak usušit kytky do herbáře : Základem je tedy rostliny umístit do co nejvíce teplého a suchého místa, kde budou schnout mnohem rychleji. Pokud máte nasbíráno dostatečné množství rostlin, můžete vyzkoušet také méně tradiční způsoby lisování. Mezi ty patří přežehlení rostlin žehličkou nebo jejich usušení v mikrovlné troubě.

Jak poznat rostliny do herbáře

Strasti při vytváření herbářů končí, „Shazam pro kytky je na světě. Bezplatná aplikace Pl@ntNet rozpozná druh květiny podle fotografie, kterou vyfotíte. Do projektu se zapojili i žáci slovenských a českých škol, kteří pomáhali rozšířit databázi flóry.

Co patří do herbáře : Do herbáře patří celá rostlinka se stonkem, květy i lístky. Jednodušší je lisovat drobnější luční byliny, ale s trochou šikovnosti a cviku zvládnete vylisovat i rozměrné květiny. Byliny určené pro vylisování by měly být čerstvé, nevhodné jsou naopak vlhké, odkvetlé a uvadlé květiny.

Žehlička vám dokáže zkrátit dobu lisování doslova na minuty. Jedná se o spolehlivou metodu, pokud nemáte čas čekat a potřebujete rychlé výsledky. Pokud plánujete vyzkoušet metodu s žehličkou, položte květiny mezi dva pergamenové papíry a zapněte žehličku, kterou následně podržte nad květinami po dobu zhruba 10 sekund.

Z čeho drenážní vrstvu vytvořit Drenáž je v podstatě jakýkoli nasákavý materiál. Do květináčů se nejlépe hodí speciální materiál, kterým je KERAMZIT, SERAMIS nebo PERLIT. Nahradit je mohou ale také střepy hliněných nádob, jemný štěrk nebo kamínky.

Jak zastřihnout květinu

Když potřebujeme kytici seříznout, použijeme k tomu ostrý nůž nebo nůžky. Důležité je nikdy kytici nelámat. Samotný řez by měl být dlouhý a hladký, aby kytice mohla přijímat dostatek vody. Po seříznutí bychom květiny měli zbavit všech listů a květů, aby nepřišly do kontaktu s vodou ve váze.Jak dlouho se budou rostliny sušit, to záleží na jejich vlhkosti a tloušťce. Rostliny zkontrolujte asi po deseti dnech a potom po každých několika dnech. V létě se květiny obvykle suší dva až tři týdny, ale v zimě to může trvat až šest týdnů.Rozložte své oblíbené květiny mezi listy novin nebo hedvábného papíru, abyste zabránili pomačkání, a poté papír vložte do těžké knihy nebo pod ni. Květy tímto způsobem schnou asi tři týdny. Papír občas vyměňte, aby květiny po uvolnění vlhkosti nehnily ( obzvlášť u květin, které zadržují hodně vody).

Lisování květin knihou vám zabere alespoň 3 týdny. Žehlička vám dokáže zkrátit dobu lisování doslova na minuty.

Jak správně vylisovat růží : Aranžování květin před lisováním

Pokud se rozhodnete lisovat růže, pivoňky nebo jiné květiny s mohutnějším květem, je lepší následující postup: Opatrně rozeberte květinu na menší části, tzn. na okvětní plátky, stonek a listy. Před lisováním stačí jednotlivé části poskládat na papír vedle sebe.

Kolik vody do květináče : Množství vody by mělo odpovídat 5 až 10 % objemu květináče. Užitečný tip je přirovnat množství vody na zalití k 5 až 10 % objemu květináče. Tak obvykle docílíte správného množství vody pro rostlinu.

Co zasadit do velkého květináče

Mrazuvzdorné rostliny ve velkých květináčích

  • Ruj vlasatá
  • Bylinky.
  • Javor dlanitolistý
  • Hortenzie.
  • Rododendrony.
  • Zimostráz.
  • Šeřík.
  • Zakrslá borovice.


6 tipů, jak na řezané květiny, aby co nejdéle vydržely

  1. Seřízněte stonek.
  2. Vyčistěte vázu a zbavte stonek listů
  3. Květiny neskladujte blízko ovoce.
  4. Využijte speciální výživu.
  5. Vyberte správné místo.
  6. Nedávejte dohromady staré a nové květiny.

Péče o listy

Nezapomeňte z listů pravidelně otírat prach. To umožňuje rostlinám opět dýchat. Nejlepší je použít vlhký hadřík nebo produkty COMPO určené pro péči o listy. Zejména v zimních měsících byste měli listy také orosit trochou vody.

Jak správně sušit kytky : Jak správně usušit kytici

Vyberte si zdravé květy a ze stonků odstraňte listy. Stonky svažte lýkem nebo gumičkou k sobě a pověste je hlavičkami dolů na tmavé místo, kde proudí vzduch. Po dvou až čtyřech týdnech, až budou květiny usušené, je zafixujte sprejem na sušené květiny.