Antwort Jak složit technický výkres? Weitere Antworten – Jak zapsat měřítko

Jak složit technický výkres?
Měřítko a poměr se nyní podle ČSN 01 6910 píšou tak, jak je najdete na mapách či v odborné literatuře – s mezerou před a za dvojtečkou (mapa 1 : 50 000, poměr 1 : 2).Kótování je způsob udávání velikosti předmětu nakresleného na výrobním výkresu. Pro určení rozměrů výrobku jsou rozhodující rozměry udané kótami, bez zřetele na měřítko, v němž je výkres nakreslen. Rozměry se nesmějí z výkresu odměřovat. Kóty udávají rozměry v milimetrech, ale bez značky "mm".Poznámka: V současné době pozbývá norma pro skládání výkresů na významu, výkresy se ukládají v digitální podobě na vhodném nosiči (médiu). Výkresové listy všech formátů základní řady ISO (a podle stejných pravidel i prodloužené formáty) se skládají tak, aby popisové pole bylo vždy na vrchní straně složeného výkresu.

Jak se naučit číst technické výkresy : Pro zjednodušení znázornění se využívá částečných nebo úplných pohledů či řezů. Technické výkresy se popisují písmeny velké abecedy a arabskými číslicemi. Výkresy se vyhotovují na kreslící listy, s předepsanou úpravou. Součásti se kreslí v měřítku 1:1 nebo v měřítku zvětšení či zmenšení.

Jak se počítá měřítko výkresu

Měřítko je poměr rozměrů ve výkresu k rozměrům ve skutečnosti. Např. měřítko 1 : 50 znamená, že 1 cm na mapě je 50 cm ve skutečnosti, a 27,7 cm (šířka papíru A4) odpovídá 13,85 m. Stavební výkresy se obvykle kreslí v měřítku 1:50, což znamená, že 1 cm na výkrese představuje ve skutečnosti 50 cm.

Kolik metrů je ve skutečnosti měřítko mapy 1 25 000 : Porovnání měřítek

Mapové měřítko 1 cm na mapě se rovná v terénu 1 km v terénu se rovná na mapě
1 : 25 000 250 m 4 cm
1 : 50 000 500 m 2 cm
1 : 75 000 750 m 1,33 cm
1 : 100 000 1 km 1 cm

popsání předmětu musí být uvedeny na výkrese. Kótovací čáry se kreslí rovnoběžně s kótovaným rozměrem nebo jako kruhový oblouk. Kótovací čáry se nemají protínat, nesmí splývat s jinou čarou (osou, hranou).

Pro okótování poloměru kruhu nejprve označte kruh a poté určete pozici kótovací čáry (a kótu). Kótu lze na kruh zapsat v libovolném úhlu. Kótou je vždy poloměr kruhu, nezávisle na pozici koncového bodu. Označte kruh.

Jak skladovat výkresy

Výkresy nemusíte ukládat jen do desek, můžete je uložit třeba do speciálních krabic, které mohou mít i velikost A3 (třeba TU). Tyto krabice lze poté velmi dobře štosovat a ukládat. Pokud chcete výkresy velikosti A4 uschovávat jen přechodně, využijete třeba i šanony na časopisy.Kóty musí být čitelné, a proto se nesmějí psát přes jiné čáry výkresu ani tak, aby čára kótu rozdělovala. Pro napsání kóty ve šrafované ploše se v místě čísla kóty šrafování přeruší, lépe je napsat kótu mimo šrafovanou plochu. Většina rozměrů na výkresech se kótuje délkovými kótami.Rozdíl mezi řezem a průřezem: Řez – zobrazení částí tělesa, které leží v rovině řezu a za ní. Průřez – zobrazení částí tělesa přímo v řezné rovině. Neoznačený řez – je-li poloha zřejmá a obraz řezu umístěn podle pravidel zobrazování, pak se řez nemusí označovat.

Číselné měříko

V naprosté většině případů vyjadřuje, kolika centimetrům ve skutečnosti odpovídá jeden centimetr na nezkreslené mapě. Na mapě s měřítkem 1 : 10 000 tak 1 cm odpovídá 10 000 cm ve skutečnosti, tzn. 1 cm na mapě = 100 m ve skutečnosti.

Kolik je měřítko 1 50 : Například, měřítko 1:50 znamená, že každý centimetr na modelu reprezentuje 50 centimetrů ve skutečném světě. Plošná měřítka: Tyto měřítka ukazují vztah mezi plochami na modelu a skutečnými plochami.

Jaké měřítko mapy ve kterém 1 cm odpovídá 200 m : Náš poměr tedy znamená, že 1 cm na mapě je ve skutečnosti 20 000 cm, což je 200 m. Na mapě je vzdálenost vždy menší, ve skutečnosti vždy větší.

Jak kotovat výkres

– Kóty se zapisují písmem pro technické výkresy dostatečné velikosti (3,5mm), aby byla zajištěna čitelnost. – Kóty nesmí protínat ani rozdělovat žádná čára. – Není-li dostatek místa – napíšeme kótu pod čáru nebo na vynášecí čáru. – Kóta, která neodpovídá nakreslené velikosti se podtrhne úsečkou.

Správná teplota: kartonové krabice doporučujeme skladovat v teplotním rozmezí 5 až 30 °C. Při skladování je vhodné se vyhnout náhlým změnám teploty. Krabice by měly být chráněny před zdroji tepla (např. radiátory) a lepenka musí být také chráněna před slunečním zářením.Výkres sestavení obsahuje: – zobrazení montážní jednotky, – kótování hlavních rozměrů, – odkazy jednotlivých položek (pozice), – údaje o svarech, pájených a lepených spojích, – popisové pole (materiál a polotovar se nevyplňuje!!), – kusovník (může být i zvlášť na samostatném listu).

V jaké výšce se řeže půdorys : V architektuře je půdorys plán, který ukazuje pomyslný řez budovou ve výšce jeden metr nad podlahou.