Antwort Jak skladovat mrkve v lednici? Weitere Antworten – Jak správně skladovat mrkev v lednici

Jak skladovat mrkve v lednici?
Kořenová zelenina by se měla skladovat v takové poloze, v jaké roste. Například mrkev nebo petržel v poloze vertikální, umístěná ve sklenici s kořeny ponořenými ve vodě. Pokud není ve sklenici voda, zabalíme zeleninu do vlhké utěrky a skladujeme ji nastojato v lednici.Jak dlouho vydrží ovoce a zelenina čerstvé

Druh V tmavé a chladné spíži V ledničce
Mrkev, petržel 1 týden 2 – 3 týdny
Celer 10 dní 2 – 3 týdny
Kapusta, zelí 2 týdny 2 – 3 týdny
Houby 2 – 5 dní

Na otázku, jak doma skladovat mrkev s natí je jednoznačná odpověď. Je vždy potřeba ji skladovat BEZ natě. Když ji uložíte do lednice, sklepa nebo do špajzu s natí, povadne, změkne a zgumovatí velmi rychle. Je tedy velmi důležité natě co nejdříve odříznout.

Jak uchovat ovoce v lednici : Pozor – většina tropického ovoce a plodová zelenina se skladují při teplotách nad 10 stupňů a do klasické chladničky tedy nepatří. Pokud nemáte chladnou spíž, uložte je v chladničce na horní polici, kde je teplota vyšší než naspodu. V horní polici, kde je nižší vlhkost, skladujeme i sýry a vejce.

Co nepatří do lednice

Obecně platí, že do spodních přihrádek a zásuvek v lednici patří zelenina a ovoce, kterým teplo nesvědčí: ledové a jiné saláty, květák, kapusta, mrkev, celer, petržel, brokolice, řepa a další málo odolné druhy. Ve spodní přihrádce (či mřížce) je chlad největší, dosahuje až -2 stupňů Celsia.

Která zelenina patří do lednice : Do lednice umisťujeme všechny druhy, kromě zeleniny, která tam vyloženě nepatří: rajčata, okurky, lilky, papriky, zázvor, dýně (ty uchovávejte v pokojové teplotě), cibule, česnek (ty milují tmu, je dobré je umístit do papírové tašky nebo bavlněného pytlíku), cukety a batáty se hodí spíše do sklepa nebo spíže.

Zeleninu a ovoce je nejlepší mrazit krátce po jejich očesání. Nejprve je nutné je očistit, umýt a důkladně osušit, v případě větší zeleniny a ovoce nakrájet na kousky. Takto připravenou zeleninu rozdělíme na jednotlivé porce a uložíme do sáčků určených k mražení nebo do vhodných dóz.

Před vakuovým balením zeleninu oloupejte a krátce blanšírujte ve vroucí vodě nebo v mikrovlnné troubě. Měla by být teplá, ale stále ještě tvrdá. Pak ji vakuově zabalte. Pokud není potravina předem mrazená, počítejte při zmrazování se zvětšením objemu potraviny a ponechejte 5 cm délky obalu na toto zvětšení.

Co dělat s mrkvovou natí

Jemně nasekaná nať se hodí podobně jako pažitka nebo petrželka na ozdobu studené kuchyně a na chlebíčky. A také na grilované pokrmy a do pomazánek. Na dochucení vařených brambor a kaše. Silná je do polévek podobně jako libeček.Očištěnou mrkev necháme několik dní oschnout. Potom ji ukládáme sklepů nebo komor. Abychom zabránili vadnutí, přikryjeme ji fólií nebo zasypáváme pískem či perlitem. Nejlépe se uchovává při teplotě okolo 1°C a relativní vlhkosti vzduchu 90-95%.Možná děláte chybu, některé kusy se totiž budou mít lépe v pokojové teplotě. Které to jsou, na to se dnes podíváme spolu s infografikou od korunnycukor.sk. Do ledničky patří například jahody, třešně, maliny a hroznové víno. Naopak banány, jablka, citrusy a ananas nechte raději venku.

Rajčata ani papriky nezvládnou při nízkých teplotách dozrát a v lednici postupně ztrácejí charakteristickou chuť. Rajčata navíc působením chladu přijdou o šťavnatost a začnou moučnatět, papriky zase změknou. Podobně negativní vliv mají příliš nízké teploty i na okurky, cukety a lilky.

Proč nesmí banán do lednice : I ty snesou pokojové teploty, v lednici se často „scvrknou“ a změknou. Ani banány nepatří do chladu. Teplota pod 12 stupňů jim vyloženě škodí. Místo, aby dozrávaly a sládly, v lednici moučnatí.

Jak zpracovat mrkev na zimu : Seřízněte nať pár centimetrů nad kořenem, odstraníte tím přebytečné množství vody a zároveň udržíte kořen déle čerstvý. Poté kořenovou zeleninu umístěte do bedýnky naplněné vlhkým pískem, substrátem nebo hoblinami. Ideální teplota na přezimování je mezi 2–5 °C, zelenina takto vydrží až do jara.

Jak sterilovat mrkev

Mrkve dobře propereme, neškrábeme, předvaříme je ve vroucí vodě, pak dobře ochladíme, aby dále neměkly. Slupky stáhneme, mrkev nakrájíme na stejné kousky a narovnáme do sklenic. Zalijeme roztokem a sterilujeme. První sterilace 50 minut při 100 °C, druhá 20 minut při 100 °C.

Ovoce a zelenina budou čerstvé po 7 až 14 dní. V mrazáku si vakuované potraviny uchovají čerstvost až 3 roky.Mrkev – po očištění ji nakrájejte na kostky nebo kolečka a pak stačí zhruba tři minuty blanšírovat. Dejte ji zamrazit po jednotlivých porcích, pokud byste chtěli mít každou kostičku oddělenou, lze využít trik s předmrazením na plechu, poté už zmrzlé kostky či kolečka stačí přesypat například do sáčků.

Jak uchovat mrkvovou nať : Natrhané lístky nekrájíme, ale volně je vsypeme do sáčku na zmrazování ovoce či zeleniny a necháme jim tam více prostoru. Nesesypeme je na jednu hromádku, ale snažíme se je mírně zmáčknout na „placato“ a vymáčknout ze sáčku vzduch. Sáček zabezpečíme kolíčkem na prádlo, aby šel pak snadno a rychle rozdělat.