Antwort Jak skladovat med? Weitere Antworten – Jak dlouho se může skladovat med

Jak skladovat med?
FAKT: Med se může zkazit

Pokud je tento včelí produkt uchováván na tmavém místě ve sklenici, lze jej bez problémů spotřebovat během několika let. Jeho trvanlivost může být až několik desítek let, ale pouze pokud je skladován za přísných podmínek.Med sám o sobě, pokud je správně vyzrálý a skladovaný, má neomezenou trvanlivost. Je to způsobeno díky vysokému obsahu cukru, nízkému podílu vody a také jeho antibakteriálními účinky.Při běžných podmínkách, které jsou ve včelstvu mimo plod, to znamená do 25 °C, vydrží med v plné kvalitě rok i dva. Hlavní podmínkou trvanlivosti medu je nízký obsah vody. Proto včely vodu z medu pracně odpařují a posléze med zavíčkují, aby vlhkost opět nenasával ze vzduchu.

Jak se pozná zkažený med : Zkvašený med poznáte na první pohled. Když otevřete sklenici, první, co ucítíte místo nasládlé vůně medu, bude nepříjemný štiplavý zápach, charakteristický právě pro kvašení. Hladina medu je pak pokrytá tenkou řídkou vrstvou. V takovém medu už nastal kvasný proces.

Jak dlouho má trvanlivost med

Trvanlivost medu není nijak omezena. Při správných skladovacích podmínkách nám s přehledem vydrží i několik let.

Proč se med nikdy nezkazí : Archeologové často nacházejí dokonale zachovalý a stále jedlý med starý tisíce let například v egyptských hrobkách. Tajemství dlouhověkosti medu tkví především v jeho chemickém složení. Obsažené cukry jsou hygroskopické, což znamená, že absorbují vzdušnou vlhkost.

Jelikož má med trvanlivost delší než 18 měsíců, zpravidla se uvádějí 2 roky, nemusí být uvedeno přesné datum, stačí uvést rok.

Rovněž příliš vysoká teplota medu škodí. Delší zvýšení teploty nad 45°C poškodí enzym invertázu, která je termolabilní a krátkodobý ohřev nad 70°C jí zničí.

Proč nejíst zkvašený med

Pro vznik kvasného procesu musí být v medu zvýšen obsah vody. Zkvasit může i zkrystalizovaný med. Zkvašený med nelze jako potravinu použít.Potraviny, které vydrží neomezeně dlouho

Kukuřičný škrob: I kukuřičný škrob má neomezenou trvanlivost. Uchovávejte ho však na tmavém místě a při pokojové teplotě. Cukr: Bílý, hnědý, třtinový a práškový cukr lze skladovat neomezeně dlouho, pokud je hermeticky uzavřen.Krystalizace medu je totiž přirozený proces, ke kterému u každého medu dříve či později dojde. Nejrychleji zpravidla krystalizují květové medy, zatímco medovicový med krystalizuje až přibližně po pěti měsících.

Obsah vody do 20 % je z hlediska náchylnosti ke kvašení ještě v pořádku. Evropská norma má 20 % jako přípustný limit, norma “Český med” je o dvě procenta přísnější. Můžeme vás ujistit, že mnoho medů na pultech má obsah vody právě kolem 19,5 %. Hranice, kdy med kvasí je kolem 21 % vody.

Proč nikdy nemáme jíst obsah konzervy s prošlým datem minimální trvanlivosti : – vydrží neomezeně dlouho. Je to proto, že se sterilují již uzavřené konzervy a všechno živé, všechny patogenní látky v nich jsou tak zničeny. Uvnitř konzervy nic, co by "pracovalo", není. Pokud není konzerva poškozená, nemají se do ní jak tyto látky dostat a její obsah je tak stálý a nezávadný.

Co nemá datum spotreby : Existuje i určitá množina potravin, u nichž není potřeba označovat je datem minimální trvanlivosti nebo datem spotřeby. Typicky se bude jednat o ovoce a zeleninu v čerstvém stavu, houby, lihoviny, víno, pekařské výrobky, které jsou spotřebovány do 24 hodin po výrobě a podobně.

Proč med z obchodu Nekrystalizuje

Často se jedná o medy smíšené nižší kvality a často upravené, což dokazují i výsledky kontrol ČOI A ČZPI. Jedním z faktorů je, že med často leží i měsíce v regálu a je stále tekutý a nekrystalizuje, což může být následkem přidaných příměsí nebo jeho přehřátím, čímž se v medu zničí mnoho prospěšných látek.

Med je vhodné uchovávat v dobře uzavřené skleněné či keramické nádobě na suchém, chladném a tmavém místě. Med nevystavujeme slunečnímu záření. Teplotu je vhodné udržovat pod 18 stupňů. Med je hygroskopický a pohlcuje vlhkost ze vzduchu a tím i pachy, proto jej musíme skladovat uzavřený v suchém prostředí.Enzymaticky se sníží obsah vody řepkového medu maximálně o půl procenta. Lze také med smíchat s jinou šarží zralého medu, která má třeba 16-17 % a tím celkový obsah vody klesne na normu. Vysoušecí zařízení jsou dost náročná a drahá.

Kdy se stáčí med : Kdy je vhodné vytáčet med

První med bývá zralý většinou kolem poloviny května. Jedná se o med květový z ovocných stromů a řepky. Jakmile včely začnou víčkovat zásoby, znamená to, že nektar zpracovaly na med. Víčkování také naznačuje, že med je zralý a lze jej vytáčet (ezralý med obsahuje příliš vody a často zkvasí).