Antwort Jak skladovat šalvěj? Weitere Antworten – Jak uchovat šalvěj

Jak skladovat šalvěj?
Usušenou šalvěj skladujeme na suchém, tmavém a vzduchotěsném místě. Ideální je tak uzavíratelná neprůhledná nádoba anebo skleněná kořenka, kterou ale zavřeme do kuchyňské linky anebo na jiné tmavé místo.Pažitku lze uchovat v dobře těsnící nádobě v chladničce nebo v mrazničce. Suší se zejména okolíky květů, které se používají do salátů. Rostlinu lze pěstovat venku na záhoně, v okrasné nádobě na balkoně či doma v květináči. Pro zimní a předjarní spotřebu na balkoně, za oknem či na verandě je třeba pažitku rychlit.Bylinky, které přežijí zimu venku

Vlhkost zadrží a kořínky před mrazem ochrání mulčovací kůra rozprostřená kolem rostlin, případně je lze zakrýt netkanou textilií, chvojím, slámou nebo suchým spadaným listím. Jako přirozená izolace v zimě funguje sníh, který můžete na rostliny přihrnout i z okolí.

Jak dlouho se může pít šalvěj : Šalvějový čaj se obvykle užívá po omezenou dobu, aby se minimalizovaly možné vedlejší účinky. Doporučená délka užívání se může lišit v závislosti na zdravotním stavu a individuálních potřebách. Většinou se doporučuje nepřekračovat dvoutýdenní kúru.

Jak dlouho vydrží šalvěj

Šalvěj se vysazuje od poloviny května až do podzimu

Pokud se rozhodnete pro balkonové pěstování v nádobách, držte se jednoduchého pravidla, že do jedné nádoby patří maximálně jedna rostlina. Květináč umístěte na slunné stanoviště a počítejte s tím, že šalvěj vydrží pěkná zhruba tři roky.

Jak zpracovat šalvěj : Jako koření je možné použít čerstvé i sušené rozdrcené listy. Hodí se k masu, zvěřině, rybám, omáčkám, sýrům, na přípravu bylinkového másla či paštik. K okořenění bylinkového másla je vhodné použít šalvěj ve směsi s bazalkou nebo rozmarýnem.

Pažitku v květináči zaléváme raději častěji a malými dávkami vody a zároveň musíme hlídat také její přelití. I když se jedná většinou o pěstování krátkodobé, nezapomínáme ani na pravidelné přihnojování ideálně bio organickými hnojivy. Pažitku pro pěstování v bytě buď vyséváme, nebo ji kupujeme již předpěstovanou.

Celá rostlina je jedlá, květy můžete použít k dekoraci pokrmů a šťavnatou natí posypte brambory, rajčata nebo maso či přidejte k čerstvému sýru. Pažitka není vhodná k sušení, protože ztrácí aroma, ale můžete ji zamrazit. Květy pažitky přitahují opylovače, takže nechte část natě vykvést.

Jak uchovat bylinky v mrazáku

Jak zamrazit bylinky

Některé bylinky – petržel, pažitku, kopr či koriandr – je vhodné nasekat na menší kousky a vložit do sáčky či krabičky. Mátu či libeček ideálně zamrazujeme ve formičce na led zalité tekutinou. Ideální pro zamražování bylinek jsou chladničky s funkcí rychlého zchlazení.Z bylinek odstraníme všechny zaschlé a poškozené listy a ořízneme spodní část, jemně opláchneme vlažnou vodou od nečistot a zároveň tím i bylinky osvěžíme. Osušíme a zlehka zarolujeme do papírové utěrky. Tu vložíme do igelitového sáčku a v něm do lednice. Bylinky nám vydrží týden jako čerstvé.Zevně se šalvějový odvar používá jako kloktadlo při zánětech ústní dutiny, problémech s dásněmi, zápachu z úst nebo po chirurgických zákrocích v dutině ústní včetně trhání zubů. Odvar ze šalvěje lze použít také k obkladům na rány na kůži. Rozdrcený čerstvý list zklidní a dezinfikuje místo po bodnutí hmyzem.

Dbáme na to, aby květináč se šalvějí byl na místě, kde je stále dostatek světla. Nepotřebuje ani příliš výživnou zeminu, ani častou zálivku. V nádobě má šalvěj životnost zhruba 3 roky. Šalvěj nesnáší mrazy, proto ji na zimu musíme zakrýt pečlivě chvojím, aby nevymrzla.

Jaké účinky má šalvěj : Účinky Šalvěje lékařské

Zásobuje organismus cennými antioxidanty a celkově harmonizuje trávení. Stabilizuje hormonální rovnováhu, proto se doporučuje ženám v menopauze. Normalizuje funkci dýchacího systému a zlepšuje stav kloubů a kostí. V neposlední řadě působí antisepticky, zmírňuje pocení a zpomaluje řídnutí vlasů.

Proč děti nesmí šalvěj : Šalvěj lékařská je ženská bylina pro stimulaci děložní činnosti, proto není vhodná pro těhotné ženy (může způsobit potrat) a protože funguje jako hormonální bylina, není vhodná pro děti a mládež do dvanácti let věku.

Co dělat s pažitkou když kvete

Jedlý květ pažitky můžete použít do salátů či k dekoraci vařených brambor, kaše nebo si z nich vyrobte pesto. Květy se dají také dobře použít na domácí delikátní ocet s pažitkovými květy či máslo. Pokrmy s květy pažitky nejen dobře chutnají, ale také lákavě vypadají.

Jak často a kolik vody Pokud je vlhké počasí, pažitku není třeba zalévat. Při suchém počasí ji zaléváme pravidelně, stačí vždy po několika dnech, ale důkladně.Alternativou jsou sáčky do mrazničky jako nádoby. Výběr bylinek není téměř nijak omezen. Zvláště dobře lze tímto způsobem uchovat pažitku, petrželku, kopr, tymián, estragon, meduňku, mátu a bazalku – až 10-12 měsíců. Mnoho pokrmů se zušlechťuje chutnými listy divokého česneku.

Na co je dobrá pažitka : Pažitka tak podporuje trávení, má protizánětlivé účinky a chrání proti plísním. Dále podporuje chuť k jídlu, dokonce i snižuje krevní tlak. Má blahodárné účinky na ledviny. Jako koření se nejčastěji využívá jako náhradu za jarní cibulku.