Antwort Jak skladat věci do batohu? Weitere Antworten – Jak připevnit věci na batoh

Jak skladat věci do batohu?
Pod kompresní popruhy

Připevnění pěnové karimatky na batoh pomocí kompresních popruhů. Spodní popruh většinou nemá rozepínací přezku, a tak je nutné pod ním karimatku prostrčit. Občas to je na hraně rozsahu popruhu, ale většinou se karimatka vejde.Cílem balení batohu na delší výšlap je dostat těžiště batohu co nejblíže k horní části vašich zad. Pokud by bylo těžiště daleko od vašich zad nebo na dně batohu, bude se cestovatel předklánět ve snaze vykompenzovat váhu. Dolů je tedy vhodné umístit spacák, a to nejlépe v kompresním obalu.Do spodní části batohu patří lehčí věci

Obecně platí, že na dno krosny dáváte lehčí věci, které přes den nepotřebujete. Typickým příkladem je spacák. Abyste ušetřili co nejvíc místa, zabalte ho do kompresního obalu a ten pořádně stáhněte. Skladnou karimatku schovejte ke spacáku.

Kde má být bederní pás : Bederní pás by měl být usazen na vrcholcích pánevní kosti. Popruh zapněte a řádně dotáhněte. Víte, že bederní pás vám nese až 80 % celkové hmotnosti batohu

Jak si správně sbalit batoh

Nezapomínejte utáhnout všechny kompresní popruhy na batohu. Obsah pak necestuje na vašich zádech a lépe se Vám pohybuje v terénu. Pokud nesete vodu v lahvích, zohledněte při balení fakt, že vodu budete upíjet. V takovém případě totiž měníte polohu těžiště batohu.

Kam dát spacák : Spacák rozložte na zemi nebo ho zavěste na ramínko. Většina spacáků má poutka, za která se dá pytel snadno přichytit, takže by to neměl být problém. Takto připravený spacák schovejte na suché místo.

Nejlepší je spacák do obalu nacpat halabala

Možná budete překvapeni, ale spací pytel se má do obalu skutečně napěchovat. Pečlivé skládání sice na pohled vypadá lépe, ale pro izolační vlákna je škodlivé. Překládáním dochází k jejich poškozování, a tak se snižuje životnost spacích pytlů.

Časté praní spacích pytlů nedoporučujeme, protože zhoršuje izolační vlastnosti. Před praním zapněte všechny zipy, včetně suchých, aby nedošlo k poškození tkaniny. Spacák perte samostatně. Doporučujeme používat nejlépe speciální přípravek, který vám poradí v prodejně se sportovním vybavením.

Jak správně sbalit batoh

Batoh by měl být vždy umístěn pevně na těle tak, aby se co nejméně pohyboval. Zpravidla to bývá v dolní části zad. Opět zde platí pravidlo s těžkými předměty umístěnými u těla. Čím blíže – tím lépe.Spacák do obalu napěchujte bez předešlého skládaní. Při pečlivém skládaní se materiál na zlomených místech víc namáhá, a tak se snižuje jeho životnost. Nejlepší je spacák do obalu nacpat halabala a po návratu domů ho okamžitě rozložit.Jak správně používat bederní pás

  1. Omotejte si pás kolem spodní části zad a ujistěte se, že pokrývá oblast od spodních žeber až po boky.
  2. Utáhněte opasek tak, aby cítil oporu, ale ne až tak, aby vám to způsobilo bolest nebo zvýšené nepohodlí.


Bederní pás je vhodný na dlouhodobé používání jako efektivní terapie bolesti zad no je možné jej používat i preventivně. Pás používejte během dne. Pro efektivní léčbu doporučujeme i speciální podsedák pro zdravé sezení nebo ortopedický polštář na bolest kyčlí.

Jak rozlozit vahu v batohu : Roztáhněte je, když máte více vybavení, nebo utáhněte, když toho nesete méně. Bez ohledu na to, kolik toho s sebou berete, se ujistěte, že jsou stahovací pásky po sbalení všech věcí pevně utaženy, aby batoh seděl co nejblíže vašim zádům. Pokud bude viset volně, bude na vaše ramena vyvíjet větší nežádoucí tlak.

Jak správně skladovat spacák : Spací pytel je vždy vhodné, při dlouhodobém skladování vyložené nutné, skladovat ne v kompresním nebo cestovním obalu ale v tzv. skladovacím obalu. Ten má cca 3x větší objem než běžný obal.

Jak spát ve spacáku v zimě

Za normálních okolností je tedy ideální spát ve spodní vrstvě oblečení, například v termoprádle. To je totiž dostatečně tenké na to, aby zachovalo izolační vrstvičku vzduchu, a současně také na to, aby se tato vrstvička dostatečně vyhřála. Ve stanu i pod širákem se do spacáku raději oblečte.

Obvykle 4-5 vyprání nevadí (pokud jsou aplikovány správné čistící prostředky a správný postup sušení), to však znamená, že spacák pereme po 3-4 letech používání. Spacák tedy musíme udržovat v čistotě. Také jej nesmíme skladovat v malém kompresním obalu, ale volně nebo ve velkém skladovacím pytli.Když použijete speciální přípravek, bude to trvat trochu déle, ale nakonec bude potřeba spacák impregnovat. Také proto byste neměli prát spacák příliš často, stačí dvakrát do roka, nebo i méně. Záleží na tom, jak často ho používáte. Při skladování dejte spacáku prostor, ideálně ho vyvěste.

Jak má sedet batoh : Po naložení sbaleného batohu na záda by mělo pořadí úprav popruhů probíhat vždy podle následujícího seznamu:

  1. Nastavte bederní pás.
  2. Utáhněte ramenní popruhy (postroj).
  3. Zkontrolujte délku nosného systému.
  4. Utáhněte ramenní stabilizační popruhy.
  5. Utáhněte a upravte hrudní pás.
  6. Upravte batoh při chůzi.