Antwort Jak si zkontrolovat srdce? Weitere Antworten – Jak zjistit problemy se srdcem

Jak si zkontrolovat srdce?
Mezi hlavní příznaky se řadí:

  1. dušnost;
  2. otoky nohou a kotníků;
  3. náhlý nárůst váhy;
  4. nadměrná únava;
  5. nechuť k jídlu;
  6. nadměrné bušení srdce;
  7. vyšší frekvence močení.

Setkat se můžete s těmito metodami:

  • Rentgenový snímek srdce a plic. Poskytne základní informace o velikosti srdce a případném hromadění tekutiny na plicích.
  • Magnetická rezonance srdce.
  • Scintigrafie myokardu.
  • Jícnová echokardiografie.
  • Vyšetření věnčitých tepen (koronarografie)
  • Počítačová tomografie (CT) srdce.

EKG srdce se provádí při podezření na různé nemoci nebo jen na celkovou prevenci zdraví. Pokud pacient pociťuje některé z těchto příznaků, jako například bušení srdce, bolest nebo tlak v hrudníku, potíže s dýcháním či slabost je vhodný pro EKG vyšetření.

Co ukáže echo srdce : Vyšetření tak umožňuje zobrazit jednotlivé srdeční oddíly a chlopně, jejich strukturu, velikost a funkci. Moderní přístroje umožňují i zobrazení směru a rychlosti krevního proudu, včetně odhadu nitrosrdečních tlaků.

Jak se projevuje slabý infarkt

Odhaduje se, že až desetina případů nemá žádné příznaky a až třetina případů má příznaky atypické a mírnější – například jen dušnost či bolest v zádech nebo v rameni. Mezi příznaky infarktu patří také pálení žáhy, bolest břicha, zvracení, nevolnost, závratě či mdloby nebo studené pocení.

Jak se pozná onemocnění srdce : Mezi její příznaky se řadí ztráta vědomí, abnormální dýchání nebo zástava dýchání. Někteří postižení mohou před srdeční zástavou pociťovat bolest na hrudi, dušnost nebo nauzeu. Není-li okamžitě zahájena resuscitace, pacient s největší pravděpodobností zemře.

Dušnost, vyčerpání, snížený fyzický výkon a rychlá únava během fyzické aktivity bývají prvními známkami srdeční nedostatečnosti. Hlavní příznaky těžšího srdečního selhání vznikají v důsledku městnání krve a hromadění tekutin v jednotlivých tkáních nebo špatného prokrvení.

EKG se provádí pacientům od 40 let ve čtyřletých intervalech.

Co muze odhalit EKG

EKG signál proto můžeme zaznamenat v poměrně velké amplitudě (jednotky až desítky mV) prakticky na libovolném místě tělesného povrchu. Pomocí křivky zobrazuje elektrickou aktivitu srdce. EKG se nejčastěji využívá k diagnostice bolestí na hrudi, dušnosti, závratí a pocitů bušení srdce.Jaké mohou nastat příznaky

  1. bušení srdce, pocity úderů srdce navíc nebo naopak jejich občasné vynechání,
  2. nepříjemný pocit na hrudi (především při fibrilaci síní),
  3. slabost a snížená fyzická výkonnost,
  4. točení hlavy, závratě, zmatenost a úzkost, dočasné zhoršení zraku nebo řeči,
  5. křeče,
  6. dušnost,

Díky blízkosti jícnu a zadní stěny srdce je možné vyšetřit srdce mnohem přesněji než ze stěny hrudníku. Během celého vyšetření je pacient napojen na EKG a pod dozorem vyšetřujícího lékaře a vyškolené zdravotní sestry. Vlastní vyšetření trvá 20-40 minut, v závislosti na složitosti nálezu.

Prostřednictvím EKG pak může lékař diagnostikovat srdeční arytmie, akutní infarkt myokardu, ischemii (tedy nedokrvování částí srdce), zvětšení srdce, ale i plicní embolii. Na základě EKG vyšetření je určen další postup léčby, případně další kardiologická vyšetření.

Jak poznám že jsem prodělala infarkt : Hlavním klinickým projevem infarktu myokardu je typicky klidová dlouhotrvající bolest na hrudníku, která se může šířit do krku, dolní čelisti, zubů, jedné nebo obou horních končetin, může být v zádech nebo v oblasti břicha. U části nemocných proběhne infarkt myokardu jako klinicky němá příhoda bez jakýchkoliv příznaků.

Jak poznat že budu mít infarkt : Silné bolesti: Bolesti často vyzařují ze srdce do jiných oblastí těla, např. do paží, horní části břicha, mezi lopatky, do zad, krku nebo čelistí a zubů. Pocit tíhy na hrudníku: Při infarktu myokardu mohou být bolesti vnímány i jako tlak – pacienti často popisují pocit, „jako by jim někdo seděl na hrudi“.

Jak si uzdravit srdce

Dopřejte si dostatek aerobních (vytrvalostních) aktivit, jako je jízda na kole či bruslích, běh, rychlá chůze nebo plavání. Obecné doporučení je, že bychom měli ujít denně alespoň 5 kilometrů (10 000 kroků) a čas od času se zadýchat, abychom srdce trochu rozpumpovali.

* U chronického srdečního selhávání umírá asi polovina pacientů do 5 až 8 let.

Vstupní komplexní kardiologické vyšetření s ekg, ( 45-60 minut ) 1200,- Kč
EKG vyšetření s popisem ( 15 minut ) 300,- Kč
Ambulantní monitorace krevního tlaku/24hodin, s popisem ( ABPM, „tlakový Holter“ ) 800,-Kč
Ambulantní monitorace srdečního rytmu/24hodin, s popisem ( EKG Holter ) 1100,-Kč

Jak poznat náběh na infarkt : V akutním stadiu jsou zvláště důležité specifické markery troponin I a troponin T. Tyto hodnoty se zvyšují již tři hodiny po infarktu a dosahují svého maxima po 20 hodinách. Kromě toho se v případě infarktu zvyšuje také hladina nespecifických laboratorních markerů, jako jsou CK, CK-MB, AST nebo LDH.