Antwort Jak si vybrat digestoř? Weitere Antworten – Jak spočítat potřebný výkon digestoře

Jak si vybrat digestoř?
Výkon digestoře vypočítáme jednoduše tímto příkladem.

  1. Objem místnosti: 3 (šířka) × 3 (délka) × 2,7 (výška stropu) = 24,3 m³
  2. Optimální počet výměn za 1 h = 7 až 10.
  3. Potřebný minimální výkon výkon digestoře: 24,3 × 7 = 170 m³/h.

Délka × šířka × výška = objem místnosti v m³

Vhodně zvolený odsavač par by měl být schopen vyměnit vzduch v místnosti alespoň desetkrát za hodinu. Vypočtený objem místnosti tedy vynásobte deseti. Tím zjistíte minimální výkon digestoře pro vaši kuchyni.Pokud máte varnou plochu u stěny, můžete využít odsavače nástěnné, podvěsné, vestavné či rohové, tedy takové, jež lze montovat na stěnu či kuchyňskou linku. Je-li varná plocha umístěna ve volném prostoru místnosti, potřebujete lustrovou či ostrůvkovou digestoř.

Jaký je rozdíl mezi digestoří a odsavačem pár : Oba typy odsavače par vás zbaví tuků i pachů, které vznikají během vaření. Odtahový odsavač par odvede navíc ještě i vlhkost. Digestoř s recirkulací naproti tomu vlhkost neodvede, páry z vaření pouze v těle digestoře změní své skupenství a vrátí se digestoří zpět do prostoru kuchyně.

Jaký průměr odtahu digestoře

Pro dostatečný výkon a nízkou hlučnost je třeba zachovat průměr odtahu minimálně stejně velký, jako průměr vývodu digestoře, ovšem podmínkou je alespoň 120 mm, optimálně 150 mm.

V jaké výšce má být digestoř : Obecně doporučujeme vzdálenost 75 cm nad plynovou varnou deskou a 65 cm nad elektrickou varnou deskou. Pokud byl váš odsavač par dodán s dodatečnou poznámkou o jiné výšky, dodržujte tuto doporučenou vzdálenost.

Recirkulační digestoře nebo také digestoře bez odtahu se hodí tam, kde není možné odvádět vzduch ven z místnosti, tedy nelze ji napojit do komína, odtahové šachty či přes zeď. Tento typ digestoře nasává zápach a páry tvořící se během vaření, čistí je přes uhlíkové filtry a vrací vyčištěný vzduch zpět do místnosti.

Standardní uhlíkové filtry by se měly vyměnit cca. každých 4-6 měsíců nebo častěji, pokud je digestoř používána intenzivně. K nasycení uhlíkového filtru dochází po více či méně delším používání v závislosti na druhu vaření a pravidelnosti čištění tukového filtru.

Proč kape voda z digestoře

Nejčastějším případem je odvod výparů z kuchyňské digestoře, kdy ventilační potrubí vede skrz střechu. V tomto případě pouhé zaizolování potrubí nestačí, protože studený vzduch stále proniká do ventilačního systému a to především při vypnuté digestoři.Slídová klapka je buď součástí ventilátoru, nebo se instaluje na ventilátor jednoduchým nasazením do předem předvrtaných děr na zadní straně ventilátoru. Plastové a kovové zpětné klapky se instalují do potrubí. Montáž zpětné klapky se doporučuje co nejblíže ventilátoru, kde je odpor vzduchu nejmenší.Při režimu odtahu je pára vyváděna do venkovního prostředí odtahovým potrubím, komínem či ventilační šachtou. Alternativou je pak recirkulační digestoř, která očišťuje vzduch bez venkovního odvodu, ta vzduch pročišťuje přes tukový a uhlíkový filtr a následně vrací zpět do místnosti.

Standardní uhlíkové filtry by se měly vyměnit cca. každých 4-6 měsíců nebo častěji, pokud je digestoř používána intenzivně. K nasycení uhlíkového filtru dochází po více či méně delším používání v závislosti na druhu vaření a pravidelnosti čištění tukového filtru.

Jak casto čistit digestoř : Pokud budete čistit digestoř jednou za rok, bude práce velmi náročná a je možné, že se vám dlouhodobé usazeniny již nepodaří čisticími prostředky perfektně odstranit. Proto byste měli čištění digestoře věnovat alespoň chvíli času přibližně jednou za měsíc až dva, dle toho, jak často vaříte.

Jak čistit uhlíkový filtr : Klasický uhlíkový filtr lze čistit ručně v teplé vodě (pokud je filtr zasazen v plastovém rámu, vyjměte jej z něj), případně v myčce při 65 °C, ale nedávejte k němu žádné nádobí. Potom ho sušte deset minut v elektrické troubě při 100 °C nebo na topení.

Jak vybrat uhlíkový filtr do digestoře

Při výběru dobrého filtru do digestoře se neřiďte pouze cenou ale také parametry a udávanou délkou výdrže filtru, protože existují také uhlíkové filtry s prodlouženou trvanlivostí. Další možností, pokud to vaše kuchyňská digestoř umožňuje je pořízení jiného typu filtračního systému, který nevyžaduje výměnné filtry.

Většina výrobců doporučuje výměnu HEPA filtru alespoň jednou do roka. To se týká sáčkového vysavače. V případě bezsáčkového je dobré HEPA filtr měnit jednou za půl roku. Samozřejmě je výměna nutná také v případě poškození filtru a i při jeho extrémně silném znečištění.Standardní uhlíkové filtry by se měly vyměnit cca. každých 4-6 měsíců nebo častěji, pokud je digestoř používána intenzivně. K nasycení uhlíkového filtru dochází po více či méně delším používání v závislosti na druhu vaření a pravidelnosti čištění tukového filtru.

Na co je uhlíkový Filter : Uhlíkový filter do digestora je kotúč alebo kazeta, ktorá obsahuje aktívne uhlie. Je určený najmä pre tie digestory, ktoré nemajú možnosť priameho odvádzania vzduchu cez komín. Pracujú teda na princípe recirkulácie vzduchu.