Antwort Jak si pomoci od bolesti žlučníku? Weitere Antworten – Co na uklidnění žlučníku

Jak si pomoci od bolesti žlučníku?
Mezi bylinky, které napomáhají normálnímu trávení, normální funkci jater nebo žlučníku patří smetánka lékařská, ostropestřec mariánský, smil písečný, máta peprná, jablečník obecný, oregáno (dobromysl), artyčok, měsíček lékařský nebo řepík lékařský.Při rozhozeném trávení pomohou i žaludeční kapky, které zlidní zažívání. Léčbu vhodně doplní i bylinky na žlučník. Patří mezi ně například máta, měsíček, řepík, ostropestřec či smetanka lékařská. Vhodný je také artyčok, který je spolu se šťávou zčerné ředkve tradiční přírodní očistou žlučníku.Během záchvatu se doporučuje nic nejíst a nepít. Na bolestivé místo lze přiložit studený obklad a zvolit úlevovou polohu, nejčastěji schoulení do klubíčka. Lze užít léky na uvolnění hladké svaloviny, popřípadě léky na bolest.

Jak dlouho bolí podrážděný žlučník : Bolesti jsou schvacující, kruté, vystřelující z pravého podžebří směrem do bederní krajiny. Ustávají po několika minutách, někdy hodinách. Pomoc může přinést podání spasmolytik (Algifen, Buscopan). Někdy může tento záchvat přejít v zánět žlučníku, který trvá několik dnů až týdnů.

Co dělat při záchvatu žlučníku

V případě mírných záchvatů může stačit léčba léky proti bolesti a dietní úpravy. Vážnější případy, zejména ty s přítomností žlučníkových kamenů, mohou vyžadovat chirurgický zákrok, jako je laparoskopická cholecystektomie, která zahrnuje odstranění žlučníku.

Jaký prášek na žlučník : Léky na játra a žlučník

  • ESSENTIALE 300 mg 100 tvrdých tobolek. Léčivý přípravek.
  • ISOCHOL 400 mg 30 obalených tablet.
  • ESSENTIALE Forte 600 mg 30 tobolek.
  • FEBICHOL 100 mg 50 tobolek.
  • MEGAFYT Žlučníková čajová směs 20 x 1,5 g.
  • FLAVOBION 70 mg 50 tablet.
  • MAGNESII lactici Medicamenta 0,5 g x 100 tablet.
  • SILYMARIN AL 50 mg 100 tablet.

“Babské rady” alias přírodní léčba žlučníku

Dobrým způsobem, jak podpořit správné funkce žlučníku jsou bylinkové čaje – pelyněk, heřmánek, máta peprná, pampeliška (kořen i listy), kopřiva dvoudomá, měsíček lékařský. Pro někoho může být volbou jaterní očista s použitím epsomské soli, oleje a citrónové šťávy.

Vhodný je čaj, suchary, vařené ovoce, další dny pak rýže, těstoviny, uhlovodanová (cukerná) dieta. Bílkoviny podáváme nejprve v pečivu, bramborách a rostlinné stravě, až později pak odtučněné mléko, jogurty, tvarohy, libové maso. Dlouhodobě vylučujeme volné tuky, např. máslo.

Co se nesmí na žlučník

Nevhodné je vepřové maso, šlachy a vnitřnosti. Pečivo spíše starší, nekynuté. Největší variabilita je v toleranci zeleniny. Obvykle je dobře snášena mrkev, květák, chřest, špenát, z ovoce zejména jablka, meruňky, broskve a mandarinky, naopak není snášen česnek a cibule.Žlučníková dieta

Vhodné potraviny
Nápoje Čaj, neperlivé vody, bílá káva, ředěné ovocné šťávy, slabé kakao
Přílohy Brambory, bramborová kaše, rýže, jemný knedlík, těstoviny
Moučníky Pudink, kaše – rýžová, vločková nebo pohanková, nákypy, med
Těsta Piškotové, tvarohové, odpalované

Akutní zánět žlučníku se projeví nejčastěji 15-20 minut po jídle, jako ostrá bolest břicha na pravé straně pod žebry, břicho je v těchto místech tuhé. Dále se může objevit zvracení, nevolnost, nechutenství, horečka, zimnice.

Nevhodné je vepřové maso, šlachy a vnitřnosti. Pečivo spíše starší, nekynuté. Největší variabilita je v toleranci zeleniny. Obvykle je dobře snášena mrkev, květák, chřest, špenát, z ovoce zejména jablka, meruňky, broskve a mandarinky, naopak není snášen česnek a cibule.

Jak se pozná že praskne žlučník : S každou částečkou tuku, ostrého koření, česneku, cibule, luštěnin a majonéz stoupá. Je-li žlučník soustavně přetěžován, dojde k problémům. Projeví se nadýmáním, říháním, bolestí na pravé straně pod žebry. Už tyto první signály by měly člověka varovat.

Jaký obklad na žlučník : Při žlučníkovém záchvatu ale i když je v klidu, je dobré přikládat na něj teplý solný obklad. Kupte si kvalitní hrubou mořskou (ne uměle jodidovanou!) či Himalajskou sůl. Ohřejte ji v hrnci a nasypte do povlaku na polštářek a pevně zavažte.

Co nejíst při žlučníku

Většina nemocných nejí tučná masa, tučné pomazánky, krémy a majonézové saláty. Vhodnější je vázaný tuk v těstu, opatrně lze doplnit máslo či rostlinný tuk do 30 g/den. Kyselé mléčné výrobky jsou lépe tolerovány, stejně jako sladké pokrmy, tvaroh a sýry (kromě aromatických) do 30 % tuku.

Běžnou komplikací žlučníkových kamenů je zánět žlučníku. Ten vedle bolesti doprovází horečka a zimnice. Zánět žlučníku může být způsoben také bakteriální infekcí, špatnou životosprávou, jiným onemocněním (například cukrovkou) nebo šokovým stavem po operaci.Zánět žlučníku – cholecystitida

Akutní forma zánětu se projevuje silnou bolestí pod pravým žeberním obloukem, horečkou a někdy i zvracením.

Co jíst když mě bolí žlučník : Vhodný je čaj, suchary, vařené ovoce, další dny pak rýže, těstoviny, uhlovodanová (cukerná) dieta. Bílkoviny podáváme nejprve v pečivu, bramborách a rostlinné stravě, až později pak odtučněné mléko, jogurty, tvarohy, libové maso. Dlouhodobě vylučujeme volné tuky, např. máslo.