Antwort Jak si doma vyrobit ovesné mléko? Weitere Antworten – Jak vyrobit ovesny nápoj

Jak si doma vyrobit ovesné mléko?
Ovesné vločky můžeme na 2 hodiny namočit a pak je dáme s trochou vody rozmixovat do mixéru. Pokud jsme je namočit nestihli, nic se neděje. Rozmixujeme je suché a pak necháme v mixéru 10 -15 minut bobtnat a znovu promixujeme. Přecedíme přes plátýnko či utěrku, dochutíme medem a můžeme popřát dobrou chuť.Sójové boby namočte do vody alespoň na 12 hodin. Poté vodu slijte a boby propláchněte čistou vodou, šoupněte je do mixéru a zalijte asi 3 hrnky (750 ml) vody. Mixujte, dokud směs nebude skoro hladká. Směs přeceďte přes plátno nebo jemný cedník a přelijte do kastrůlku.Sójové boby propláchneme a namočíme na 8-10 hodin. Potom vodu slijeme, zalijeme čistou vodou a rozmixujeme na kaši. Tu pak rozředíme na hustotu mléka zhruba 1:7. Někdo si přecedí pevnou část již v této fázi a pak vaří již jen mléko a někdo vaří na mírném ohni asi 30 min mléko i se sojovou drtí.

Na co je dobré ovesné mléko : Především to doma vyrobené ovesné mléko obsahuje sacharidy, bílkoviny, vlákninu, tuk, vápník, vitaminy B a D. Zdravotní účinky ovesného mléka poznáte na zlepšené imunitě, trávení a pravidelné stolici. Podporuje rovněž pevnost kostí a kloubů a má pozitivní vliv na nervový systém.

Jak udělat ovesné mléko

Ovesné vločky vsypte do misky, zalijte vodou a nechte ideálně přes noc namáčet. Druhý den je přendejte do mixéru, přidejte špetku soli a rozmixujte najemno. Směs sceďte přes velmi jemný cedník nebo pláténko do druhé mísy a přelijte do připravených lahví. Ovesné mléko skladujte v lednici.

Kdy pít ovesné mléko : Doporučuji nápoj pak jen minimálně sladit, tedy nezvyšovat zbytečně obsah cukrů. Ovesné mléko je takřka dokonalým nápojem pro sportovce. Díky vynikající energetické a výživové hodnotě jej lze pít během celého dne, nejlépe však ke snídani, před výkonem nebo po doběhnutí.

Ovesné vločky vsypte do misky, zalijte vodou a nechte ideálně přes noc namáčet. Druhý den je přendejte do mixéru, přidejte špetku soli a rozmixujte najemno. Směs sceďte přes velmi jemný cedník nebo pláténko do druhé mísy a přelijte do připravených lahví. Ovesné mléko skladujte v lednici.

Takto doma vyrobené mléko neobsahuje žádné konzervanty, nicméně v uzavřené nádobě vydrží v lednici cca 3 dny. Ideální je však spotřebovat jej do 24 hodin. Před každým použítím je třeba mléko dobře protřepat (pevnější částice mohou klesnout na dno).

Na co je dobré sójové mléko

Sojové mléko je vhodné pro vegetariány a vegany, poněvadž je čistě rostlinného původu. Je skvělou alternativou pro osoby, které nesnášejí laktózu, klasické mléko a mléčné výrobky. Toto mléko je bohaté na bílkoviny rostlinného původu, a tak podporuje růst našich svalů a tkání.Ovesné vločky vsypte do misky, zalijte vodou a nechte ideálně přes noc namáčet. Druhý den je přendejte do mixéru, přidejte špetku soli a rozmixujte najemno. Směs sceďte přes velmi jemný cedník nebo pláténko do druhé mísy a přelijte do připravených lahví. Ovesné mléko skladujte v lednici.Vločky vsypte do kastrůlku, zalijte mlékem a lehce osolte. Za občasného míchání přiveďte k varu, snižte teplotu a povařte 1–2 minuty do zhoustnutí. Kaši dejte do misky a podávejte s rozvařeným ovocem, ořechovým máslem a granolou.

Kaši vaříme v poměru 1 díl ovesných vloček, 1 díl vody a 1 díl mléka.

Kolik mléka denně pít : Jak na to

  1. Jedna dávka = 30 ml na 1 kilogram dítěte. Uveďme názorné vysvětlení. Dítě o hmotnosti 3 kg vypije 90 ml v jedné dávce (3 kg=> 3*30).
  2. Celková dávka jídla = nesmí přesáhnout 1/6 váhy dítěte. Pro dítě o hmotnosti 3 kg platí, že za jeden den nevypije více než 500 ml kojenecké výživy. (3 kg => 3000/6 = 500 ml).

Kolik mléka na ovesné vločky : Nicméně platí, že na každých 50 gramů vloček je potřeba 250 ml tekutiny, ať už mléka, nebo vody. Pokud chcete opravdu luxusní ovesnou kaši, namočte vločky do mléka už přes noc, ale zvlášť u těch jemně mletých to není nutné.

Proč nepít sójové mléko

Sója, stejně jako další luštěniny, navíc obsahuje řadu antinutričních látek, které, jak již z názvu vyplývá, snižují výživovou hodnotu potravin, ve kterých jsou obsaženy. Antinutriční látky jsou příčinou nižší biologické využitelnosti živin a řada z nich je stálá i přes tepelné zahřívání.

Pro mléko existují 3 typy pasterizace:

  1. Dlouhá pasterizace – ošetření nízkou teplotou 63°C po dobu 30 minut.
  2. Šetrná pasterizace – mléko je ošetřeno teplotou 72°C po dobu 15-30 sekund.
  3. Vysoká pasterizace (UHT) – ošetření vysokou teplotou 135°C po dobu 1-2 minut.

Vločky vsypte do kastrůlku, zalijte mlékem a lehce osolte. Za občasného míchání přiveďte k varu, snižte teplotu a povařte 1–2 minuty do zhoustnutí. Kaši dejte do misky a podávejte s rozvařeným ovocem, ořechovým máslem a granolou.

Jak si vyrobit ovesné mléko : Ovesné vločky vsypte do misky, zalijte vodou a nechte ideálně přes noc namáčet. Druhý den je přendejte do mixéru, přidejte špetku soli a rozmixujte najemno. Směs sceďte přes velmi jemný cedník nebo pláténko do druhé mísy a přelijte do připravených lahví. Ovesné mléko skladujte v lednici.