Antwort Jak se značí kružnice opsaná? Weitere Antworten – Jak najít střed kružnice opsané

Jak se značí kružnice opsaná?
Střed kružnice opsané je průsečíkem všech 3 os stran trojúhelníku.Kružnice opsaná

  1. sestrojíme kružnice u dvou vrcholů strany tak, aby jejich poloměr byl větší než polovina strany.
  2. spojnice průsečíků kružnic je osa strany.
  3. osy sestrojíme na všech třech stranách (protnou se v jednom bodě)
  4. v průsečíku os leží střed kružnice opsané

Poloměr kružnice opsané je vzdálenost středu od libovolného vrcholu. Střed kružnice vepsané leží na průsečíků os úhlů (je stejně daleko od všech stran trojúhelníku). Poloměr kružnice vepsané určíme pomocí kolmice na libovolnou stranu trojúhelníku procházející středem.

Jak se dělí těžnice : V trojúhelníku představuje (geometrická) těžnice úsečku, která spojuje vrchol se středem protilehlé strany. Všechny tři těžnice se protínají v jediném vnitřním bodě trojúhelníka – těžišti, který je dělí v poměru 2:1 (těžnice od vrcholu k těžišti : těžnice od strany k těžišti).

Jak se Sestrojuje kružnice opsaná

Střed kružnice opsané je průsečíkem všech 3 os stran trojúhelníku. Máme trojúhelník ABC. Průsečík os o1 a o2 je střed S kružnice opsané k. Tuto kružnici sestrojíme, její poloměr je dán vzdáleností středu S a libovolného vrcholu.

Jak vypočítat střed kružnice : S kompasem nakreslete oblouk ze středu kruhu do bodu "A" a také oblouk do bodu "B". Pomocí pravítka přenesete střed kompasu na jeden z těchto bodů. Nakreslete další oblouk z bodu "A" až kde se protíná s obloukem z bodu "B". Místo protínání oblouků je střed kruhu.

Výška trojúhelníku je kolmá úsečka spuštěná z vrcholu na přímku procházející protější stranou. Průsečík výšky s touto přímkou se nazývá pata výšky. Každý trojúhelník má tři výšky.

Těžiště se vždy nachází uvnitř trojúhelníku.

Těžiště představuje pomyslný střed trojúhelníku, pokud byste chtěli podržet trojúhelník na špičky tužky, pak byste měli tužku umístit právě pod těžiště, aby vám trojúhelník nespadl. Těžiště dále dělí délky těžnic v poměru 1:2.

Jak vypočítat délku opsané kružnice

Obvod kružnice se spočítá jako 3,14 [π] x průměr kružnice [d], nebo 2 x 3,14 [π] x poloměr kružnice [r].Trojúhelník má přesně tři těžnice a jejich průsečík tvoří těžiště trojúhelníku, které značíme T. Červeně jsou vyznačeny jednotlivé těžnice. Těžnice označujeme malým písmenem t spolu s dolním indexem, který specifikuje, které straně a kterému vrcholu těžnice přísluší.Podobně jako u vzájemné polohy dvou přímek je rozlišujeme podle toho, kolik mají společných bodů. Mohou nastat tyto případy: nemají žádný společný bod, mají jeden společný bod nebo mají dva společné body. Přímka p leží vně kružnice k a nazýváme ji vnější přímka kružnice.

Sestrojíme osu o1 úhlu α. Sestrojíme osu o2 úhlu β. Průsečík os o1 a o2 je střed S kružnice vepsané k. Tuto kružnici sestrojíme, její poloměr je dán vzdáleností středu S a libovolné strany (určíme jej po sestrojení kolmice ze středu S na libovolnou stranu).

Jak vypočítat kružnici : Obvod kruhu se vypočítá jako dvojnásobek konstanty π × poloměr kruhu. Vzoreček pro výpočet obvodu kružnice je jednoduchý: Obvod kruhu o = 2 π (3,14) × poloměr r.

Jak se vypočítá délka kružnice : Závěrem je, že obvod kruhu o se určí ze vzorce o = πd, kde d je průměr kruhu, nebo o = 2πr, kde r je poloměr kruhu. Žáci by měli odhalit princip Archimédova postupu – totiž, že čím více stran má n-úhelník, tím více se jeho délka blíží délce kružnice (obvodu kruhu) s průměrem odpovídajícím úhlopříčce n-úhelníku.

Jak se značí výšky

Výšky označujeme malým písmenem v s dolním indexem, kde vložíme označení, z kterého vrcholu výška vede. V případě výšky BPb tak mluvíme o výšce vb. Průsečík výšek je označen zeleným bodem V. V případě tupoúhlého trojúhelníku leží průsečík výšek mimo trojúhelník.

Výšky označujeme obvykle malým písmenem v s indexem názvu strany, ke které příslušná výška patří. Slovem výška označujeme v trojúhelníku jak úsečku, tak její délku.Těžištěm homogenních geometricky symetrických těles je jejich geometrický střed. U nepravidelných těles zjistíme těžiště tak, že ho budeme zavěšovat v různých bodech, a kreslit si na ně svislice (těžnice). A těžiště se nachází v průsečíku těchto těžnic. Soustava pevně spojených těles má jedno společné těžiště.

Jak spočítat kružnici : Obvod kruhu se vypočítá jako dvojnásobek konstanty π × poloměr kruhu. Vzoreček pro výpočet obvodu kružnice je jednoduchý: Obvod kruhu o = 2 π (3,14) × poloměr r.