Antwort Jak se zbavit trémy při prezentaci? Weitere Antworten – Co dělat když mám trému

Jak se zbavit trémy při prezentaci?
Jak se zbavit trémy

  1. Smiřte se s nedokonalostí Lidé, kteří trpí trémou, mají na sebe obecně přemrštěné nároky.
  2. Přeneste pozornost. Náš mozek se nedokáže soustředit na dvě věci současně.
  3. Změňte svou vnitřní řeč Vyhněte se myšlenkám, které ve vás vyvolávají pochybnosti o vás samých.
  4. Připravte se.
  5. Vstupte do role.

Následující tipy vám pomohou zklidnit se již za několik málo vteřin.

  1. Vyzkoušejte osvědčené dechové techniky. „Dýchej zhluboka“, zní často rada, když s vámi stres lomcuje.
  2. Poslouchejte hudbu, nejlépe po ránu.
  3. Obklopte se jasnými barvami.
  4. Jděte se projít ven.
  5. Dejte si bylinný čaj.
  6. Zkuste masáž dlaně
  7. Zajděte si za zvířaty.

Na začátku nesmí chybět představení tématu, nastínění osnovy vystoupení, na konci pak rekapitulace nejdůležitějších informací a závěr. Každá část prezentace by měla být od ostatních oddělena nějakým odlehčením, humornou vsuvkou atd.

Jak správně dýchat při prezentaci : Nadechujte se výhradně nosem. Pro souvislé mluvení je ideální dýchat do břicha. Po delších myšlenkách si udělejte pauzu na nádech a výdech. Nebojte se krátkého mlčení – díky pauze dáte svým posluchačům možnost vstřebat nové informace.

Jak se rychle zbavit trémy

Existuje řada pouček a pravidel, jak se trémy účinně zbavit. Od dlouhodobého „otužování“ v různých situacích, posílení sebedůvěry a důkladné přípravy, přes rychlá dechová cvičení, svalové napínání a uvolňování, myšlenkové asociace až po trénink a nácvik vystoupení.

Jak se projevuje tréma : Je to psychický stav emočního napětí, který se dostavuje před veřejným vystoupením, pohovorem nebo jinou událostí pro nás nějak významnou a důležitou. Mezi vnější příznaky patří bušení srdce, pocení, třes, porucha příjmu potravy.

5 kroků ke zklidnění roztěkané mysli i bez meditace

  • Začněte nepořádkem okolo, nikoliv uvnitř
  • Žurnálujte, pište si deník.
  • Čtěte.
  • Vyzkoušejte dechové cvičení
  • Zařaďte do programu klidnější formu pohybu.


Pro někoho to mohou být procházky, pro jiného jízda na kole, plávání či tanec. Přínosná jsou také relaxační cvičení či jóga. Myslete na dostatečný odpočinek a spánek a také dbejte na pestrou a vyváženou stravu s dostatkem vitaminů a dalších zdraví prospěšných látek.

Co říct na závěr prezentace

Celou „trasu“ prezentace a všechny důležité body a myšlenky doveďte do konce. Na závěr nezapomeňte na shrnutí nejdůležitějších bodů. Zrekapitulujte především to, co chcete, aby si účastníci zapamatovali. Zvláště závěrečná část by měla být motivující k nějaké akci, kterou chcete prezentací vyvolat.Vyhněte se stylům pěst do dlaně či modlící se mnich. Ruce nikdy nespojujte za zády jako žáčci první třídy. Obě ruce spuštěné volně podél těla také nepovažuji pro prezentaci za zcela ideální, i když to někteří lektoři doporučují.Začněte nádechem nosem, u kterého si v duchu počítejte do 4, následně dech zadržte na 4 doby a vydechujte ústy také na 4 doby, snažte se, aby dech byl pozvolný, pozornost zaměřte na dech samotný a jeho průběh. Pokud se Vaše mysl bude snažit utéct někam jinam, zkuste ji nenásilně vrátit zpět k vašemu dechu.

Rychlou možností, jak se pomocí dechu zklidnit, je dechové cvičení, které zvládnete za pouhou jednu minutu. Nařiďte si minutku a pohodlně se posaďte. Seďte vzpřímeně, ale uvolněně. Soustřeďte se na svůj dech a postupně se nádech i výdech snažte prodloužit.

Jak zvládnout nervozitu : Co pomáhá na stres a nervozitu Uvolnění, zmírnění napětí, nervozity a úzkosti napomáhají mnohé tradičně užívané byliny, jako je kozlík, meduňka, chmel, levandule či třezalka. Jsou k dostání ve formě tablet, či uklidňujících čajových směsí. Výhodou je, že se mohou užívat dlouhodobě a pomáhají i zlepšovat spánek.

Jak se vypořádat s trémou : Techniky, jak se vypořádat s příznaky trémy

  1. Využijte napětí pozitivně Emoce, které pohlcují celé tělo, nelze oslabit rozumem.
  2. Pracujte s publikem. Najděte si mezi posluchači přívětivou tvář a představte si, že řeč pronášíte jenom pro ni.
  3. Použijte oporu.
  4. Neposilňujte se alkoholem.
  5. Pomůže teplý čaj.

Jak zklidnit mozek

Zavádění meditativních praxí, jako je hluboké dýchání, pozitivní vizualizace či vědomá meditace, může pomoci uvolnit stres a nabídnout klidný prostor pro vaše myšlenky. Péče o mozek by měla být neoddělitelnou součástí našeho každodenního života, zejména ve stáří.

Možná to zní jako hloupá rada – každý z nás přeci dýchá, ale skutečně to pomáhá. Dýchejte pomalu a zhluboka. Vnímejte jen svůj dech – to jak vám naplňuje plíce a pomalu je opouští. Nechte celý svět kolem rozplynout v klidných nádeších a za chvíli se vám udělá lépe.Jen žádnou nervozitu: těchto 7 tipů Vám pomůže k většímu vnitřnímu klidu

  1. Dobrá stránka nervozity.
  2. Odvrácená strana vnitřního neklidu.
  3. Tip 1: dobrý spánek.
  4. Tip 2: dopřejte si koupel.
  5. Tip 3: zhluboka se nadechněte.
  6. Tip 4: léčivé byliny pro lepší uvolnění a duševní klid.
  7. Tip 5: nenabuzujte se!
  8. Tip 6: sportem ke klidu a pohodě

Jak se rozloučit v prezentaci :

  1. Shrnutí Stručně shrňte hlavní myšlenku své řeči. Snažte se nemluvit příliš nudně, neopakovat stejnými slovy.
  2. Výzva k akci. Cílem výzvy k akci je přimět posluchače k tomu, aby něco udělali – jednu konkrétní věc teď, nebo nikdy.
  3. Zajímavý tip. Nabízet konkrétní produkty můžete v rámci výzvy k akci.