Antwort Jak se zbavit stresu před operací? Weitere Antworten – Co mám dělat když se bojím operace

Jak se zbavit stresu před operací?
Tipy, jak se zbavit strachu z anestezie

Svěřte se chirurgovi i anesteziologovi se svými obavami a vyptejte se na vše, co Vám není jasné. Pokud se před operací nedokážete zbavit strachu, požádejte o zklidňující léky. S pocity strachu nebojujte, ale zkuste identifikovat jejich příčinu.Před každou operací se snažte zvýšit příjem bílkovin ve svém jídelníčku. Doporučené zdroje bílkovin jsou ryby, netučné bílé maso, tvrdé sýry, vejce, tvaroh, skyr. Pokud trpíte nechutenstvím, nebo jste dokonce před operací výrazně zhubli, zkuste jíst častěji menší porce a opět zařaďte do jídelníčku bílkoviny.„narkózu“, při které pacient po celou dobu operace spí. Tohoto stavu docílíme podáním nitrožilních či inhalačních anestetik, které působí na centrální nervový systém (tj. mozek) a do několika desítek vteřin u pacienta navodí umělý spánek. Toho se však většina pacientů obává.

Jak se cítí clovek po Narkoze : Běžně se po celkové narkóze u pacientů objevuje nevolnost často spojená se zvracením, bolesti hlavy, pocity na omdlení nebo motání hlavy. Vzhledem k tomu, že je během operace pacient intubován, tedy je mu do dýchacích cest zavedena trubice a dochází k jejich podráždění, objevuje se škrábání v krku nebo kašel.

Co hrozi při narkóze

Lékaři sice připouštějí, že se mozek z narkózy určitou dobu vzpamatovává a s přibývajícím věkem na to potřebuje více času, ve většině případů ale není důvod k obavám. Mezi relativně časté, ale ne závažné nežádoucí účinky anestezie patří například nevolnost, únava, pocit škrábání v krku, bolesti hlavy či svalů.

Co se deje s mozkem při narkóze : Ačkoli pojem anestezie vychází z řeckého pojmu značícího stav bez vnímání, týmu vědců z finské univerzity v Turku se podařilo zjistit, že mozek při zákroku tak úplně "mrtvý" není. Některé jeho důležité části dál fungují, člověk tak například i přes narkózu dokáže vnímat věci, které se kolem něj odehrávají.

24 hodin zákaz řízení motorových vozidel. 24 hodin zákaz požívání alkoholických nápojů 24 hodin se vyvarovat veškeré činnosti, při které může dojít k Vašemu poranění či ohrožení Vašeho okolí 12 hodin se vyvarovat zvýšené tělesné aktivity a námahy.

Ochlupení se odstraňuje bezprostředně před operací v místě chirurgického výkonu speciálním strojkem. Pokud se oholíte sami, mohlo by se místo při holení poranit a zanítit nebo se na něm objevit vyrážka. To pro vás představuje zvýšení rizika infekce.

Kdy se Intubuje při operací

Využití: Intubace se nejčastěji provádí při operacích v celkové anestézii (uspání), při resuscitaci u náhlé ztráty vědomí a u pacienta v bezvědomí, který má být napojen na přístroj umělé plicní ventilace. Při operacích se provádí krátce po uspání pacienta, jinak co nejrychleji po upadnutí do bezvědomí.Anesteziolog musí „vyřadit“ pacientovo vědomí, dále navodit analgezii, neurovegetativní stabilizaci a zajistit amnézii. To není málo. Používají se tedy hned tři složky účinných léků: hypnotické, analgetické a myorelaxační. Pacient nevnímá nic z toho, co se děje kolem, a necítí žádnou bolest.Léky použité k anestezii zůstávají v lidském těle po dobu až 48 hodin. Proto by jste neměl(a), po dobu 48 hodin po ukončení celkové anestezie, řídit auto, kolo, obsluhovat stroje nebo dělat důležitá rozhodnutí.

Celková anestézie je ve velké většině případů (zcela záměrně) provázená útlumem nebo vymizením dechové aktivity. Dýchání je základní životní funkcí, proto anesteziolog pacientovi bezprostředně po ztrátě vědomí zajistí dýchací cesty speciální pomůckou, nejčastěji tzv. tracheální rourkou nebo tzv. laryngální maskou.

Co hrozi při Narkoze : Lékaři sice připouštějí, že se mozek z narkózy určitou dobu vzpamatovává a s přibývajícím věkem na to potřebuje více času, ve většině případů ale není důvod k obavám. Mezi relativně časté, ale ne závažné nežádoucí účinky anestezie patří například nevolnost, únava, pocit škrábání v krku, bolesti hlavy či svalů.

Jak se uklidnit před operací : Anesteziolog musí „vyřadit“ pacientovo vědomí, dále navodit analgezii, neurovegetativní stabilizaci a zajistit amnézii. To není málo. Používají se tedy hned tři složky účinných léků: hypnotické, analgetické a myorelaxační. Pacient nevnímá nic z toho, co se děje kolem, a necítí žádnou bolest.

Co nedělat před operací

Dodržte následující pokyny

  • 6 hodin před plánovaným výkonem nejíst pevnou stravu a nepít mléčné a alkoholické nápoje.
  • 4 hodiny před anestezií nepijte.
  • Nevhodné je pití nápojů syceným plynem (CO2) a alkoholických nápojů.
  • Nekuřte nejméně jeden den před anestezií.
  • Před anestezií se pečlivě odličte.


Léky použité k anestezii zůstávají v lidském těle po dobu až 48 hodin. Proto by jste neměl(a), po dobu 48 hodin po ukončení celkové anestezie, řídit auto, kolo, obsluhovat stroje nebo dělat důležitá rozhodnutí.Aplikované anestetikum se brzy po podání naváže na nervová zakončení a přechodně zablokuje přenos nervového vzruchu do mozku, takže zabrání vnímání bolesti. Podle druhu anestezie, koncentrace a množství anestetika je délka působení od několika minut po asi 2 – 3 hodiny.

Co se nesmi po narkóze : Po propuštění:

24 hodin zákaz požívání alkoholických nápojů 24 hodin se vyvarovat veškeré činnosti, při které může dojít k Vašemu poranění či ohrožení Vašeho okolí 12 hodin se vyvarovat zvýšené tělesné aktivity a námahy. 12 hodin nekoupat malé dítě