Antwort Jak se využívá mezinárodní klasifikace nemoci? Weitere Antworten – Jak se cituje MKN

Jak se využívá mezinárodní klasifikace nemoci?
Pro zdroj MKN-10 je využíváno dvojí citace jako MKN – 10 (2011) a ÚZIS ČR (2011) (např. strany 13, 16, 17 apod.). Výhradu mám také k citaci autorů kapitol v publikaci od M. Velemínského a kol.revizi MKN, která byla schválena na 72. Světovém zdravotnickém zasedání v květnu 2019 a vstoupila v platnost dne 1. ledna 2022 s pětiletým přechodným obdobím pro reportování statistik příčin smrti.plenární zasedání Světového zdravotnického shromáždění WHO se usneslo přijmout MKN ve znění desáté decenální revize s novým názvem „Mezinárodní statistická klasifikace nemocí a přidružených zdravotních problémů“ (MKN-10) s účinností od 1. 1. 1993. V České republice je tato klasifikace v platnosti od roku 1994.

Co znamená MKN 11 : MKN-11 je navržena jako polyhierarchická. Jeden koncept je možné řadit do více hierarchických skupin podle logických vztahů. Umožňuje nejen specifikaci a klasifikaci onemocnění, ale i kódování projevů, příčin poranění, vzácných onemocnění, lékařských prostředků, specifikaci lokalizací, míry závažnosti apod.

Jak citovat rukopis

Při citování rukopisu se za názvem uvádí v hranatých závorkách [Unpublished manuscript] pro dokončený rukopis nebo [Manuscript in preparation] pro rozpracovaný rukopis a následně název autorova pracoviště a instituce. Příjmení, J. (Rok vydání). Název textu [Unpublished manuscript].

Co je to MKN : Mezinárodní klasifikace nemocí (MKN) je systém klasifikace onemocnění, příznaků, příčin onemocnění a dalších termínů z oblasti medicíny: plným názvem – Mezinárodní statistická klasifikace nemocí a přidružených zdravotních problémů, v originále – International Classification of Diseases (ICD).

MKF je víceúčelová klasifikace a slouží různým disciplínám a různým sektorům. Popisuje situaci každé osoby v řadě domén vztahujících se k funkčnímu stavu pacienta. Hlavním smyslem klasifikace MKF je poskytnout vědecké podklady pro porozumění a výzkum zdraví a stavů se zdravím souvisejících.

plenární zasedání Světového zdravotnického shromáždění WHO se usneslo přijmout MKN ve znění desáté decenální revize s novým názvem „Mezinárodní statistická klasifikace nemocí a přidružených zdravotních problémů“ (MKN-10) s účinností od 1. 1. 1993. V České republice je tato klasifikace v platnosti od roku 1994.

Kdy vyšlo MKN-10

plenární zasedání Světového zdravotnického shromáždění WHO se usneslo přijmout MKN ve znění desáté decenální revize s novým názvem „Mezinárodní statistická klasifikace nemocí a přidružených zdravotních problémů“ (MKN-10) s účinností od 1. 1. 1993. V České republice je tato klasifikace v platnosti od roku 1994.Jak citovat zdroj, u kterého není uveden autor Jestliže totiž u nějakého zdroje není uveden autor, uvádí se např. název instituce nebo serveru, na kterém je tento zdroj dostupný + (ROK).- jestliže existuje více autorů než tři nebo je první z nich dominantní, připojuje se spojka et al. nebo a kol., např.: (Nešetřil, Matoušek, Valla, a kol., 2010, s. 96); – pokud potřebujeme odkázat na více zdrojů, píše se mezi zdroji středník, např.: (Nešetřil, 2010, s.

Z angl. disability , tj. nezpůsobilost, handicap. Znamená omezení, až znemožnění některých fyzických, psychických nebo sociálních funkcí a činností jedince – například kvůli nějakému onemocnění či jinému znevýhodnění .

Co je hvězdičková diagnóza : Hvězdičkové a tzv. křížkové diagnózy jsou klasifikovány v dokumentu MKN 10 (mezinárodní klasifikace nemocí). Křížková diagnóza určuje příčinu nemoci a hvězdička upřesńuje její projevy. Hlavní kód je označený křížkem, hvězdičkou označený kód je doplňkový.

Co to je diagnóza : Diagnóza (z řec. διαγνώσις dia-gnósis, roz-poznání, rozlišení, vyšetření) znamená soustavné určování a klasifikaci nějakého obvykle nežádoucího stavu, zejména nemoci, případně i poruchy nebo poškození. Vychází obvykle z nějakých pozorovatelných symptomů (příznaků) a snaží se najít jejich příčinu.

Co se nemusí citovat

Kdy nemusíte citovat

  • když píšete z vlastní životní zkušenosti, vlastní postřehy, vlastní myšlenky a pod. nebo když popisujete výsledky vlastních pokusů či pozorování
  • použijete-li vlastní kresby, digitální fotografie, video, audio, atd.
  • odkazujete-li na tzv.
  • když používáte všeobecně známá fakta, např.


Pokud není autor uvedený, uvádíme odpovědnou organizaci. Pokud není uveden rok vydání či poslední aktualizace, uvádíme do závorky (nedatováno). V ostatních případech se jako rok vydání uvádí deklarovaný rok vložení, případně rok poslední aktualizace.Pokud přebíráte text z cizojazyčného zdroje a chcete-li jej uvést doslovně, tj. využít přímé citace, snažíte se daný text co nejpřesněji přeložit. Citaci označíte tak, jako ostatní přímé citace (uvozovkami a citační závorkou s umístěním).

Jak citovat MLA : Pokud je při psaní přímo v textu práce citováno nebo parafrázováno nějaké jiné dílo, je v MLA třeba využít uvozovek, do který citovaný text vložíme, koncové uvozovky jsou následované mezerou a závorkami, v nichž je uvedeno jméno autora díla s číslem stránky, ze které citát pochází.