Antwort Jak se vyrábějí alkalické kovy? Weitere Antworten – Jak se vyrábí alkalické kovy

Jak se vyrábějí alkalické kovy?
Alkalické kovy se vyrábějí elektrolýzou (vodného roztoku/taveniny) solí. Sodík se vyrábí elektrolýzou (NaCl/KCl), draslík elektrolýzou (NaCl/KCl). Kladně nabitá elektroda = (katoda/anoda) je z grafitu, což je chemicky (uhlík/křemík), záporně nabitá elektroda = (katoda/anoda) se vyrábí ze železa.Zásady práce s alkalickými kovy:

– Pro jejich značnou reaktivitu se uchovávají ve skleněné zábrusové láhvi, zalité petrolejem nebo parafínovým olejem (je nutno zabránit jejich kontaktu se vzduchem a vzdušnou vlh- kostí).Všechny kovy alkalických zemin se v přírodě vyskytují v podobě svých sloučenin. Jelikož tyto sloučeniny nejsou iontového charakteru, tak se na rozdíl od alkalických kovů vyskytují především jako minerály, které vytvářejí povrch naší planety.

Proč alkalické kovy barví plamen : Kationty kovů se působením tepla uvolňují ze svých solí a barví plamen. Sodík žlutě, baryum zeleně a lithium barví plamen do červena.

Co je to alkalický kov

Alkalické kovy jsou členy 1. skupiny periodické tabulky. Mezi alkalické kovy patří lithium, sodík, draslík, rubidium, cesium a francium. Tyto prvky jsou velmi reaktivní a v přírodě se nacházejí pouze ve sloučeninách.

Kde se vyskytují alkalické kovy : Alkalické kovy se v přírodě vyskytují pouze jako jednomocné kationy M+, nejčastěji ve formě rozpustných solí. Jako elementární kovy se v přírodě nenalézají. Výroba alkalických kovů se nejčastěji provádí elektrolýzou taveniny jejich solí (většinou chloridů) nebo hydroxidů.

Alkalické kovy jsou vysoce reaktivní a mají silné redukční schopnosti (jsou schopny redukovat řadu kovů a polokovů z jejich sloučenin), které se zvyšují od lithia k cesiu. Snadno redukují i řadu dalších nekovů, někdy má reakce explozívní charakter (reakce draslíku, rubidia nebo cesia s bromem nebo se sírou).

Nádherně barví plamen zejména prvky, jež náleží mezi alkalické kovy či kovy alkalických zemin. Například lithium zabarvuje plamen purpurově červeně, draslík růžovofialově, cesium a rubidium fialově, vápník oranžovočerveně, stroncium karmínově červeně a baryum zeleně.

Co tvoří alkalické kovy

První skupina periodické soustavy prvků obsahuje lithium, sodík, draslík, rubidium, cesium a francium. Tyto prvky jsou souhrnně označovány jako alkalické kovy.Lithium se vyskytuje v některých minerálech v lithium pegmatitech. Nejdůležitějšími minerály jsou amblygonit, lepidolit, petalit a spodumen. Tyto minerály mají obsah lithia až 9% (amblygonit).Alkalické kovy

patří do první hlavní podskupiny periodické soustavy prvků. Řadí se k nim: Li, Na, K, Rb, Cs, Fr. Skupinový název vyjadřuje skutečnost, že oxidy těchto prvků s vodou vytváří silné zásady – alkalie.

Alkalický čisticí prostředek je prostředek používaný k čištění různých povrchů a materiálů. Alkalické nebo-li zásadité čisticí prostředky mají hodnotu pH vyšší než 7.

Co patří do alkalických kovů : ALKALICKÉ KOVY 

První skupina periodické soustavy obsahuje alkalické kovy – lithium, sodík, draslík, rubidium, cesium, francium.

Jak se vyrábí lithium : Kovové lithium lze průmyslově nejsnáze připravit elektrolýzou roztaveného chloridu lithného, protože je čistý chlorid nejlépe získatelný a má relativně nízkou teplotu tání. K přípravě lithia je možno použít i snadněji tavitelnou směs chloridu lithného a chloridu draselného.

Jak vzniklo lithium

získávání v době objevu: Lithium poprvé získal William Thomas Brande v roce 1821 elektrolýzou oxidu lithného. Roku 1855 získali Robert Bunsen a August Matthiessen větší množství lithia elektrolýzou chloridu lithného. Průmyslová výroba lithia začíná v roce 1923.

Alkalické – nejrozšířenější baterie vzhledem ke svému dobrému poměru ceny/výkon. Baterie je složena z Zn, MnO2.Lithiové baterie jsou lehčí než alkalické baterie. Díky tomu jsou lithiové baterie ideální pro přenosná zařízení. Lithiové baterie obvykle poskytují napětí 1,75 V nebo více, zatímco alkalické baterie poskytují napětí 1,5 V. Proto je výkon lithiových baterií vyšší.

Kde se těží lithium v ČR : Historie těžby

Cínovec je ložisko lithia, cínu a wolframu, situované ve svrchní části malé žulové intruze na hranici ČR a Německa asi 6 km nad městem Dubí na Teplicku. Větší část ložiska se nachází na české straně, zatímco menší část leží pod německým Zinnwaldem.