Antwort Jak se vyrábí pěnový polystyren? Weitere Antworten – Jak se dělá polystyren

Jak se vyrábí pěnový polystyren?
Proces výroby EPS

Zpěňovatelný polystyren se předpěňuje působením syté vodní páry v předpěňovacích zařízeních. Během tohoto procesu zvětší perle, díky pentanu s bodem varu 37 °C, svůj objem na dvaceti až padesátinásobek původního objemu a uvnitř každé perle vznikne jemná buněčná struktura.Prvopočátky historie styrenových plastů začal psát roku 1839 Eduard Simon, který objevil monomer styrenu. Později výzkumníci zjistili, že pokud je styren zahříván, vznikne makromolekula. Spojením slova poly (vícečetný) a styren tak vznikl název používaný dodnes – polystyren.Na výrobu extrudovaného polystyrenu (XPS) se používá podobná surovina jako na EPS, rozdíl je ale v systému vypěňování. Na rozdíl od EPS se XPS vyrábí tzv. extruzí, tj. vytlačováním.

Kolik cm zdiva nahradí 1 cm polystyrenu : Dobrý den, záleží na tom, jaká pálená cihla a jaký polystyren, když vezmete běžné hodnoty, tak to vychází tak, že jeden 1 cm EPS má stejné tepelněizolační vlastnosti jako cca 20 cm zdiva z pálených cihel (za předpokladu, že obojí je suché).

Jak se kotví polystyren

Desky pěnového polystyrenu lepíme na soudržný, vyčištěný a dostatečně srovnaný podklad. Teprve po zatvrdnutí lepidla přistupujeme ke kotvení. Doporučená je zápustná montáž hmoždinek se zakrytím polystyrenovými zátkami. Tak předejdeme budoucímu prokreslování při změnách vlhkosti.

Jak se vyrábí extrudovaný polystyren : Extrudovaný polystyren neboli XPS se vyrábí vytlačováním taveniny krystalového polystyrénu. Desky extrudovaného polystyrénu jsou pevné a poměrně tvrdé, zároveň si však zachovávají nízkou váhu, která je pro polystyreny typická. Navíc má tento typ polystyrenu i skvělé protipožární vlastnosti, protože je samozhášivý.

Historie polystyrenu. Styren monomer byl objeven v roce 1839 Eduardem Simonem, berlínským lékárníkem.

Na trhu se setkáváme se dvěma základními typy polystyrenů, a to s polystyrenem XPS (extrudovaný polystyren) a polystyrenem EPS (expandovaný polystyren). Přičemž každý z nich má odlišné užitné vlastnosti, své výhody a nevýhody, ale také rozdílný způsob výroby.

Který polystyren je nejtvrdší

Charakteristika Finnfoam XPS F-700: Nejtvrdší extrudovaný polystyren na trhu! Jsou k dispozici v rozměrech 585 x 2485 mm s přesahem hran (stupňovitý zámek). Název F-700 je odvozen od pevnosti v tlaku (při 10% deformaci) 700 kPa.Čím dál častěji se stává první volbou minerální vata. Oproti polystyrenu totiž vyniká svou nehořlavostí. Navíc účinně tlumí hluk, což je v městském prostředí obrovský bonus. Hlavním důvodem, proč u bytových domů zvolit minerální izolaci, je ale požární bezpečnost.Pro maximální zateplení fasád slouží šedý fasádní polystyren. Ten má díky obsahu grafitu o 20% lepší tepelně izolační vlastnosti než bílý EPS 70F. Jeho součinitel tepelné vodivosti je 0,032 W/mK a právem je považován za nejúčinější fasádní polystyren.

Doporučený počet hmoždinek pro polystyren: Výška objektu do 15 m – Min. 6 ks/m2 v centrální zóně a 8 ks/m2 v rohové zóně.

Jak dlouho vydrží polystyren : Při správné aplikaci je však pěnový polystyren vysoce stabilní. Jeho životnost je více jak 50 let, s předpokladem až 100 či dokonce 200 let a to při zachování všech jeho vlastností jako např. izolační schopnost nebo mechanické parametry. Navíc je odolný teplotám do 80 °C.

Co je to XPS : XPS (extrudovaný polystyren) je moderní termoizolační materiál, který si získal široké uznání ve stavebním odvětví a jehož obliba na trhu stále roste. Extrudovaný polystyren XPS se vyznačuje velmi dobrou tepelnou izolací, odolností vůči působení vlhkosti a vysokou celkovou odolností.

Co je lepší než polystyren

Čím dál častěji se stává první volbou minerální vata. Oproti polystyrenu totiž vyniká svou nehořlavostí. Navíc účinně tlumí hluk, což je v městském prostředí obrovský bonus. Hlavním důvodem, proč u bytových domů zvolit minerální izolaci, je ale požární bezpečnost.

Na otázku zdali je lepší použít fasádní polystyren nebo fasádní vatu mohu jen říci, že pokud Vám nezáleží na finanční stránce, chcete izolant s větší životností a lepšími difuzními vlastnostmi, zateplujte fasádní vatou. Pokud řešíte cenu a přesto hledáte kvalitní a funkční zateplení použijte fasádní polystyren.Doporučuje se zateplit fasádu alespoň 20 cm a střechu 30 cm izolantu. Tyto tloušťky jsou i podmínkou pro proplacení státní dotace včetně Nové zelené úsporám Light. Vzhledem k rostoucím cenám energií se nicméně vyplatí na fasádu dát až 28 cm a do střechy 40 cm.

Proč extrudovaný polystyren : Extrudovaný polystyren je na rozdíl od pěnového velmi odolný vůči vlhkosti a na výbornou zvládá dlouhodobé působení tlaku. Díky těmto vlastnostem se využívá k izolování základů, podezdívek nebo podlahových konstrukcí. Jeho hlavní nevýhodou je malá odolnost vůči UV záření.