Antwort Jak se vyrábí kompot? Weitere Antworten – Jak se vyrabi kompot

Jak se vyrábí kompot?
Výroba kompotu

Ovoce se dle druhu očistí a upraví. Jestliže se jedná o ovoce větší, je žádoucí ho rozřezat. Umístí se do hrnce, zalije se vodou s přidaným cukrem či umělými sladidly (je možné přidat i některé koření jako je například skořice nebo hřebíček) a vaří se až do doby požadované konzistence.Zalijte vodou, aby bylo ovoce potopené, a přidejte šťávu z půlky citronu, oba cukry, koření a pár plátků citronové kůry. Přiveďte k varu, nechte krátce, asi dvě minuty přejít varem, aby ovoce jen zesklovatělo a nerozvařilo se. Odstavte a nechte, nejlépe přes noc, vychladit.Jak správně zavařit kompot

Zalijeme teplou vodou a pomalu zahříváme na požadovaných 80-85 °C po dobu 30-35 minut. Můžeme zavařovat ale i v troubě a to tak, že kompoty naskládáme na plech s horkou vodou ve výšce asi 2 cm a umístíme do předehřáté trouby na 170 °C, zavařování probíhá po dobu asi 45-50 minut.

Kolik cukru na kompot : Kompot je závislý na cukru, který přebírá roli konzervantu – a zodpovědnost za trvanlivost kompotovaného ovoce. Nálev musí obsahovat minimálně 50 % cukru, tedy půl kila cukru na litr vody.

Co znamená kompot

Kompot znamená přípravu jídla v cukrovém sirupu. Slovo "kompot" pochází z francouzštiny a můžeme ho najít v téměř každém jazyce na světě.

Jak dlouho vydrží kompot : U kompotů a sterilované zeleniny je vhodné spotřebovat je asi do dvou let.

Dýni očistíme, zbavíme jader a odkrájíme i slupku. Nakrájíme ji na asi 2 cm velké kostky. Do kastrolu dáme vodu, cukr, koření a vaříme tak dlouho, dokud se cukr úplně nerozpustí. Do vzniklého sirupu přidáme dýni, přivedeme zpátky k mírnému varu a vaříme do změknutí dýně.

U kompotů a sterilované zeleniny je vhodné spotřebovat je asi do dvou let.

Jak funguje zavařování

Jde o způsob uchování potravi založeném na dvou principech – zahřívání a uzavření. Při zahřívání potravin na teplotu mezi 80-100 °C se ničí veškeré toxiny a dochází tak k jejich pasterizaci. Uzavřením potravin do sklenic a jejich vyvařením je dosaženo vzduchotěsnosti, což zabraňuje pronikání mikroorganismů zvenčí.Omyté třešně naskládáme do dobře vymytých sklenic Weck. Zalijeme vlažným cukrovým roztokem. Zavařujeme 25 minut při 85°C. Další, rychlejší variantou je zasypat třešně ve sklenici 1-2 lžící cukru a potom zalít převařenou vodou.Je tedy účinný při zmírnění neurózy, nespavosti a odstraňuje problémy s bolestí hlavy. Jsou také malým zdrojem zinku a jsou také zdrojem železa, draslíku a manganu a dobrým zdrojem mědi. Regulují srdeční frekvenci a krevní tlak.

Do hrnce dejte vodu, přilijte šťávu z pomerančů i z citronu, kyselinu citronovou, cukr i skořici a do tohoto nálevu vložte nakrájenou dýni. Na mírném plameni vařte do změknutí dýně. Nevařte ale moc dlouho, naplněné skleničky se budou ještě zavařovat, takže stačí, když dýni povaříte do poloměkka.

Jak poznat zkažený kompot : Víčko musí být „promáčklé“ do sklenice. A při poklepání nesmí znít dutě. Ulepenost víček= začít konzumovat nejdřív. Ještě se kompot dá přendat do jiné skleničky a znovu prohřát a zavařit.

Kam vyhodit staré kompoty : Staré kompoty a zavařeniny taktéž patří do směsného odpadu, sklenice můžeme použít na další zavařování nebo vytřídit do kontejneru na sklo, kam rovněž patří lahve od vína a sirupů.

Která dýně je nejlepší na kompot

Dýňový kompot lze přichystat takřka z jakékoliv dýně – hokaido, muškátové či máslové i jiných oranžových druhů, zcela nevhodná je pouze dýně špagetová, jelikož se po upečení rozpadá na jednotlivá vlákna.

Vaření: Pokud se rozhodnete dýni vařit ve vodě nebo ve vývaru. Nakrájejte jí na stejně velké kusy (kostky) a vložte je do vroucí vody. K uvaření bude stačit asi 20 minut.Jak dlouho zavařovat

Obecně platí, že ovoce a zelenina se zavařují asi 10-20 minut v zavařovacím hrnci s teplotou vody kolem 85-100 °C. Maso a jiné potraviny s vysokým obsahem bílkovin obvykle vyžadují delší zavařování, a to 60-100 minut při teplotě 100-120 °C. Vždy je dobré se řídit receptem a pokyny výrobce.

Jak zavařovat bez Zavařovacího hrnce : Stačí mít větší hrnec, na dno položit hadr nebo složenou utěrku (aby sklenice v hrnci neposkakovaly a nezvyšovalo se riziko prasknutí), vyskládat vedle sebe naplněné a pevně uzavřené sklenice s dobrotami a zalít vodou cca do poloviny výšky sklenic. Obvyklá teplota pro zavařování je 85 °C, což už prstem neotestujete.