Antwort Jak se vyrabi kašmír? Weitere Antworten – Jak se dělá kašmír

Jak se vyrabi kašmír?
Kašmír je materiál získávaný ze srsti kašmírské kozy. Je jemnější a tenčí než ovčí vlna, avšak izoluje přibližně třikrát lépe. Samotné vlákno se získává vyčesáváním srsti kašmírské kozy při línání na jaře. Kašmírská koza je chována v Indii, Nepálu, Číně a Mongolsku.Označení „Pure Cashmere“ = 100% kašmír může totiž nést jakýkoli výrobek vyrobený z podsady kozy kašmírové, kde je středový průměr vlákna nižší než 19 micronů a neobsahuje více jak 3 % vláken s průměrem vyšším než 30 micronů. Není uvedeno ale zhola nic o délce a morfologii vláken, způsobu spřádání nebo barvě vláken.Kašmírový svetr vám vydrží celý život, pokud se o něj budete správně starat. Kašmírový svetr nemusíte po každém použití prát, stačí ho nechat chvíli provětrat a složit do skříně. Svetry nedoporučujeme věšet na ramínku, vytahají se a jemné vlákno se může poškodit.

Proč kašmír : 3 důvody proč právě kašmír

Pravý kašmír pochází z vlny kozy kašmírské. Za vznikem tolik opěvovaného materiálu stojí drsné vysokohorské klima. Díky nepřekonatelným vlastnostem může být oblečení z kašmírové vlny tenké a přesto vás udrží krásně v teple.

Kolik stojí kašmír

Kašmírový svetr za desetitisíce je minulostí

Cena svetru z kašmíru v rozmezí od 3 000 Kč do 10 000 Kč je zcela v pohodě (na podporu prohlášení třeba tento článek). Pokud tedy pomineme že vás vyloženě někdo podvedete, můžete se spolehnout, že v této cenové hladině budete mít kvalitně svetr.

Co je Cashmere : Textilie Cashmere je vyrobená ze 100% polyesteru. Mimořádně jemnou strukturou, hebkostí a vzhledem připomíná přírodní vlnu. Tkanina Cashmere spojuje nadčasový design a funkčnost.

A skoro okamžitě se na něm začnou tvořit žmolky a brzy se v něm objeví první dírka, ne kvůli molům, ale opotřebení. Bohužel poptávka po kašmíru za nízkou cenu je vysoká, a tak se i prodejci uzpůsobili poptávce. Nejlepší kašmír pochází právě z oblasti Kašmíru v Himalájích, kde teploty v zimě klesnou až na – 40 C.

Jak poznat pravou pašmínu

Pravá pašmína by měla mít etiketu s označením cashmere (kašmír) nebo 70% cashmere, 30% silk (hedvábí). Bohužel se dají tyto cedulky jednoduše obstarat na černém trhu a našít na padělek. Pravost otestujete podle hřejovosti.

Jak se starat o kašmír

– Kašmír nikdy neperte při teplotě vyšší než 20°C. Pouze při teplotách vody do 20°C si kašmírové oblečení udrží svůj tvar, nesráží se a neplstnatí. Pokud se rozhodnete vyprat svetr v automatické pračce, pak pouze s programem na praní vlny a s teplotou do 20°C. Pokud ale můžete, vyperte svetr v ruce.Žmolkování je však přirozený proces, který by měl u kvalitního kašmíru proběhnout jen jednou. Obvykle se jedná o jemné žmolky, které lze snadno odstranit elektrickým odžmolkovačem, žiletkou nebo speciálním hřebínkem.Ruční praní je základ

Ať už se na cedulce píše cokoli, odborníci se shodují, že kašmír do pračky nepatří. Měl by se prát vždy ručně, ve studené vodě a s pomocí velmi jemného pracího prostředku – nebo ještě lépe dětského šamponu. Neperte ho však příliš často, stačí jednou do měsíce.

Jak žmolky vznikají Žmolky vznikají vlivem tření při běžném nošení. Když oblečení nosíte, vlákna textilií se přirozeně uvolňují a uzlují se s konečky dalších odstávajících vláken. Toto zauzlování má za následek vznik takzvaných žmolků.

Jak se pere Kašmír : – Kašmír nikdy neperte při teplotě vyšší než 20°C. Pouze při teplotách vody do 20°C si kašmírové oblečení udrží svůj tvar, nesráží se a neplstnatí. Pokud se rozhodnete vyprat svetr v automatické pračce, pak pouze s programem na praní vlny a s teplotou do 20°C. Pokud ale můžete, vyperte svetr v ruce.

Proč se dělají žmolky : Důvodem, proč žmolky vznikají, je samozřejmě opotřebení. Při používání se zkrátka někdy vlákno z oblečení uvolní a tím žmolek vznikne. Druhým důvodem vzniku žmolků je samotné praní, které ovšem lze ovlivnit. Tvoří se v případě, když zvolíte nevhodnou teplotu, prací program nebo nekvalitní prací prostředek.

Jak zabránit tvorbě žmolků

Jak žmolkům předejít Svetry perte naruby nejlépe v ruce pracím práškem určeným na jemné prádlo. Snažte se příliš je nedrhnout a co nejjemněji máchat. Pokud perete v pračce, navolte maximálně 30-40 °C.

Žmolkování, neboli pilling, je problémem mnoha materiálů, hlavně těch přírodních. Nejčastěji jsou jím postiženy tkaniny a pleteniny z vlny, viskózy (zejména té bambusové), ale i buretového hedvábí a bavlny. Ale trpí jím i materiály umělé, typicky třeba polyesterové vlákno.Důvodem, proč žmolky vznikají, je samozřejmě opotřebení. Při používání se zkrátka někdy vlákno z oblečení uvolní a tím žmolek vznikne. Druhým důvodem vzniku žmolků je samotné praní, které ovšem lze ovlivnit. Tvoří se v případě, když zvolíte nevhodnou teplotu, prací program nebo nekvalitní prací prostředek.

Který materiál se nemačká : Polyamid je syntetický materiál, který je příjemný na omak, odolný proti roztrhnutí/častému praní, nemačká se, nežmolkovatí a rychle schne. Mezi nejznámější druhy polyamidových materiálů je nylon a silon.