Antwort Jak se uziva Propolisova tinktura? Weitere Antworten – Jak se uziva propolis

Jak se uziva Propolisova tinktura?
Dávkování: Většinou se užívá propolisová tinktura ředěná vodou, například při silném zánětu nosohltanu se užívá 3 až 5 x denně 10 až 20 kapek nakapaných do šálku s 0,5 dl vody. Při všech interních indikacích, které vyvolávají horečnaté stavy 3 x denně 30 kapek.RÝMA – inhalovat propolis (namočit vatový smotek do tinktury a vložit do nosních dírek) ráno a večer vždy alespoň 10 – 15 min. Při bronchitidě a léčení hrdla vdechovat páry ústy ze směsi 250 – 300 ml horké vody a 20 – 30 kapek tinktury, používat při ošetřování plic (bronchitidy, angíny, chřipky apod.).Propolis je známý pro účinek na bakterie i plísně a pro jiné hojivé účinky. Propolisové kapky můžete používat na řadu vnějších problémů, zejména plísně a kožní onemocnění. Použít je můžete také při bodové aplikaci například na akné, afty, kuří oka, bradavice nebo opary.

Jak rozpustit propolis : Rozpuštění propolisu v oleji: V malém hrnci nebo ve vodní lázni pomalu zahřívejte nosný olej. Přidejte rozdrcený propolis a za stálého míchání nechte na mírném ohni rozpustit. To může trvat až 30 minut. Důležité je nepřekročit teplotu 60 °C, aby se zachovaly léčivé vlastnosti propolisu.

Jak užívat Surový propolis

Při bolestech v krku lze aplikovat přímo kapáním 2–4 kapky 4× denně. Nejlépe je užívat propolisovou tinkturu 30 min před jídlem nebo hodinu a půl po jídle. Propolisová mast: Propolisová mast je velice účinná a jemná přírodní hojivá mast. Používá se pouze zvenčí na suchou, popraskanou kůži pro své regenerační účinky.

Co léčí propolis : O propolisu se říká, že může pomáhat s celou řadou problémů – je dobrý na akné, nachlazení, afty, onemocnění dásní i drobné ranky, které se díky němu hojí rychleji. Také posiluje imunitu, dezinfikuje a je vhodný pro prevenci různých infekcí, chřipky a dalších onemocnění.

Doporučujeme použití propolisu konzultovat s lékařem či lékárníkem. Skladování: Uchovávejte v suchu při pokojové teplotě. Neskladovat na přímém slunci a v mrazu. Pozor, tinktura může barvit!

V lékárnictví se tinktury používaly už ve středověku. Jejich výhodou je totiž trvanlivost a vysoký obsah účinných látek. Jeden díl nařezaných bylinek nebo pupenů se zalije pěti díly čtyřicetiprocentního alkoholu. Luhuje se 7–14 dní, jednou denně je třeba výluh protřepat.

Jak vylouhovat propolis

Do minimálně 60% lihu vložíme co nejvíce rozdrobený propolis (přibližně pětinu až polovinu objemu lihu). Velké hrudky propolisu předem zmrazíme a zkřehlý snadno roztlučeme na menší části. Silnější líh je lepší. Necháme vyluhovat několik dnů až týdnů.Barva je závislá na místě kde byla tmelová pryskyřice sbírána, ale také na stáří. Může být barvy hnědé, která přechází do červené, ale i někdy až černé nebo zelenavé. Chuť je terpentýnově hořká, vůně příjemně jemná – připomínající vanilin.Bylinky přelijte právě vroucí vodou a nechte louhovat pod pokličkou 10-15 minut. Poté nálev sceďte a pijte teplý. Nálev je vhodný pro byliny jako je máta, meduňka, heřmánek, šalvěj, kopřiva, pelyněk, lipový květ a další… Získává se varem.

Tinkturu můžete bezpečně užívat. Většinou ji používám v dávce 2 – 4 ml tinktury denně – dlouhodobě. Nedokáži zhodnotit, zda zrovna na Váš stav bude prospěšná, ale za zkoušku to jistě stojí. Díky svoji neutrálnosti nemá žádné kontraindikace.

Kolik bylinkových čajů denně : Většinou se bylinkové čaje při zdravotních potíží pijí dvakrát až třikrát denně. Bylinné čaje jako máta, meduňka, levandule nebo heřmánek jsou zase skvělou volbou pro uvolnění a snížení stresu, proto je nejlepší si je dopřát večer před spaním nebo během odpočinkových momentů.

Jak dlouho užívat hloh : Připravit si z něho můžeme například čaj proti úzkostem a nespavosti: Smíchejte po 25 gramech směsi sušených listů a květů hlohu, meduňky, levandulových květů a chmelových šištic. Jednu čajovou lžičku směsi zalijte 250 ml vroucí vody, nechte 10 minut louhovat a pijte 3x denně po dobu čtyř týdnů.

Jak se správně vaří bylinkový čaj

Zalijte vroucí vodou.

Oproti například zelenému čaji, bylinky můžete zalít vroucí vodou. Jeden šálek je obvykle 200-250 ml vody. Nechte louhovat v horké vodě po dobu 3-5 minut. Délka louhování závisí na druhu bylin a na vaší chuti.

Jak už jsem psala, základem by neměly být velmi výrazné a aromatické byliny, jako třeba ibišek, šalvěj, levandule, mateřídouška, tymián … o pelyňku nemluvě. Ty vše ve větším množství přebijí, proto by měly být ve směsi zastoupeny jen doplňkově.Dávkování 3× denně po jídle 6 kapek do malého množství vody a vypít. Není vhodné pro děti, kojící a těhotné ženy.

Jaké účinky má hloh : Hloh – využití

V tradičním léčitelství se má za to, že umí regulovat krevní tlak, zlepšit činnost srdce, průchodnost cév a zabránit jejich kornatění. Léčí poruchy prokrvování. Používá se k léčbě ledvinových a močových kamenů, snižování hladiny cholesterolu a k uklidnění.