Antwort Jak se užívá jitrocelový sirup? Weitere Antworten – Jak užívat jitrocelový sirup

Jak se užívá jitrocelový sirup?
Děti 1–3 roky 2,5 ml 2–3x denně (polovina čajové lžičky). Děti 3-12 let 5 ml 3–5x denně (1 čajová lžička). Dospělí 10 ml 3–5x denně (polévková lžíce). Podává se přímo na lžičce, je možné přidat rovněž do vlažného čaje.Jitrocel, beraní jazýček či myší ocas, se odedávna používal na rány, všechny druhy kašle, astma, záněty průdušek, zápal plic, popáleniny a nečistou pleť, výplachy, oplachy, obklady, vředy kožní i v trávení, záněty v zažívání a ve střevech, hemeroidy.Jitrocelový sirup bez cukru je vhodný i pro psy (ve složení je důležité pohlídat, že neobsahuje xylitol, který je pro psy toxický). Pro velkého psa je dávkování jako pro dítě, pro malého nahradit polévkovou lžíci čajovou.

Jak využít jitrocel : Využití jitrocele v lékařství

Vnitřně se využívají ve formě sirupů, kapek a čajů proti zánětům horních cest dýchacích, proti kašli i jako střevní regulátor. Zevně se doporučuje přikládat výluh z listů nebo přímo dobře oprané listy na rány, které se pak dobře hojí. Ošetřují se jím také otoky, např. bodnutí hnyzem.

Jak dlouho vydrzi otevreny Jitrocelovy sirup

Skladování Po otevření uchovávejte v chladu při teplotě 4-8°C a spotřebujte během 4 týdnů. Sirup nevystavujte přímému slunečnímu záření a extrémním teplotám. Usazenina není na závadu, naopak je známkou toho, že je sirup vyroben z přírodních surovin.

Jak skladovat jitrocelový sirup : Skladování 0,5 l láhev – Po otevření uchovávejte v chladu při teplotě 4-8 °C a spotřebujte během následujících 4 týdnů. Sirup nevystavujte přímému slunečnímu záření ani extrémním teplotám. Usazenina není na závadu.

Léčivé účinky jitrocele:

  • má antibiotické a protizánětlivé účinky,
  • pomáhá při onemocnění dýchacích cest, angíně, chřipce i nachlazení,
  • zklidňuje kašel a pomáhá při zahlenění,
  • dezinfikuje a hojí rány,
  • čistí krev,
  • podporuje správnou činnost trávicího systému,
  • pomáhá při léčbě chorob močového měchýře,


Léčivka napomáhá udržovat normální funkce trávení a podporuje chuť k jídlu. Je vhodná pro osvěžení těla a rovněž má relaxační účinek, vyzkoušet ji lze proto pro snadnější usínání. V neposlední řadě přispívá k normální činnosti kardiovaskulárního a dýchacího systému.

Jak dát psovi sirup

1) Psovi držte hlavu mírně zvednutou, odtáhněte spodní pysk. 2) Do utvořené řasy mezi zuby a pyskem aplikujte pomocí injekční stříkačky (bez jehly) dávku léku. Někteří páníčci aplikují lék pomocí lžičky. Psovi pak držte tlamu zavřenou a mírně mu zakloňte hlavu – lék tak začne stékat psovi do hrdla.Psincový kašel mívá většinou lehký průběh a jeho domácí léčba trvá 5 až 14 dní.Najdeme ji na loukách a pastvinách, listy sbíráme nejlépe do doby květu (od května do září). Vnitřně se jitrocel používá při léčbě bronchopneumonálních zánětů, především při astmatu a bronchitidě, při zánětech hltanu a hrtanu a při alergiích dýchacích cest.

Sirup je stabilní pouze 11 dní po otevření!

Jak dlouho vydrží sirup : Existují dva způsoby – sirup bez vaření a sirup vařený. Sirupy nevařené vydrží v lednici zhruba 2 týdny, ale tu část, kterou do té doby nespotřebujete, můžete nalít do sáčků na led a zamrazit. Přidáte – li do sirupu citrónovou šťávu, vydrží vám v lednici až dva měsíce.

Jak uchovat bezový sirup : Horkou tekutinu okamžitě vlijte do předem připravených vysterilizovaných sklenic či láhví, uzavřete víkem a dnem vzhůru nechte vychladnout. Pak láhev otočte a uskladněte nejlépe na tmavším a chladnějším místě. Neotevřený vydrží sirup až 365 dní, po otevření skladujte v ledničce maximálně týden.

Jak skladovat sirupy

Jak skladovat domácí sirup

  1. Zastudena vyrobený sirup skladujeme v chladničce a spotřebujeme do dvou týdnů.
  2. Vařený sirup skladujeme v chladu, suchu a temnu, ideálně v chladničce. Větší zásoby můžeme zavařit či zamrazit.
  3. Po otevření sirup uchováváme v chladničce a spotřebujeme přibližně do jednoho měsíce.


Jitrocelová mast je tradiční přípravek vhodný pro péči o pokožku s obsahem extraktu jitrocele kopinatého. Obsahové látky jitrocele mají příznivé zklidňující účinky na pokožku při různých problémech způsobených podrážděním, např. poštípáním hmyzem nebo po slunění. Mast je vhodná i pro masáže unavených nohou a rukou.Látky obsažené v řepíku posilují naši přirozenou obranyschopnost a urychlují průběh zánětů horních cest dýchacích. Řepík začněte užívat při chrapotu, namožených hlasivkách, bolesti v krku či zánětu hrtanu. V takových případech je vhodné pravidelné popíjení nálevu a kloktání odvaru.

Na co je Jablečník : Povzbuzuje chuť k jídlu, posiluje trávicí trakt, při kataru průdušek uvolňuje hleny. Lze ho použít i při nechutenství, žaludeční slabosti, při onemocnění jater a žlučníku. Zevně v koupeli na špatně se hojící a hnisavé rány. Chladný nálev se může použít na pálení žáhy, zažívací potíže a proti střevním červům.