Antwort Jak se tvori halogenidy? Weitere Antworten – Jak vznikají halogenidy

Jak se tvori halogenidy?
Halogenidy se připravují např. přímou syntézou prvků: 2 Fe + 3 Cl2 → 2 FeCl.Výroba halogenů

  1. Fluor se průmyslově vyrábí elektrolýzou taveniny směsi KF + HF.
  2. Chlor se vyrábí elektrolýzou roztoku (solanky) nebo taveniny NaCl.
  3. Brom se průmyslově vyrábí probubláváním solanek chlorem (viz reakce 2).
  4. Jod se podobně jako brom vyrábí oxidací jodidů ze solanek chlorem (viz reakce 3).

Sedmnáctou skupinu periodické tabulky tvoří takzvané halogeny: fluor, chlor, brom, jod a radioaktivní astat. Ze všech skupin jsou bezkonkurenčně nejbarevnější. Fluor je světle žlutý, chlor žlutozelený, brom hnědočervený a jod černofialový.

Jak se tvoří názvosloví Halogenidů : Název halogenidu sestává z podstatného jména (odpovídá názvu halogenu s koncovkou -id, např. chlorid) a přídavného jména (obsahuje název prvku, se kterým je halogen sloučen, s koncovkou dle jeho oxidačního čísla, např. sodný).

Co patří do halogenidy

V chemii mají halogenidy impozantní postavení. Jsou skupinou chemických sloučenin odvozených od halogenů, tvořící 17. skupinu periodické tabulky. Mezi tyto halogeny patří fluor (F), chlor (Cl), brom (Br), jód (I) a astat (At).

Jak se tvoří oxidy : Oxidy mohou vznikat buď prudkou oxidací (hořením) za přítomnosti kyslíku anebo pozvolnou oxidací jiným způsobem, zejména kyslíkem atmosférickým anebo kyslíkem obsaženým v některých látkách (oxidačních činidlech), a při dalších chemických reakcích. Kyslík má v oxidech oxidační číslo −II.

Halogenidy. Halogenidy jsou sloučeniny halogenů s elektropozitivnějšími prvky. Fluoridy se od ostatních halogenidů odlišují jak strukturou, tak i charakterem vazby. Jsou známy fluoridy všech prvků mimo helia, neonu a argonu.

Brom se průmyslově vyrábí chlorováním mořské vody, popř. solanky (koncentrovaného roztoku mořské soli) při pH kolem 3,5. Vyloučený elementární brom se z vody odstraňuje probubláním proudem vzduchu a následnou kondenzací ochlazením par.

Kolik atomu tvoří molekulu halogenů

Halogeny jsou velmi reaktivní prvky, jsou barevné a všechny tvoří dvouatomové molekuly.Halogenidy jsou sloučeniny fluoru (F), chloru (Cl), bromu (Br) a jodu (J). Hlavními zástupci je halit – sůl kamenná (NaCl) a fluorit (CaF2). Halogenidy mají velmi podobné vlastnosti: mají slanou nebo hořkou chuť, většinou jsou dobře rozpustné ve vodě a jejich vodné roztoky vedou velmi dobře elektrický proud.Hydroxidy jsou tříprvkové sloučeniny, které obsahují aniontovou skupinu OH-. Podobně jako oxidy, vznikají odtržením 1 atomu vodíku z molekuly vody (H2O). Proto mají hydroxidy ve svých sloučeninách oxidační číslo I-. Maximální oxidační číslo atomu třetího prvku, nejčastěji kovu, je v těchto sloučeninách IV+.

Sulfidy jsou hospodářsky důležité nerostné suroviny (rudy), vznikají krystalizací z horkých roztoků, obvykle se vyskytují pospolu – nerosty rudných žil. Mezi nimi je nejrozšířenější pyrit – FeS2 (kočičí zlato, disulfid železnatý).

Jak se vyrábí chlór : Průmyslově vyráběný plynný chlor vzniká jako vedlejší produkt výroby hydroxidu sodného nebo draselného elektrolýzou vodného roztoku chloridu sodného nebo draselného – solanky (dalším vedlejším produktem je vodík).

Jak se vyrábí Bor : Vyrábí se rozkladem boraxu kyselinami a může vziknout také silně exotermickou reakcí oxidu boritého B2O3 s vodou. V běžné praxi nejpoužívanější sloučeninou boru je borax neboli dekahydrát tetraboritanu sodného Na2B4O7·10H2O (viz obrázek).

Co má atomové číslo 1

S protonovým číslem souvisejí tyto termíny: Tři izotopy vodíku s protonovým číslem 1: * Protium obsahuje jeden proton a jeden elektron * Deuterium jeden proton, jeden neutron a jeden elektron * Tritium jeden proton, dva neutrony a jeden elektron Neutronové číslo (N) – je počet neutronů v jádře atomu.

Minerály v zemské kůře vznikají krystalizací z tavenin, z roztoků nebo z plynů. Minerální parageneze (asociace): je společenství minerálních druhů, které vznikly na stejném místě současně nebo rychle po sobě. Cínovec se vyskytuje zpravidla společně s fluoritem a topazem.Hydroxid sodný se vyrábí elektrolýzou (rozkladem elektrickým proudem) vodného roztoku NaCl. Používá se při výrobě papíru, mýdel, hliníku, plastů, čištění různých nádob (pivních lahví), k odstraňování starých nátěrů. Patří mezi chemikálie často používané v chemických laboratořích.

Co tvoří oxidy : Binární (dvouprvkové) sloučeniny kyslíku s dalším prvkem se nazývají oxidy. Dříve se používal název kysličník. Oxidy obsahují ve své molekule oxidový anion O2-. Oxidy vznikají odtržením 2 atomů vodíku z vody (H2O).