Antwort Jak se tvoří bouřky? Weitere Antworten – Jak vznikají bouřky

Jak se tvoří bouřky?
Teplý vzduch u země začne rychle stoupat a ochlazovat se. Tím v něm obsažená vlhkost začne kondenzovat do malých kapiček a vzniká pověstný bouřkový mrak – cumulonimbus. Pro úspěšný vznik mohutného bouřkového mraku je tedy zapotřebí i další faktor – vysoká vlhkost vzduchu.Bouřka!

Vysoká teplota s sebou přináší další bouřkový jev – hrom. Když udeří blesk, vzduch v jeho okolí se prudce ohřeje, začíná se rozpínat a vytváří tak rázovou vlnu, která v podobě hromu duní krajinou a občas spouští alarmy automobilů.Pokud je na zemi vyvýšená vodivá oblast, například strom, komín nebo jen železná tyč, vytvoří se směrem vzhůru obdobné, ale kratší kanálky s převládajícím kladným nábojem. Dojde-li k propojení, vznikne vodivý kanál vedoucího výboje a část záporného náboje ze spodní části mraku rychle proteče směrem k zemi.

Jak dlouho trvá bouřka : Vývojový cyklus bouřky může trvat asi od cca 15 minut do několika hodin. Příznivé podmínky pro vývoj bouřek jsou zejména v horkých a vlhkých oblastech světa, kde může docházet k bouřkám po celý rok. V zemích mírného pásma, tedy i v ČR, jsou příznivé podmínky pro vznik bouřek zpravidla v létě.

Proč je bouřka nebezpečná

Bouřka bývá nebezpečná i tehdy, když je zdánlivě po všem a jen prší ze zadní části bouřkového systému. Ten mívá nejvíce blesků, elektrický náboj se částečně dostává i do zadní části oblaku.

Co nedělat při bouřce : Nikdy se za bouřky neopírejte o zeď či skalní stěnu. Během bouřky nezůstávejte na kopcích a holých pláních. Překvapí-li vás bouřka na rozlehlé holé pláni, rozhodně nepokračujte dál v chůzi a nezůstávejte ve skupině.

Konkrétně se zvuk pohybuje rychlostí přibližně 331 m/s v závislosti na teplotě vzduchu. S takovou rychlostí zvuk za tři sekundy urazí přibližně jeden kilometr a právě toho se u bouřek využívá – stačí počítat sekundy mezi bleskem a hromem, vydělit je třemi a tím získáme přibližně vzdálenost bouřky.

během bouřky nezůstávejme na kopcích a holých pláních.

blesk je silný elektrický výboj atmosférického původu, velké nebezpečí hrozí při koupání, windsurfingu, plavbě v loďce, příliš bezpečné není ani telefonování, či práce s elektrickými a plynovými spotřebiči. nezdržujme se v blízkosti potoků nebo na podmáčené půdě.

Proč při bouřce vidíme blesk okamžitě ale zvuk hromu slyšíme později

Rychlost světla je tak vysoká, že světlo od výboje k pozorovateli dorazí za nepostřehnutelnou dobu, prakticky okamžitě. Naproti tomu rychlost zvuku ve volné atmosféře činí přibližně 340 m/s, za dobu 3 sekund pak zvuk hromu urazí asi 1 020 metrů.Stromy přitahují blesky různě

Velkým rizikem je za bouřky i koupání, windsurfing a plavba v loďce. "Za bouřky venku nepřenášejte kovové předměty ani deštník – fungují totiž jako bleskosvod. Stojí za to si připomenout případ, kdy blesk připravil o život golfistu, který se hře věnoval i během bouřky,“ upozornil Kropáček.Blesk způsobuje popáleniny kůže i dalších orgánů.

Na kůži se mohou tvořit zvláštní popáleniny připomínající větve stromů nebo blesk, tzv. Lichtenbergovy obrazce. Teplota v centru blesku může dosahovat až 30 tisíc stupňů, což je více než 5x teplota Slunce, a zahřátí vytváří tlakovou vlnu o síle až dvaceti atmosfér.

Elektrický výboj za silné bouřky vyvolává napětí několika set milionů voltů, vzniká elektrický proud až sto tisíc ampérů. Smrt může způsobit již pouhých 0,1 A, o požáru nemluvě. Proto se bez hromosvodu neobejdeme. Určitě stojí za to dům chránit a silný výboj svést bezpečně do země.

Co se stane kdyz Uderi blesk do domu : Výboje blesku mohou poranit nebo zabít člověka také uvnitř domu, a to dokonce i tam, kde je hromosvod. Blesk může sjet po klasické televizní anténě, pokud je na střeše výš než hromosvod. Odborníci radí vypojit před bouří televizor ze sítě a odpojit kabel od antény.

Co se děje při bouřce : Elektrický výboj prudce ohřívá okolní vzduch, který se rychle rozpíná, což vyvolává slyšitelnou rázovou vlnu (aerodynamický třesk). Vzhledem k tomu, že zvuk se šíří výrazně pomaleji než světlo, v závislosti na vzdálenosti od výboje vnímá pozorovatel hřmění s určitým časovým odstupem po vlastním záblesku.

Co se stane když blesk udeří do písku

Pokud blesk udeří do vrstvy písku nebo sedimentu, zanechá za sebou stopu v podobě dlouhého "šlehance" přírodního skla fulguritu. Nová analýza těchto útvarů vědcům z Arizonské univerzity v Tucsonu ukázala, že při dopadu blesku mohly vznikat sloučeniny, které obsahují pro bakterie dobře stravitelnou formu fosforu.

Co během bouřky nedělat Během bouřky se neopírejte o zdi či skalní stěny, neběhejte, neplavte, neplujte v loďkách a neprovozujte ani jiné vodní sporty. Podle hasičů by se lidé při bouřce měli vyvarovat i přenášení kovových předmětů, telefonování a používání jiných elektrických spotřebičů.Výboje blesku mohou poranit nebo zabít člověka také uvnitř domu, a to dokonce i tam, kde je hromosvod. Blesk může sjet po klasické televizní anténě, pokud je na střeše výš než hromosvod. Odborníci radí vypojit před bouří televizor ze sítě a odpojit kabel od antény.

Co Nedelat při bouřce doma : Co během bouřky nedělat Během bouřky se neopírejte o zdi či skalní stěny, neběhejte, neplavte, neplujte v loďkách a neprovozujte ani jiné vodní sporty. Podle hasičů by se lidé při bouřce měli vyvarovat i přenášení kovových předmětů, telefonování a používání jiných elektrických spotřebičů.