Antwort Jak se stříhá tis? Weitere Antworten – Jak stříhat tis

Jak se stříhá tis?
Tvarovací řez: tis snese všechno

Na rozdíl od mnohých dalších jehličnanů snáší tis (Taxus) stříhání bez problémů. Dokonce zvládne brzy na jaře i zásahy do starých částí větví bez jehlic a obrazí. Jako živý plot ho můžete udržovat jakkoliv vysoký – zpravidla stačí jeden řez provedený koncem června.Na co však pozor – téměř celá rostlina tisu je jedovatá, s jedinou výjimkou červeného míšku chránícího semena, který je oblíbenou potravou ptactva. Rozestupy mezi jednotlivými rostlinami volíme podle výšky živého plotu; od 30 cm pro obrubové plůtky do půl metru po 70 cm na vysoké živé ploty okolo 1,5 – 2 metrů.Bude se mu dařit v humózní, středně vlhké půdě, ale dokáže se přizpůsobit téměř jakýmkoliv půdním podmínkám (kromě kyselým půdám). Pravidelně hnojíme běžnými hnojivy pro okrasné dřeviny (sezónní a podzimní hnojení), případně provádíme postřik proti škůdcům a chorobám.

Jak často zalévat tis : Jak často bych měl tis zalévat Tis potřebuje pravidelnou zálivku, zejména v období sucha. Je důležité však nezalévat příliš často, aby nedošlo k přemokření kořenů.

Jak moc je jedovatý tis

Na otravu tisem červeným není doposud známo žádné účinné antidotum. I když smrtelnost otravy tisu není stoprocentní, většina otrav smrtí končí. Za smrtelnou dávku je považován nálev z 50–100 g jehličí. Pro lepší prognózu a také diagnostiku otravy je nutné včas zjistit, kolik, kdy a jakou část rostliny pacient požil.

Jakou půdu potřebuje tis : Tisy oproti našim ostatním dřevinám nevynikají svým vzrůstem, ale spíše svým věkem. Rostou na půdách většinou mělkých, kamenitých, nejčastěji půdního typu ranker, suťový ranker nebo rendzina, méně často na hlubokých (většinou hnědozemě). Vždy jsou to však půdy humózní, dostatečně vlhké (nikoli bažinaté).

V případě, že si na svém pozemku chceme vysadit živý plot, měli bychom dodržovat minimální vzdálenost 1,5 m. Pokud plánujete porost větší než 3 m, vzdálenost od plotu bude rovněž 3 m. Nicméně zákon pamatuje i na to, že ve vhodné době může soused šetrným způsobem ošetřit tu část keře, která přesahuje na jeho pozemek.

Tisy snesou prakticky jakékoliv světelné podmínky. Velmi dobře se jim daří na slunci, díky kterému jsou jejich plody zdobící větve ještě červenější. Prospívají však i v plném stínu. Půda na stanovišti by měla být dobře propustná, vlhká a ideálně vápenitá.

Jak aplikovat hnojivo

Povrchová aplikace pro plodovou zeleninu a trávníky

Posypte kolem rostlin nebo přímo na trávníky širokým rozhozem. Poté důkladně zalijte vodou. Doporučujeme polévkovou lžíci hnojiva na jednu rostlinu. Vrstvu hnojiva rozpraště rovnoměrně kolem rostliny.Základním organickým hnojivem je chlévská mrva, kompost, hnojůvka, rašelina, fekálie, nebo zelené hnojení. Ideální je hnojení plnými organickými hnojivy na podzim či v brzkém jaře. Pak jej můžete rozšířit o hnojení minerálními (draselnými a fosfátovými) hnojivy, kterými lze přihnojovat až do konce června.Charakteristika: Tis ´DENSIFORMIS´ je keř se širokým, košatým habitem a polokulovitým tvarem. Dorůstá výšky 1,5 – 2m, roční přírůstek je 7 – 12 cm.

Červený míšek okolo semínka je jediná část tisu, která není jedovatá.

Co symbolizuje tis : Symbolizuje tak znovuzrození duše. V duchovní literatuře je tis mnohdy uváděn jako strom věčného života. Symbolický strom či brána propojující světy hmotné a nehmotné. Pro výklad mystérií je symbolem rajského stromu.

Proč je tis jedovatý : Tis je jedovatý

a glykosidy (taxikantinem). Jed se do organizmu velmi rychle vstřebává přes trávicí trakt a ke smrtelné otravě člověka dochází již po rozkousání několika semen nebo po konzumaci hrsti jehličí (asi 50 g). Otrávit se lze i vdechováním prachu při opracovávání tisového dřeva.

Kdy naposledy stříhat živý plot

Vhodné období – od kdy by se měl živý plot stříhat Vhodné je jaro a podzim. V těchto ročních obdobích není ani příliš teplo ani příliš chladno, takže zastřižené větvě a výhonky mohou ideálně dorůst. Případně se nabízí tvarování v červnu.

Opět připomínámě, že povolená výška plotu (nejen) mezi sousedy je 2 metry. Pokud stavíte vyšší plot, je potřeba získat územní souhlas a k němu i souhlas souseda.Hnojivo ředíme v poměru 35 ml /naplněné víčko /v 8 litrech vody. Tímto roztokem pak provádíme zálivku přímo na trávník, nejlépe 1x za týden po celou dobu vegetace (březen – září).

Jak ředit hnojivo : Hnojení pokojových rostlin

Koncentrace zálivky je ideálně 1 polévková lžíce (15ml) hnojiva na 1L vody. Promíchávejte v konvičce, kýblíku, nebo protřepejte v pet lahvi min 4 hodiny, nebo nechte pracovat přes noc.