Antwort Jak se stříhá pažitka? Weitere Antworten – Jak seříznout pažitku

Jak se stříhá pažitka?
Jak stříhat pažitku

Využijte raději dobře naostřený nůž, kterým trsy seřízněte. Listy zkrátíme tak, aby na rostlině zbylo pouze pár centimetrů. V opačném případě by konce zasychaly a při následující sklizni byste nebyli s kvalitou spokojeni. Řez nikdy neprovádějte za deště.Chceme-li, aby rostlina bohatě obrůstala a nať si udržela pikantní chuť, odstraňujeme průběžně rozkvetlé květy. Pažitkovou nať začínáme pravidelně sklízet, když rostlina dosáhne výšky zhruba 10 cm. Seřezáváme ji asi 3 cm na zemí a ihned spotřebujeme.Jedlý květ pažitky můžete použít do salátů či k dekoraci vařených brambor, kaše nebo si z nich vyrobte pesto. Květy se dají také dobře použít na domácí delikátní ocet s pažitkovými květy či máslo. Pokrmy s květy pažitky nejen dobře chutnají, ale také lákavě vypadají.

Jak se starat o pažitku doma : Pažitku v květináči zaléváme raději častěji a malými dávkami vody a zároveň musíme hlídat také její přelití. I když se jedná většinou o pěstování krátkodobé, nezapomínáme ani na pravidelné přihnojování ideálně bio organickými hnojivy. Pažitku pro pěstování v bytě buď vyséváme, nebo ji kupujeme již předpěstovanou.

Kde se daří Pažitce

Pažitka je vytrvalá rostlina, je mrazuvzdorná a nenáročná, lze ji vysadit doma do truhlíku, kde jí můžete pěstovat i za oknem a mít jí tak čerstvou po ruce při vaření. Nemá ráda písčitou a vysušenou půdu. Pažitce se daří v dobře odvodněné a bohaté půdě.

Proč neroste pažitka : Pažitka v květináči vyžaduje pravidelnou zálivku, jinak usychá. Když to ale s vodou přeženete, může žloutnout. Čím více budete pažitku zastřihávat, tím lépe. Zastřižená stébla totiž sílí a pažitka znovu obráží.

Pažitka. Hnojení venku roustoucí pažitky je vhodné na podzim, kdy kolem trsů můžeme posypat orgarnické hnojivo či kompost a mulč (tepelná ochrana). Přes zimu a zjara zesílí a bude tvořit velké trsy s tmavě zelenými listy.

Pokud je vlhké počasí, pažitku není třeba zalévat. Při suchém počasí ji zaléváme pravidelně, stačí vždy po několika dnech, ale důkladně.

Jak naklíčit pažitku

Semena pažitky se vysévají po více kusech do jedné vyhloubené jamky. Do květináče vysejte pažitku v několika "hnízdech". Po výsevu substrát zalijte a postavte ho na světlé stanoviště. Po několika dnech začnou klíčit první semínka.Pokud je vlhké počasí, pažitku není třeba zalévat. Při suchém počasí ji zaléváme pravidelně, stačí vždy po několika dnech, ale důkladně.Léčivé účinky

Je známo, že podporuje trávení, usnadňuje žaludeční nevolnost a zabraňuje špatnému dechu. Má diuretický účinek, který snížuje vysoký krevní tlak. Pažitka dále posiluje kosti, mírní zažívací potíže a má přirozené antibakteriální vlastnosti, které mohou eliminovat širokou škálu bakterií.

Chcete-li si vyrobit tekuté hnojivo z kopřivy dvoudomé, dejte čerstvé listí kopřivy, nařezané na malé kousky, do kbelíku s asi 10 litry vody. Ideální pro výrobu tohoto hnojiva je dešťová voda. Malé množství listí také můžete přidat přímo do půdy nebo je umístěte kolem rostlin při zalévání.

Které byliny se nesmí kombinovat : Jak už jsem psala, základem by neměly být velmi výrazné a aromatické byliny, jako třeba ibišek, šalvěj, levandule, mateřídouška, tymián … o pelyňku nemluvě. Ty vše ve větším množství přebijí, proto by měly být ve směsi zastoupeny jen doplňkově.

Jaké bylinky k sobě do truhlíku : Nebojte se kombinace bylinek v truhlíku

K sobě se hodí: bazalka a majoránka. petržel, pažitka, kopr, libeček. saturejka, oregano, rozmarýn, tymián, estragon.

Proč jíst pažitku

Pažitka obsahuje velké množství bílkovin, vitamín C, vitamín B2 s spoustu minerálů – např. vápník, sodík, železo a fosfor. Pažitka podporuje dobré trávení (výborně podporuje chuť k jídlu a tvorbu trávicích šťáv), má protizánětlivé účinky a chrání proti plísním. Je účinná proti střevním parazitům.

Tekuté hnojivo můžete také vyrobit smícháním kávy s vodou (v malém množství) a ponecháním louhovat přes noc. Směsí pak můžete rostlinu zalít. Pokud vám v kávovaru zbyla nějaká káva a máte některou z těchto acidofilních rostlin, můžete ji aplikovat přímo a velmi dobře ji zředit vodou.Jak namíchat hnojivo z droždí

Připravte si pět kostek droždí a rozmíchejte je v jednom litru vlažné vody. Tekutinu nalijte do jeden a půl litrové lahve, zavíčkujte a řádně protřepejte. Následně víčko odšroubujte a přikryjte pouze gázou. Takto připravený základ nechte na teplém místě dva dny kvasit.

Které bylinky se spolu nesnesou : Jaké bylinky pěstovat společně a které se naopak nesnesou

Následující bylinky se ale do jednoho květináče rozhodně nemusíte bát umístit: Majoránka, kopr a pažitka si rozumí s heřmánkem. Rozmarýn, tymián a další středomořské bylinky. Šalvěj a oregano.