Antwort Jak se starat o PEG? Weitere Antworten – Jak casto menit PEG

Jak se starat o PEG?
Jak ošetřovat PEG (PEJ)

Pokud se objeví komplikace, informujte lékaře. Po této době se kolem setu vytvoří vazivový kanálek a PEG (PEJ) můžete bez obav ošetřovat pouze dvakrát týdně. Pokud se v místě vpichu objeví komplikace (zánět, hnis), je nutné PEG (PEJ) opět ošetřovat denně.Prvních 24 hodin od zavedení sondy pacient přijímá výhradně čaj. Druhý den začíná být výživa podávána v množství 50 ml po dvou hodinách. Pokud je výživa pacientem dobře tolerována, pokračujeme v navyšování objemu bolusu, a to o 50–100 ml denně. Cílem je 250–400 ml výživy ve 2 až 3 hodinových intervalech.V případě balonkového PEGu je na místo vnitřního disku zaveden balónek naplněný fyziologickým roztokem. Během prvních 2 týdnů ošetřujte PEG/PEJ každý den. Místo vpichu je rizikové pro vznik a prostup infekce a je tedy velmi důležité dodržovat hygienická pravidla.

Jak se odstraňuje PEG : Endoskopické odstranění PEG. Ve většině případů se gastrostomický set odstraňuje gastroskopicky. Nejprve uvolníme zevní fixační zařízení a gastrostomický set vtlačíme do žaludku. Přes vnitřní disk převlékneme polypektomickou kličku a zatáhneme ji okolo setu.

Jak pečovat o PEG a výživovou sondu

Jak podávat léky Podávání léků: Nemůžete-li léky polykat, je třeba je podávat do PEG (PEJ). Upřednostňujte použití léků v kapkách či sirupech, zředěných vodou nebo čajem. Pokud je lék dostupný pouze ve formě tablet, mu- síte je pečlivě rozdrtit, jen tak lze zabránit ucpání sondy.

Jak funguje PEG : PEG je tenká sonda, která vede přes břišní stěnu do žaludku. Do kanálku dlouhého 2–3 cm (záleží na tloušťce podkožního tuku) je zaveden speciální set se sondou, která slouží k podávání stravy a zabraňuje jejímu úniku mimo žaludek. Místo vpichu se do 10–12 hodin zcela zatáhne a zhojí.

Do PEG sondy se podávají speciální výživy (klinické přípravky – enterální výživy). Nutriční přípravky se dnes zavádějí enterální pumpou (dříve velkou stříkačkou, tzv. žanetkou) do sondy. V současné době dáváme přednost před mixováním stravy vyrobeným roztokům pro výživu do sondy a sippingu (popíjení).

Jako enterální (střevní) výživu označujeme umělou výživu podávanou do trávicího traktu (tedy jinou formou, než je běžná dieta). Dnes je v oblasti umělé výživy dávána přednost všem formám enterální výživy před parenterální (infuzní).

Co znamená Hadicka v nose

Při některých nemocech jícnu či poruchách polykání se nosem, méně pak ústy, zavádí výživová sonda, kterou lze využívat pro výživu maximálně 4–6 týdnů. Při potřebě živit pacienta umělou výživou déle je vhodnější tzv. gastrostomie. Tenká hadička je vyvedena nosem, a pokud není využívána, je zašpuntována a stočena.Zavedení PEG je doporučováno u nemocí a stavů, v jejichž průběhu (nebo při jejichž léčbě) není možný dostatečný příjem stravy ústy po dobu delší než 4–6 týdnů. Zavedení PEGu u těchto onemocnění umožní podávání tzv. definované výživy v tekuté formě přímo do žaludku a zajištění příjmu potřebného množství energie a živin.Způsob aplikace enterální výživy

  • Nazogastrickou sondou (NGS) Enterální výživa se podává do žaludku.
  • Nazojejunální sondou (NJS) výživa se podává do jejuna, za Treitzovu řasu.
  • PEG. perkutánní endoskopická gastrostomie je zavedení nutriční sondy přímo do žaludku břišní stěnou pomocí endoskopie.


Umělá výživa je dodávání živin pacientovi jinou cestou, než je běžný způsob stravy. Toho lze dosáhnout: prostřednictvím enterální výživy – výživa podávaná do trávicího traktu (upřednostňovaný způsob umělé výživy, je-li to možné), pomocí parenterální výživy – výživa podávaná intravenózně.

Jak vypada PEG : PEG je tenká sonda, která vede přes břišní stěnu do žaludku. Do kanálku dlouhého 2–3 cm (záleží na tloušťce podkožního tuku) je zaveden speciální set se sondou, která slouží k podávání stravy a zabraňuje jejímu úniku mimo žaludek. Místo vpichu se do 10–12 hodin zcela zatáhne a zhojí.

Co to je Enteralni Vyziva : Jako enterální (střevní) výživu označujeme umělou výživu podávanou do trávicího traktu (tedy jinou formou, než je běžná dieta). Dnes je v oblasti umělé výživy dávána přednost všem formám enterální výživy před parenterální (infuzní).

Co je to Sipping

Sipping – popíjení (z angl. sip – doušek, lok) je forma enterální výživy u pacientů s rizikem malnutrice, onkologicky nemocných, starších osob. Příznivě ovlivňuje hojení ran a celkovou rekonvalescenci u dlouhodobě nemocných.

Mléko se zpracovává na mléčné výrobky jako jsou smetana, máslo, jogurt, sýr, syrovátka, laktóza, sušené a kondenzované mléko a mnoho jiných potravinových přísad a průmyslových produktů.Jako parenterální výživu označujeme výživu podávanou infuzemi do žil. Parenterální výživa se využívá při nefunkčnosti trávicího traktu. Parenterální podání roztoků pak zajistí dostatek živin, které by nesnesl trávicí trakt.

Jak se pije nutridrink : Jako doplněk stravy 2-3 balení Nutridrinku denně mezi jídly; jako jediný zdroj výživy 5-7 balení denně, čímž je zajištěn kompletní denní doporučený přísun energie a živin, včetně minerálních látek, vitaminů a stopových prvků.