Antwort Jak se starat o půdu? Weitere Antworten – Co prospiva půdě

Jak se starat o půdu?
Mnoho plevelů (pampeliška, jetel, hluchavky) je medonosných a prospívají včelám, čmelákům i jinému hmyzu v době, kdy odkvétají kulturní plodiny. Hustě vysázené rostliny obvykle skoro žádný plevel nepropustí. Vhodné jsou rostliny, které krásně kvetou a přitom ozdravují půdu – aksamitník, měsíček, lichořeřišnice.Prokypření půdy

Na to jsou nejpohodlnějším ručním nářadím rycí vidle, případně různé jedno- či vícehroté kypřiče a kultivátory. Záhon je dobré nejprve prokypřit v jednom směru, poté rozhodit po ploše kompost a případně hnojivo, to vše pak do půdy zapracovat v příčném směru přes již prokypřené brázdy.Jakmile na jaře půda oschne, pohnojíme ji kompostem a minerálními hnojivy a pak urovnáme povrch půdy kovovými hráběmi. Půdu můžeme také zpracovat půdním kypřičem (půdní frézou). Tak je půda připravena pro výsev a výsadbu zeleniny. Na podzim zrytou půdu už na jaře neryjeme.

Jak zlehčit půdu : Pro pěstování je nejvhodnější hlinitopísčitá zemina. Těžkou a nepropustnou půdu lze zlehčit promísením s pískem, do písčité půdy přidejte kompost. S dokonalým promísením vám pomůže kultivátor.

Co škodí půdě

Půdě prospívají šetrné formy zemědělství, avšak škodí intenzivní pěstování spojené s chemizací a častými přejezdy těžkých strojů. Velkým ohrožením je eroze půdy. Přibližně 53 % z rozlohy ČR je ohroženo erozí. Téměř 20 % je potenciálně silně až extrémně ohroženo vodní erozí a více než 5 % větrnou erozí.

Co ničí půdu : Zdravá půda jako podzemní ochrana klimatu

K tomu je potřeba zapojit půdní organismy, jejichž činnost je však závislá na mnoha faktorech, jako je dostupnost vody a živin. Špatné hospodaření, v čele s používáním pesticidů, umělých hnojiv a těžkých zemědělských strojů, však půdu výrazně poškozuje.

Těžké půdy je výhodné hnojit hnojem, který půdu nejenom vyživí, ale také prohřeje. Těžká půda obsahuje ve srovnání s písčitou mnoho jílovitých částic. Proto je účelné na těžkou zeminu nasypat vrstvu písku. Použít můžeme také perlit či keramzit nebo drobné štěrkovité kamenivo.

Půda je však ohrožována celou řadou procesů, které vedou k omezení nebo až ztrátě schopnosti půdy plnit své základní produkční a mimoprodukční funkce. V podmínkách ČR a střední Evropy je půda ohrožena především vodní a větrnou erozí, acidifikací, utužením, sesuvy, znečištěním a úbytky organické hmoty.

Jak zvýšit úrodnost půdy

Úrodnost půdy zvýšíte, když:

  1. nenecháte půdu dlouho bez rostlin.
  2. budete používat zelené hnojení
  3. mulčujete prostor mezi rostlinami.
  4. nakypříte zeminu po deštích.
  5. odvedete vodu z podmáčených míst.
  6. pravidelně budete vápnit kyselou půdu.
  7. začnete hnojit kompostem a budete přidávat organické látky.

Jsou to zejména kyselé deště, vysušování, likvidace velkých ploch lesů a intenzivní zemědělství s aplikací průmyslových hnojiv a pesticidů a monokulturním pěstováním plodin a hloubkovým obděláváním půdy, které ničení půdy provádějí.Půda je proto bezesporu nejcennější přírodní bohatství. Je přirozenou součástí národního bohatství každého státu. Půdu je proto nutné chránit nejen pro současnou dobu ale se značným výhledem do budoucna. ohodnocené podle jejich vhodnosti pro různé typy využívání.