Antwort Jak se starat o narozené králíky? Weitere Antworten – Co delat kdyz se narodi králíci

Jak se starat o narozené králíky?
Z praxe chovu je vhodné králici jeden až dva týdny před plánovaným porodem vyčistit kotec a tak zajistit hygieničtější podmínky. Nešetrná manipulace s vysokobřezí králicí, případně její pád ze stolu, může vést k potratu, byť to není časté. Králice by měla mít zabezpečen řádný režim krmení i péče.Podstatné je mít na paměti, že i když králík nevyžaduje celodenní nepřetržitou péči, musí se mu chovatel každý den věnovat a nechat ho alespoň 4 hodiny a více proběhnout mimo jeho ubikaci.Králičci by měli být občerstvováni dvakrát denně, a to ráno a večer. Ráno jim poskytneme senem, ovocem a zeleninou a večer mohou přijít na řadu granule. U těch je ale potřeba pečlivě vybírat a vyvarovat se nekvalitním druhům.

Jak často měnit podestýlku králíkovi : Pokud králík nemá v kleci toaletu, je třeba podestýlku měnit alespoň 1x týdně. Pokud se rozhodnete pro králičí toaletu, stačí přibližně 2x týdně vyměnit podestýlku v toaletě a podestýlku v kleci mimo toaletu přibližně 1x za měsíc nebo častěji podle potřeby.

Jak se starat o narozene králíky

Králíci krmí svá mláďata 1x za 24 hodin (většinou v noci 23 – 24 hodina), proto někdo volí stejnou frekvenci. Jiní zase doporučují dávat slabším králíčátkům menší dávky mléka čtyřikrát denně. Jinde doporučují králíčata se zavřenýma očima krmit 2x denně a postupně jak rostou, počet krmení zvyšovat.

Čím krmit králíka po porodu : Co působí pozitivně na mléčnost kojících samic

  • šťavnatá krmiva – mrkev, topinambury, krmná kapusta, plevele (pampeliška ap.),
  • míchanice – brambory se šroty, otrubami, minerální přísady, sůl (cca 2g denně)
  • "králičí polévka" – spařené šroty, otruby, ovesné vločky, minerální přísady, sůl, ovesné vločky, lněné semínko atd.

Zakázané potraviny: co nesmí jíst králík

  • Brambory: Syrové brambory nejsou vhodné jak pro králíky, tak pro lidi.
  • Fazole: Každý, kdo jedl fazole ví, že způsobují nepříjemnou plynatost.
  • Rebarbora: Každá část této zeleniny je pro králíky jedovatá či škodlivá, od listové zeleniny až po kyselé stonky a kořeny.


Králici jsou zvířata aktivní za soumraku, večer a nad ránem. Tehdy chtějí vybít nashromážděnou energii. Když bude králík zavřený v kleci, bude celou noc třeba hrabat nebo kousat mříže, lomcovat s klecí. Když bude volně v pokoji, kde spíte, bude Vám běhat po hlavě… Prostě se nevyspíte.

Co nesmí jíst králík

Zakázané potraviny: co nesmí jíst králík

  • Brambory: Syrové brambory nejsou vhodné jak pro králíky, tak pro lidi.
  • Fazole: Každý, kdo jedl fazole ví, že způsobují nepříjemnou plynatost.
  • Rebarbora: Každá část této zeleniny je pro králíky jedovatá či škodlivá, od listové zeleniny až po kyselé stonky a kořeny.

Králík musí mít furt k dispozici seno. Pokud jsi mu Terko zapomněla dát nějaké zrní, granule, nevadí, jestli má stále seno. Pokud nemá seno, může to být problém. Po 24 hodinách bez jídla problém fatální.morče a králík

Morčatům se nejčastěji jako podestýlka dává dřevěná drť nebo pelety. Jelikož ale mají citlivé tlapičky na otlaky, navrch je vhodné dát nějakou měkčí podestýlku – například papírové válečky. Pokud máte prostor, pak pro králíka je vhodné vytvořit v kleci nebo ve výběhu také hrabací zónu.

Nejvhodnější jsou klasické dřevěné pelety. Na zem v kleci můžete dát kobereček, což se doporučuje zejména v zimních měsících. Stelivo by nemělo být po celé kleci, neboť králík se naučí vykonávat potřebu po celé kleci a ne ve “svém koutku“. Navíc je náročnější udržet klec čistou, pokud je stelivo po celém dně.

Jak zazimovat králíky : Nejdůležitější je: Kvalitní králíkárna – která je odolná proti větru a mrazu. Pokud padne teplota v zimě pod bod mrazu, je nutné, aby králíkárna byla zateplená. Na dvířka od králíkárny můžete umístit například průhledný plast, aby se Váš chlupáč mohl dívat ven, ale zároveň aby neunikalo zbytečné teplo.

Co je pro králíky jedovaté : Existuje řada rostlin a potravin, které jsou pro králíky jedovaté. Mezi tyto patří například: Rostliny jako oleandr, azalka, rulík, čemeřice a některé druhy lilie.

Co zabije králíka

Králící nejčastěji trpí otravami jedovanými rostlinami (např. aloe, fíkus, pryskyřník, sasanka, vlaštovičník, blín, rulík zlomocný a další), antikoagulačními rodenticidy nebo olovem. Je pro ně velmi toxická většina antibiotik běžně podávaných ostatním savcům (některé peniciliny, makrolidy, linkosamidy, cefalosporiny).

Nikdy nezapomínáme, že králík potřebuje mít neomezený přístup k čisté vodě (nejlépe v napáječce). V žádném případě nenabízíme zvířeti alkohol, kořeněná jídla, sladkosti, kávu nebo uzeniny.Příznaky, které mohou znamenat, že váš králík umírá

  1. 1) Nedostatek chuti k jídlu.
  2. 2) Změny v chování
  3. 3) Změny v vzhledu.
  4. 4) Změny v dýchání
  5. 1) Zavolejte veterináře.
  6. 2) Uklidněte králíka.
  7. 3) Připravte se na rozloučení
  8. 4) Zacházejte s tělem králíka s respektem.

Co by měl mít králík v kleci : Základní vybavení pro chov králíka

  • Klec. Pro chov králíků je klíčové pořízení klece, ve které budou žít.
  • Seno. Jedná se o základní potravu, bez které se králík neobejde.
  • Podestýlka. Chov králíků se také neobejde bez dobře zvolené podestýlky.
  • Miska na krmivo.
  • Napáječka.
  • Domeček.