Antwort Jak se starat o jahody v zimě? Weitere Antworten – Co s jahodami v Truhliku na zimu

Jak se starat o jahody v zimě?
Ideálním řešením je jahodník i s plastovým truhlíkem vsadit do země na zahradě. Pokud ale tuto možnost nemáte, musíte si na balkoně pomoct jinak, například obalením květináče či truhlíku – pomocí igelitové tašky, pytloviny, bublinkové fólie nebo staré deky vytvoříte izolační vrstvu, pod kterou nepronikne mráz.Jahodníky na jaře potřebují vaši pozornost

Takto odstraněné zbytky není vhodné dávat do kompostu, ale zlikvidovat je spálením. Po zimě je vhodné jahodníky přihnojit a okopat. Použijte hnojivo s vyšším obsahem dusíku a draslíku, které pomůže stimulovat růst rostlin a následně povede i k vyšší úrodě jahod.Na podzim, až budete zarývat hnůj do záhonů, pamatujte i na jahodník, zvlášť pokud jste mu živiny nedopřáli hned po sklizni. Přihnojovat můžete do konce října, ale od září už si odpusťte přípravky s vysokým obsahem dusíku a hořčíku. Vhodná jsou naopak hnojiva s vápníkem, fosforem nebo draslíkem.

Čím přikrýt jahody : Jahody potřebují kyprou a humózní půdu. Pokud se jedná o stávající záhon, pokryjte ho asi 10 cm vrstvou kompostu a motyčkou ho zapracujte přibližně do hloubky 15 – 20 cm. ⚠️ Pozor: Jahodám nedávejte mletý vápenec. Mají raději kyselé prostředí.

Jak uchovat jahody na zimu

Jahody skladujte na suchém místě, nejlépe ve vzduchotěsných skleněných nádobách. Správně usušené plody vám vydrží klidně až do další sezony jahod. Sušené jahody si lze dopřát v ovesné, jáhlové či kukuřičné kaši. Pokud připravujete domácí granolu, jahody jsou zde vynikající.

Jak zazimovat Stáleplodící jahody v truhlíku : Vyplatí se překrýt jahodníky chvojím, netkanou bílou textilií či jinými lehkými materiály, které zabrání mrazu, aby k rostlinám vnikl v plné síle. Pokud máme možnost překrytí chvojím, budeme v příštím roce mít jahody voňavější.

Začátkem dubna zbavte jahodníky starých listů

A právě těch je potřeba se v první řadě zbavit. Mohou být totiž zdrojem nejrůznějších plísní, škůdců a chorob. Některé listy odstraníte lehce jenom malými hrabičkami, ale na ty houževnatější musíte vzít do ruky nůžky a ostříhat je.

Jahody mráz nemilují

Také jahodníky jsou náchylné k namrzání. Proto je na zimu musíme připravit. Od matečních rostlin odstřihneme všechny výhony a krčky rostlin přihrneme zeminou či kompostem. Pro lepší ochranu je dobré rostliny ještě zakrýt chvojím nebo celý záhon překrýt netkanou bílou textilií.

Kdy stříhat Stáleplodící jahody

Lze stříhání doporučit Jednoduše řečeno ano, dělají to i velkopěstitelé. Rostliny nejpozději koncem července seřízněte těsně nad srdíčkem. Porost vyplejte, okopejte, přihnojte a pořádně zalijte.Cibule a česnek jsou dalším druhem zeleniny, které byste neměli pěstovat vedle jahod. Tyto rostliny produkují silné aromatické látky, které mohou ovlivnit chuť jahod.Jahody mráz nemilují

Také jahodníky jsou náchylné k namrzání. Proto je na zimu musíme připravit. Od matečních rostlin odstřihneme všechny výhony a krčky rostlin přihrneme zeminou či kompostem. Pro lepší ochranu je dobré rostliny ještě zakrýt chvojím nebo celý záhon překrýt netkanou bílou textilií.

Čerstvé jahody můžeme uložit do chladničky při teplotě 1-5 °C do přihrádky na ovoce v nízké vrstvě tak, abychom zabránili pomačkání. I při těchto podmínkách zde ale vydrží bez ztráty kvality jen pár dní. Jahody je tedy nutné co nejdříve zpracovat. Přebytky můžeme zmrazit nebo vyrobit různé zavařeniny.

Jak ochránit jahody před mrazem : Proto je doporučuji na zimupřikrýt bílým rounem (nejlépe silnějším, tj. P-50, ale lze použít i P-23), ale i obyčejnou slámou nebo perforovanou fólií. přikrytí je nejvhodnější provést koncem podzimu nebo na začátku zimy, kdy jsou rostliny již v klidu a půda je zmrzlá.

Co s Jahodama po sezone : Jahody po sklizni do 3 týdnů vyplejte

Koncem července bývá ukončena i sklizeň pozdních odrůd. Vyčistit porost a zlikvidovat plevel je třeba do tří týdnů po ukončení sběru jahod. Zároveň si z mladých porostů můžete pro vlastní potřebu odebrat sazenice – nejkvalitnější jsou ty, jež rostou nejblíže mateční rostliny.

Jak ocistit jahody po zime

Zaschlé, staré listy zastříháváme až poté, co srdéčko jahodníku mírně naraší. Pryč musí všechny staré listy, načež odpad vyvezeme do kompostu. Hned poté, co ostříháme suché listy, je třeba prokypřit půdu okolo rostlin. Ideální je ruční nářadí a postupujeme opatrně, abychom rostliny nepoškodili.

Se zpracováním jahod příliš neotálejte, rychle se kazí, nejlépe je mrazit čerstvě utržené plody. Ze všeho nejdříve je potřeba jahody důkladně omýt a poté nechat okapat. Jakmile budou suché, otrháme z nich zelené korunky. Jahody dáme na podnos, přikryjeme alobalem a necháme „předmrazit“.Jak zazimovat jahody

Ostříhejte suché a poškozené listy. Následně jahody zakryjte chvojím. V chladnějších oblastech jahodníky přikryjte bílou textilií či speciálními kryty, které rostliny chrání před silnými mrazy. V případě, že je zima velmi suchá, můžete jahody zalít během dní, kdy nemrzne.

Jak se pečuje o Stáleplodící jahody : Jahody potřebují dostatek slunečního svitu a kvalitní mírně kyselou až hlinitopísčitou půdu bohatou na živiny. Tu můžete připravit již na podzim. K vyhnojení půdy použijte ideálně kompost, či hnojiva přímo určená pro výsadbu jahod. Jahodníky pěstujte na stejném záhonu maximálně 3 roky, poté je vysaďte jinam.