Antwort Jak se starat o dobromysl? Weitere Antworten – Jak pěstovat dobromysl

Jak se starat o dobromysl?
Pěstování dobromysli je velmi jednoduché. Stačí ji vsadit na teplé a sušší místo a do dobře propustné půdy, která by měla mít zvýšený obsah vápníku. Nemusí se ani příliš zalévat, dařit se jí totiž bude i bez vydatné zálivky. Sama roste rychle a spontánně.Nať dobromysli se seřezává přibližně 5 cm nad zemí. Takto ji můžete seříznout až třikrát do roka a rostlina vždy znovu obrazí. Pokud ji však nevytrhnete i s jejími kořeny. Nať poté svážete a necháte uschnout zavěšenou ve svazku ve stínu.Z dobromysli se dá připravit čaj, tinktura a používá se hojně i jako koření od salátů až po mletá masa. Je důležitou součástí provensálského koření. Je možné z něj udělat také odvar na kloktání nebo obklady pro rychlejší hojení ran.

Jak rozmnožit dobromysl : Dobromysl potřebuje suší, zásaditou půdu bohatou na živiny a měla by být umístěna na slunném, chráněném místě. Lze ji rozmnožit buď semeny, řízkováním nebo dělením kořenových výběžků.

Kdy Strihat dobromysl

Dobromysl a majoránka

Kvetoucí nať, která se spíše než v kuchyni používá pro léčebné účely, odřezávejte a sušte v červenci a srpnu. Skladujte v suchu, nejlépe v uzavíratelných skleněných nádobách. Dobromysl se hodí do omáček nebo na maso.

Kdy sušit dobromysl : Olistěnou nať seřezáváme asi 5 cm nad zemí nejlépe v červnu a v červenci kolem 12. hodiny. Suší se ve slabé vrstvě nebo ve svazečcích ve stínu nebo při umělé teplotě do 35 °C. Schne dobře a při dosoušení ji můžeme vrstvit až do výše 40 cm.

Nať dobromysli obecné je ceněna pro své silice. Sbírat v přírodě byste ji měli v červenci či srpnu – seříznutím nad zemí a nejlépe těsně kolem poledne, protože v tu dobu obsahuje silic nejvíce. Sušit se doporučuje na stinném místě.

Dobromysl a majoránka

U dobromyslu neboli oregana sklízejte nezdřevnatělou nať a lístky, a to od časného jara do doby květu. Kvetoucí nať, která se spíše než v kuchyni používá pro léčebné účely, odřezávejte a sušte v červenci a srpnu.

Na co je dobrá dobromysl

Červená lebeda, zimní majoránka, voněkras a dobrá mysl působí dezinfekčně, protizánětlivě, usnadňuje odkašlávání a zvyšuje vyměšování žluči, uvolňuje křečovité stažení hladkého svalstva. Ve starém Egyptě byla užívána jako lék proti křečím a bolestem různého původu.Řízkování bylinek

Nové silné přírůstky se odebírají pro řízkování v pozdním jaru. Polovyzrálé v létě a zdřevnatělé na podzim. Měkké řízky sázejte do vyhřáté půdy koncem května či v červnu. Půdu obohatíme pískem a kvalitním substrátem čímž podpoříme tvorbu kořenů.1-2 čajové lžičky byliny se přelijí litrem vroucí vody. Optimální doba louhování jsou 2 minuty.

Bylinky vždy sušíme na stinném, suchém a dobře větraném místě při běžné pokojové teplotě. Tma zabraňuje ztrátě barvy a chuti rostlin. Čím rychleji byliny sušíme, tím méně přicházejí o své aroma. Ať je to sebevíc lákavé, nikdy je však nenecháme sušit na přímém slunci!

Jak dlouho se suší byliny : Pokud sušíte kořeny, dobře je omyjte a nakrájejte na malé kousky (tak 1 až 2 cm). Větší kousky byste sušily zbytečně dlouho. Kořeny, stonky a kůry sušíme většinou 15-20 dnů, listy obvykle 8-10 dnů, květy 3-4 dny. Byliny by vám při sušení určitě neměly zčernat.

Jak sbírat byliny : Květy sbíráme za plného rozkvětu. Jakmile totiž bylinka začne odkvétat, obsah účinných látek v ní rychle klesá. Nať sbíráme nejlépe na počátku květu anebo před odkvetením, a lze ji buď stříhat, anebo řezat. Pokud byste nať trhali, můžete rostlinu vytrhnout i s kořeny, a tím rostlinu zničit.

Jak uskladnit sušené byliny

Dobré jsou například několikapatrové závěsné sítě na sušení bylinek či hub. Můžeme je také v tenké vrstvě rozložit na čistý bílý papír (např. balicí), ale nikdy ne na noviny. Další možností je svázat bylinky do svazečků a zavěsit je třeba na šňůru.

Nedoporučujeme látkové pytlíčky a nádoby s dírkami či jiným větráním, aby se k bylinkám nedostal nenasytný hmyz nebo vlhkost. Ideální jsou proto plechové dózy, plastové uzavíratelné dózy či nádoby z tmavého skla. Je důležité, aby byly bylinky uložené na suchém a tmavém místě. Nevystavujte je slunci ani teplu.Květy – bychom měli sbírat na začátku vykvétání nebo za plného rozkvětu. Jakmile začne rostlina odkvétat, obsah účinných látek začne rychle klesat. Fáze měsíce – přibývající měsíc nebo, když počasí není vhodné, tak při úplňku. Listy, nať – ideální je sběr před a po odkvetení, lze je buď stříhat nebo řezat.

Které byliny se nesmí kombinovat : Jak už jsem psala, základem by neměly být velmi výrazné a aromatické byliny, jako třeba ibišek, šalvěj, levandule, mateřídouška, tymián … o pelyňku nemluvě. Ty vše ve větším množství přebijí, proto by měly být ve směsi zastoupeny jen doplňkově.