Antwort Jak se správně starat o Agamu? Weitere Antworten – Co nesmí jíst agama

Jak se správně starat o Agamu?
Jablko, hruška, banán, meloun, okurka, paprika, mrkev, jahoda apod. Nevhodné pro agamy jsou veškeré citrusové plody!Denním světlem se snažte prosvětlit téměř celou plochu terária. Vhodným zdrojem denního světla jsou plnospektrální zářivky SUNLUX DAYLIGHT a širokospektrální svítidla ARCADIA LED BAR. Pokud je v teráriu více agam, může být příčinou stranění agamy před dominantnější agamou.Doporučuje se krmit 2 x denně, kolik daný jedinec sní, pro zpestření můžeme podávat i přiměřeně velké kobylky. Agamy je milují, nedoporučuje se dávat je příliš často, mohli by Vám totiž odmítat cvrčky.

Jak často koupat Agamu : Koupání: Koupání agamám pomáhá hlavně v období svleku, ale doporučuji pravidelné koupání alespoň dvakrát týdně i kvůli zavodnění.

Jak často má jíst agama

Od čtyř do deseti měsíců postačí jednou denně. Dospělou agamu postačí krmit 3 – 4 x týdně. Množství živočišné potravy se potom omezuje na max. 5 cvrčků denně.

Jak poznat že agama umírá : Agamy totiž potřebují k využití UVB záření teplo. Bez UVB záření neumí agama metabolizovat vápník a fosfor a dochází u ní ke křivici (rachitis). Počátky rachitidy lze pozorovat již na špičce ocásku, který se začíná kroutit a vlnit. V horším případě začínají agamě řídnout kosti, lámou se a agama v bolestech umírá.

Agama brzy pochopí, že jí naše ruka nechce ublížit a přestane se bát. Poté se můžeme pokusit připojit občasné pohlazení po hřbetu či podbradku, následně můžeme začít pomalu a opatrně brát na ruku… Vždy dopřejeme agamě dosti času na zvykání a řídíme se jejím chováním. Stresováním agamu rozhodně neochočíme.

Agama brzy pochopí, že jí naše ruka nechce ublížit a přestane se bát. Poté se můžeme pokusit připojit občasné pohlazení po hřbetu či podbradku, následně můžeme začít pomalu a opatrně brát na ruku… Vždy dopřejeme agamě dosti času na zvykání a řídíme se jejím chováním. Stresováním agamu rozhodně neochočíme.

Jak si Ochocit agamu vousatou

Pokud to jinak nejde, necháme v teráriu nějaké krmení pro hmyz, například piškot nebo granule pro psy či kočky, aby hladový hmyz neobtěžoval nebo nepokousal spící agamu. Později si můžeme začít např. pohrávat s pískem a zvykat agamu na naše ruce. Asi po 14ti dnech se můžeme pokusit o krmení z ruky.Denně snědí cca 10 – 20 kusů hmyzu (záleží na velikosti). Rostlinnou stravu omezovat nemusíme. Pokud ji agama nepřijímá, netrápíme se. Dospělá zvířata krmíme obden (cca 10 větších cvrčků nebo 6 švábů nebo 3 sarančata).Pro jednu agamu budeme potřebovat terárium o rozměru 100 x 50 x 50 cm, pro 2 agamy 120 x 60 x 60 cm, pro 3 agamy 140 x 70 x 70 cm. Terárium zařizujeme jako pouštní. Jako substrát skvěle poslouží pouštní písek. Na pravidelnou údržbu písku použijeme speciální lopatku Lucky Reptile pro pouštní terária.

Agamy potřebují UVB světlo pro správný růst a vývoj kostí. Instalujte do terária speciální UVB zářivku, která bude svítit alespoň 10-12 hodin denně. Nezapomínejte zářivku pravidelně měnit, ideálně každých 6-12 měsíců, aby byla zajištěna efektivní produkce UVB.

Jak poznam že je agama ve stresu : Jestliže se agama poleká, dalším možným projevem je nafouknutí a zploštění těla, čímž dává najevo, že je mnohem větší, než ve skutečnosti vypadá. S tím souvisí i nafouknutí hrdelního laloku, jednotlivé vousy na něm se vztyčí a po pár vteřinách se zbarví do černého odstínu.

Jak poznám že agama umírá : Počátky rachitidy lze pozorovat již na špičce ocásku, který se začíná kroutit a vlnit. V horším případě začínají agamě řídnout kosti, lámou se a agama v bolestech umírá.

Co potřebuje agama vousatá

Agamy jsou teplomilné, proto je potřeba přes den v teráriu udržovat teplotu v rozmezí 28–32°C. V noci okolo 21 °C. Tepla v teráriu docílíte žárovkami (skleněné, nebo keramické). Doporučujeme použití žárovek, které agamy hřejí shora a tvoří tak dojem sluníčka.

Ovoce dáváme agamě jednou týdně, jelikož ve volné přírodě se k němu příliš často nedostává. Dospělé agamě dáváme živočišnou potravu maximálně 4krát týdně. Agama má k dispozici neustále vodu.Jestliže agama vykazuje výrazné změny v chování, vzhledu či úbytku hmotnosti, bude za tím s největší pravděpodobnostní nějaký zdravotní problém. V takovémto případě je zapotřebí zvážit, zda nepochybil chovatel v důsledku nevhodných podmínek pro chov (nevhodné teploty v teráriu, špatné osvětlení, absence UVB záření…).

Co všechno potrebuje agama : Nezapomeňte mít v teráriu teploměr a vlhkoměr, abyste mohli kontrolovat životní podmínky. Dále je třeba UVB osvětlení, které slouží jako zdroj světla a pro vytvoření vitamínu D – pro plazy je toto osvětlení životně důležité. Samozřejmostí je i miska na vodu a krmivo, která by měla být velká alespoň jako půlka agamy.