Antwort Jak se sazi máta? Weitere Antworten – Jak Zaset mátu

Jak se sazi máta?
Jednotlivé rostliny máty byste proto měli zasazovat s dostatečným rozestupem od sebe. Ideální vzdálenost je alespoň 45 centimetrů mezi dvěma rostlinami. Zároveň to nepřehánějte s počtem jednotlivých rostlin, jelikož máta roste skutečně agresivně.Máta peprná (Mentha piperita nebo Mentha × piperita, anglicky peppermint) je vytrvalá bylina z čeledi hluchavkovité (Lamiaceae), rodu máta (Mentha). Kvete od července do září.Nať – sklízí se ještě před květem (nejdéle na počátku květu), kdy je narostlá do 20 – 30 cm výšky. Většinou ji sklízíme srpem, v menším množství odřezáváme nožem, vždy alespoň 10 cm nad zemí. Nať máty sklízíme za slunečného počasí, kdy rostlina obsahuje nejvyšší procento silic.

Jak zasadit semínka máty : Jak si vypěstovat mátu ze semínka Semena máty se vysévají na jaře nebo na podzim, jemně se zatlačí do substrátu. Ke klíčení dochází přibližně do 14–21 dní při ideální teplotě kolem 20 °C. Máta se vysazuje na slunečné či polostinné stanoviště s výživnou hlinitopísčitou půdou.

Jak zpracovat mátu

Máta se hodí na ozdobu pohárů, zmrzlin, ovocných salátů, ale také do nápojů, jako je mojito nebo mátový čaj. Mojito – si nejlépe vychutnáte tak, že na dno vysoké sklenice dáte pár lístků máty, třtinový cukr, nakrájené dílky limetky a vše rozdrtíte.

Jak často zalévat bazalku : Půdu tak stačí rosit, bazalku výraznější zalévat nemusíte. Konečně, měla by si udržovat stálou vlhkost, ale neměla by být promočená – v opačném případě riskujete její poškození. Naopak, ustálená rostliny už snesou i objemnější zálivku, a to minimálně jednou týdně.

Ideálním stanovištěm je humózní hlína s dostatkem vlhkosti, jelikož máta nesnáší sucho. Potřebuje prostor velký alespoň 20×50 centimetrů, aby se mohla pěkně rozrůst. Jedná se o víceletou rostlinu, dopřejete-li jí dostatečnou péči, budete ji moci sklízet až pět let.

Pro zachování krásného vzhledu máty pravidelně sbírejte její listy a vytrhávejte ty stonky, které rostou nesprávným směrem. Pamatujte, že máta kvete během prázdnin, takže její malé květy by měly být oříznuty před rozkvětem, aby zůstala v těsném hroznu.

Kdy sbírat mátu na sušení

Kdy sbírat mátu

Listy máty by se měly sbírat v období od poloviny do konce léta – od července do září, avšak pozor, mělo by se tak činit ještě před samotným kvetením. Můžeme je využít čerstvé nebo sušené. Správný postup při sušení je však nesmírně důležitý. Neztratí se tak všechny její léčivé účinky.Mátu můžete sušit, nebo ještě lépe, zamrazit. Nať sklízejte nejlépe před rozkvětem, sušte ve slabých vrstvách vždy ve stínu. Mátu uchovávejte maximálně rok. Ze sušené máty je úplně výborný čaj, který je skoro stejně tak dobrý, jako ten z máty čerstvé.Miska, sítko a talířek

Pokud máte doma mističku, sítko a talířek, můžete začít klíčit semínka ještě dnes. Pokud máte více strávníků, vezměte velké síto, pokud je to jen pro vás, stačí malé, čajové. Semínka jednoduše třikrát denně propláchnu a nechám okapat v mističce. Talířek zajistí teplo a vlhko.

  1. Semena namočte do vody přímo ve sklenici na přibližně 8 hodin, aby nabobtnala a probudila se k životu. Poté vodu slijte a postavte na odkapávací "stanici" dnem vzhůru.
  2. Proplachujte semínka 2x denně.
  3. Většina semen začne klíčit již druhý den a během 5-7 dnů je můžete sklízet.

Jak Spotrebovat mátu : Sklízíme lístky nebo celé natě za suchého počasí po poledni (to se v ní nejlépe rozvinou silice) od června do srpna. Sušíme ji ve stínu a průvanu, aby neztratila cenné silice. Listy můžeme i mrazit nebo naložit do octa nebo oleje.

Co vše se dá udělat z máty : Nejznámějším použitím však zůstává mátový čaj a osvěžující alkoholické i nealkoholické nápoje. Mentol příjemně chladí a uklidňuje, proto se používá také k zevnímu užití jako výplach dutiny ústní dutiny při mírných poraněních, nebo bolestech zubů a dásní.

Jak se starat o bazalku doma

Na bazalku by nemělo dlouhodobě pražit ostré polední slunce a v místě by také neměl být průvan. Pravidelně zalévejte tak, aby zemina nikdy zcela nevyschla a zároveň nebyla přemokřená. Stačí do ní píchnout prst do hloubky 2 cm a vlhkost otestovat. Jednou za čas zaštípněte vrchní listy, aby se bazalka pěkně rozvětvovala.

Jakmile se květy objeví, kvetoucí stonky okamžitě odřízněte.Čerstvou mátu používáme do nádivek, marinád na maso, do mletého masa, k jehněčímu, šašlikům, luštěninám, do sýrů, pomazánek a omáček. Asi nejznámější je její použití do osvěžujících nápojů (mojito, čaj), likérů, sirupů, k výrobě dezertů a cukrovinek (zmrzlina, čokoláda, žvýkačky, bonbony).

Kdy Zastrihnout mátu : Mátu lze stříhat kdykoliv během roku, tedy vždy, když potřebujete čerstvé lístky. Otrhávají se buď jednotlivé lístky, nebo se stříhají celé větvičky. Není se třeba obávat, při správné péči velice rychle vyrostou listy nové. Kromě toho máta nevyžaduje žádný speciální střih nebo řez.