Antwort Jak se projeví gastroezofageální reflux? Weitere Antworten – Jak se dá vyléčit reflux

Jak se projeví gastroezofageální reflux?
V České republice jsou využívány a ze zdravotního pojištění hrazeny dva léčebné postupy pro reflux jícnu: konzervativní, s dietními a režimovými opatřeními a farmakologickou léčbou inhibitory protonové pumpy – PPI (např. omeprazol, pantoprazol…).PEPTEST je spolehlivý a komfortní test, který se provádí ze slin a zjišťuje, jestli pacient trpí refluxem. Reflux je zpětný tok žaludečních šťáv z žaludku do jícnu. Dochází při něm k dráždění sliznice jícnu, jež může vyvolat až jeho zánět.Reflux do určité míry zažívá během prvních 3 měsíců přibližně 50 % miminek. Jen pro některé z nich to však je problém. Zhruba po 10 měsících se počet miminek s refluxem snížuje asi na 5 %, protože se dovyvine záklopka, která udržuje obsah žaludku tam, kde má být.

Jak uklidnit reflux : Proti pálení žáhy pomáhají jedlá soda, jablka nebo mléko, také poloha ve stoje nebo v sedě. Primární je úprava jídelníčku spočívající v pravidelné stravě, vyvarování se nevhodných kombinací jídel a omezení kořeněných a sladkých jídel a alkoholu.

Jak dlouho muze trvat reflux

Podává se většinou ráno nalačno. Léčba může trvat několik týdnů, je možné ji pak s odstupem opakovat.

Co se nesmí na reflux : Co nejíst a nepít při jícnovém refluxu

  • sycené limonády,
  • alkohol,
  • kofeinové nápoje,
  • čokoláda,
  • česnek,
  • cibule,
  • smažená a tučná jídla.

GER a tichý reflux většinou odezní samy. Obecně platí, že děti z tichého refluxu a dalších typů refluxu vyrostou během prvního roku života. Pokud se zdá, že u dítěte přetrvávají příznaky tichého refluxu i po tomto období, měli by se rodiče poradit s lékařem.

Jak vyšetření probíhá Pro vyšetření je potřeba umístit do sledované oblasti – koncového jícnu těsně nad žaludek – měřící zařízení. Vsedě je nosem zavedena 3mm tenkou ohebnou hadičku (sondu) až do žaludku. Pro snadnější zavedení je sonda potřena znecitlivujícím gelem s anestetikem (Mesocain).

Co se nesmi při refluxu

Co nejíst a nepít při jícnovém refluxu

  • sycené limonády,
  • alkohol,
  • kofeinové nápoje,
  • čokoláda,
  • česnek,
  • cibule,
  • smažená a tučná jídla.

Jedlá soda smíchaná s vodou může pomoci neutralizovat nadbytečnou kyselinu v žaludku. Některé bylinky, jako například heřmánek nebo máta, mají uklidňující účinky na trávicí systém. Med pomáhá zklidnit podrážděnou sliznici, zmírnit podráždění v krku a snižovat pálení žáhy.Mezi nápoje a jídla vyvolávající pálení žáhy patří bílé víno, koncentrovaný alkohol, tučná, kořeněná, kynutá a sladká jídla. Vhodné je jíst častěji a menší porce, dobře kousat, vynechat kávu, koncentrované džusy. Opakující se potíže nepodceňujte. Jícen totiž není před kyselým obsahem natrávené potravy chráněn.

Obsah žaludku je schopen pronikat až do horních a dolních cest dýchacích (ve formě aerosolu), kde dráždí sliznici. V takovém případě se jedná o mimojícnový reflux.

Jaké ovoce nejíst při refluxu : Vynechte potraviny a nápoje způsobující reflux a pálení žáhy: čokoláda a sladké pokrmy, mátový čaj, tučná jídla a fastfood, nápoje s obsahem kofeinu, alkoholické nápoje. Z ovoce a zeleniny: citrusové plody, rajčata, česnek, aj. Vyhněte se kořeněným jídlům. Jezte pomalu a menší porce.

Co jíst a pít při refluxu : K pití jsou vhodné i zásadité minerální vody, které pomáhají neutralizovat prostředí žaludku. Rozhodně vylučte pití kávy, kofeinových nápojů a sycených slazených limonád.

Kdy u vás zmizel reflux

Jak už bylo zmíněno, ublinkávání po kojení trápí mnoho dětí i jejich maminky. Většinou ale tento problém nemá dramatický průběh. Reflux u miminek je sice nepříjemný, ale většinou se jeho výskyt sníží kolem půl roku života dítěte a do roka až roka a půl zmizí tento problém úplně.

Jak už bylo zmíněno, ublinkávání po kojení trápí mnoho dětí i jejich maminky. Většinou ale tento problém nemá dramatický průběh. Reflux u miminek je sice nepříjemný, ale většinou se jeho výskyt sníží kolem půl roku života dítěte a do roka až roka a půl zmizí tento problém úplně.začít s nejefektivnějšími léky k vyhojení a úlevě obtíží s následným pozvolným snižováním dávky v udržovací léčbě. U refluxní ezofagitidy by léčba plnou dávkou (2×20 mg omeprazol, 2×30 mg lanzoprazol, 1–2×40 mg pantoprazol) měla trvat 4–8 týdnů s následným podáváním 1× denně.

Co k snidani při refluxu : Vhodné jsou nutričně bohaté potraviny – mléčné výrobky v rozumném množství, libové maso, vejce, malá množství ovoce a zeleniny, pečivo bez většího obsahu vlákniny. Důležité je omezení mastných jídel a jídel smažených a kořeněných.