Antwort Jak se pracuje s Dlatem? Weitere Antworten – Jak se pracuje s dlátem

Jak se pracuje s Dlatem?
Dřevo se při dlabání odebírá od středu dlabu směrem k jeho okrajům. Nikdy se nesmí pracovat s dlátem, které má prasklou rukojeť, také se nesmí používat k práci tupé dláto nebo dláto s vylámaným ostřím. Dláto se při práci drží pouze za rukojeť, nikoliv za čepel, kdy může dojít ke sklouznutí dláta a k poranění studenta.Podstatou dlabání je vytváření průchozích i slepých děr s ostrými hranami, které mají sloužit ke konstrukčnímu spojení dřevěných dílů. Jde vlastně o přesekávání vláken dřeva jednostranným klínem a jejich vybírání při vyštipování.Dlab je v podstatě podlouhlý otvor ve dřevě, který se vytvoří vyvrtáním otvorů těsně vedle sebe a poté propojením do jednotného otvoru nebo dlab můžete tzv. frézovat pohybem z jednoho konce na druhý a postupným zajížděním do požadované hloubky.

Jak vybrat dláta : Rovné dláto – univerzální, velmi pevné a vydrží i silné údery paličkou. Obzvláště vhodné je pro hrubší práce. Rovné dláto hraněné – je po obou bočních stranách zkosené, takže se s ním dostanete i do úzkých a nesnadno přístupných míst. Nejčastěji se používá na výrobu truhlářských spojů.

Jak začít s vyřezáváním

Pokud hledáte způsoby, jak začít vyřezávat do dřeva, tak se nejdříve musíte zaměřit na nářadí a hned poté i na vhodný prostor. Náčiní by mělo být dostatečně ostré a kvalitní. Pro začátečníky doporučujeme pořídit alespoň základní škálu řezbářských dlát a dlátek, ale i řezbářský nožík.

Jak brousit dutá dláta : Brousky namočíme do vody a necháme nasát. Brousek položíme na rovnou podložku, nejlépe gumovou a můžeme začít brousit. Zešikmenou část ostří položíme na brousek celou plochou a krouživými pohyby brousíme po celé ploše brousku, dokud se na opačné straně ostří neutvoří "jehla" neboli grot.

Na halloweenské dlabání je nejlepší tykev velkoplodá, jejíž dužina se ukrývá pod tlustou slupkou, kterou je běžně před vařením třeba odstranit.

Tak jdeme na to! Nejprve si pomocí nože vyřízněte kulatý otvor, který bude sloužit jako poklop. Jakmile půjde z dýně sundat, začistěte okraje, odřízněte přebytečnou masu i z „víka“ a dejte se do dlabání. S pomocí lžíce se vám snadno podaří oddělit dýňové vnitřnosti od vnitřních stěn.

Jak udělat díru do dřeva bez vrtačky

Zkušení stavební tesaři tam na to bez nějakých složitých příprav používají zejména motorové řetězové pily (otvor je samozřejmě nutné předem vyměřit a zakreslit) nebo šavlové pily, případně ponorné kotoučové pily, které se do dřevitých desek či prken snadno zakousnou a v ploše dovolí vedení přesných řezů.Na svislém vlysu se dlab provede obvyklým způsobem, zezadu se ponechá a z přední strany se zařízne na pokos. Provádí se to nejlépe pokosovací pilou, nebo v pokovovacím přípravku. Řez musí být čistý, poněvadž spára je viditelná.Vyberte si to nejlepší dřevo pro řezbářství

Pokud jste v řezbářství nováčkem, je lepší si vybrat měkké dřevo jako je bříza, lipové dřevo, borovice, vrba nebo kaštan. Ty se vyřezávají nejlépe. Později, až budete zkušenější, můžete použít javor, jabloň, hrušeň, olivovník nebo ořech.

Správný postoj

Když se soustružník připravuje soustružit mezi centry, tělo by mělo být vzpřímeno. Jestliže se bude horní polovina těla předklánět, dostaví se zanedlouho bolest v kříži. Pozice noh je také důležitá. Měly by být tak blízko u soustruhu, aby soustružník pohodlně a bez předklánění dosáhl na oporu nástroje.

Jak vyřezávat z překližky : Řezat překližku jen pomocí narýsované čáry sice jde, ale málokdy bude řez rovný. Proto je lepší upnout mafl nebo přímočarku na vodicí lištu. Pokud ji nemáte, nevadí. Řezat můžete pomocí rovné latě (nebo palubky), kterou si na překližku upnete truhlářskými svěrkami.

Jak správně nabrousit dláto : Nejprve ostří dláta srovnáme a vybrousíme potřebný úhel na otáčivém brusu, chladíme vodou. Úhel ostří dláta by se měl pohybovat někde mezi 25-30 stupni. Brousky namočíme do vody (hlavně karborundový) a necháme nasát. Karborundový brousek položíme na rovnou podložku, nejlépe gumovou a můžeme začít brousit.

Jak brousit struh

Ruční broušení lze provádět např. diamantovým brouskem RS224. Pro maximální životnost brousku používejte s vodou. Pro maximální životnost ručně broušených nástrojů použivat diamant často, ale brousit málo.

„Dýni lze vydlabat dvěma způsoby. Při prvním se odřízne vršek, který později poslouží jako poklop, a vnitřek se vydlabe shora. Druhou možností je vyříznout na spodu dýně otvor a vydlabat ji tudy.U nás bylo dlabání dýní spojeno až se svatomartinským obdobím. V zimním období totiž sluneční paprsky pozbývají svou sílu a dýně s řepou byly považovány za poslední plody Země, které v sobě mají poslední paprsky slunce. Proto se tyto plody vydlabávaly a vkládaly se do nich svíčky (světla) a vynášely se ven do přírody.

Kdy Zaštipovat dýně : Nároky a péče o rostlinu

Zaštipujeme když šlahoun dosáhne délky cca 1,5 – 2 m. Dýni sázejte na slunné a teplé záhony.