Antwort Jak se pozná že má člověk kýlu? Weitere Antworten – Jak se projevuje kýla u žen

Jak se pozná že má člověk kýlu?
Obvykle se projevuje jako měkké, pružné vyklenutí, které může mizet v poloze vleže a znovu se objevovat vstoje. Můžete pociťovat pobolívání či tlak v místě vyklenutí. Obtíže jsou obvykle výraznější ke konci dne nebo po větší fyzické námaze, při močení či kašli.predilekčních místech, to znamená v místech přirozeného zeslabení břišní stěny, jako je pupeční oblast, střední čára – hlavně v oblast nadbřišku a v tříslech.Projevuje se jako měkké nebolestivé vyklenutí v oblasti pupku, které může samovolně mizet. Může působit tlakové bolesti při námaze a pocity nadýmání. Opakovaným vtlačováním obsahu kýly do defektu ve stěně břišní, který označujeme jako kýlní branku, do- chází k rozšiřování defektu ve stěně břišní a ke zvětšování kýly.

Jak se pozna Pupecni kýla : Pupeční kýla se projevuje zvětšením pupíku a jeho vyklenutím. V počátcích je také možné zaznamenat táhlé pnutí v břiše, které se nejčastěji objevuje po fyzické námaze, po delší chůzi, a to většinou večer. V závažnějších případech může kýla způsobovat zácpu. Bulka může být viditelná nebo snadno nahmatatelná.

Proč vznikne kýla

Příčiny vzniku kýly

Ke vzniku kýly mohou vést stavy, kdy se zvyšuje tlak v dutině břišní – usilovný kašel, zácpa, obtížné močení při zvětšené prostatě, těhotenství, rostoucí objem tekutiny v břiše při poškození jater. Také závažnější poranění stěny břišní, kterým je i operační rána, může ve svém důsledku vést ke kýle.

Kde je břišní kýla : Břišní kýla, je kýla, která může vzniknout kdekoliv v břiše (mimo pupek a tříslo) a to nejčastěji ve střední čáře břicha, kde se často nachází oslabené místo břišních svalů nebo v oblasti jizev (pak hovoříme o tzv. kýle v jizvě).

K rozpoznání kýly pak postačí prosté klinické vyšetření, tedy zjištění potíží nemocného při rozhovoru a jeho následné vyšetření zahrnující např. prohmatání břicha, tedy vyšetření pohmatem. K doplnění a zpřesnění diagnózy může napomoci ještě CT vyšetření břišní stěny nebo vyšetření ultrazvukem.

Kýla vzniká v oblastech břišní stěny tam, kde je stěna většinou oslabena. Kýla se může objevit v podstatě u kohokoliv, častěji však u dospělých mužů. Jak roky přibývají, ochabuje svalstvo a zhoršuje se kvalita pojivových tkání. Častěji se také problémy objevují u kuřáků.

Co způsobuje kýlu

„Kýla vzniká proniknutím obsahu dutiny břišní přes oslabení její stěny. Nejčastější typ kýly je tříselná a u novorozenců pupeční kýla. Kýly sama nezmizí a může se jenom zvětšovat, proto je důležité při podezření na kýlu vyhledat lékaře, který provede vyšetření a v případě potvrzení diagnózy doporučí operační zákrok.Pokud se jedná o pupeční kýlu, dávají se pásky ve tvaru písmene X a tvar kříže. U tříselné kýly se tejp aplikuje vějířovitým způsobem do oblasti vyklenutí. Používá se taková technika, při které jsou kraje pásky volné a střed natažen na 50 – 70 % nebo i více.Ze začátku se toto vyklenutí objevuje jen při zátěži a zvýšeném nitrobřišním tlaku. Postupně se kýla zvětšuje a vyklenutí může být trvalé zejména ve stoje, zatímco vleže v klidu, při pokrčených dolních končetinách, kýla mizí – útroby se vrací do břišní dutiny.

Co způsobuje vznik kýly K vytvoření kýly přispívají, kromě vrozené predispozice spočívající v tvorbě slabšího vaziva, zejména všechny faktory zvyšující tlak v dutině břišní. Typicky se jedná o zácpu, kašel, zvedání těžkých břemen a tělesnou námahu spojenou se zvýšeným tlakem v břišní dutině.

Jak je nebezpečná kýla : Je kýla nebezpečná Ano, kýla nikdy sama nevymizí, naopak neléčená kýla se zvětšuje, nebo může dojít k uskřinutí jejího obsahu, které je závažnou komplikací projevující se velkou bolestí, zvracením, zástavou plynů atd. Tato komplikace ohrožuje pacienta a musí se co nejdříve chirurgicky řešit.

Jak bolí kýla : Pacient může pociťovat pálení, tlak nebo mírnou bolest v třísle po námaze, při delším stání nebo chůzi. Pokud tříselná kýla u mužů vystupuje na povrch v oblasti šourku, může se projevit i otokem v oblasti varlat. Mezi příznaky tříselné kýly u žen patří vyboulení v oblasti stydké kosti, pálení a bolest ve výduti.