Antwort Jak se používají Nýtovací kleště? Weitere Antworten – Na co se používají nýtovací kleště

Jak se používají Nýtovací kleště?
Nýtovací kleště se používají ke spojování dvou materiálů (např. plechů) tzv. nýtováním. Podle namáhavosti spoje, materiálu nýtu a jeho průměru volíme druh nýtovacích kleští.Kromě trhacích nýtů existují i nýty rozklepávací. Sestávají z dutého válečku a kulatiny zakončené na jedné straně hlavičkou. Do předvrtaného otvoru na spoji dvou konstrukčních dílů se zasune váleček s kulatinou a na straně, kde není rozšířená hlavička, se rozklepe do tvaru další hlavičky.Princip nýtování trhacími nýty je poměrně jednoduchý. Do vyvrtaného otvoru zarazíte tělo nýtu až po hlavu a na trn nasadíte nos kleští. Při zmáčknutí kleště vtahují trn do sebe. Tělo nýtu je tím tlačeno z opačné strany proti spojovanému materiálu a tímto tlakem se deformuje do podoby druhé hlavy nýtu.

Jak použít Nýtovačku : Na začátku všeho je třeba vytočit trn kus ven (je-li v transportní poloze zašroubovaný), aby se nám do nýtovačky vešel řetěz. Ten následně usadíme na místo určení (do příslušného vybrání) a postupným utahováním vytlačujeme trnem nýt ze spoje řetězu.

Jak funguje nýtování

Podstatou nýtového spoje je sevření spojovaných součástí mezi dvě hlavy nýtu, které se vytvoří při zatahování (uzavírání) nýtu. Nýtové spoje nezaručují zcela přesnou vzájemnou polohu spojovaných součástí, a proto se nehodí tam, kde se to požaduje.

Jak fungují kleště : Kleště jsou vytvořeny na principu dvouramenné páky, která umožňuje změnit malou sílu (např. sílu ruky na ramenu kleští) na sílu větší, která u kleští působí na upínacích čelistech nebo na břitu. Síla na čelistech, které provádějí při stlačení ramen uchopovací pohyb, se zvětšuje podle převodového poměru.

Vrták přiložíme na závěrnou hlavu nýtku a začneme vrtat. Pokud se nýt začne protáčet, zamezíme otáčení uchycením hlavy nýtu do kleští. Chce to trochu cviku a trpělivosti. Po čase vrtání by hlava nýtku měla odpadnout.

Pro nýty se musí ve spojovaných součástech vyvrtat průchozí díry. Podstatou nýtového spoje je sevření spojovaných součástí mezi dvě hlavy nýtu, které se vytvoří při zatahování (uzavírání) nýtu. Nýtové spoje nezaručují zcela přesnou vzájemnou polohu spojovaných součástí, a proto se nehodí tam, kde se to požaduje.

Jak zvolit délku trhacího nýtu

Délka trhacích nýtů podle svěrné tloušťky

Standardní trhací nýty
Průměr nýtu (mm) Délka nýtu (mm) Svěrná tloušťka
3.2 18 12.0-15.0
20 15.0-18.0
4.0 5 0.5-2.5

Vrták přiložíme na závěrnou hlavu nýtku a začneme vrtat. Pokud se nýt začne protáčet, zamezíme otáčení uchycením hlavy nýtu do kleští. Chce to trochu cviku a trpělivosti. Po čase vrtání by hlava nýtku měla odpadnout.Nýty přenášejí pouze silová zatížení. Používají se při výrobě ocelových konstrukcí všeho druhu, například mostů, jeřábů, sloupů, skeletů budov, střech. V současné době se nahrazují svařováním.

Sloveso "to crimp" znamená nařasit, zvlnit, nalisovat a vystihuje podstatu vytvoření spojení: původní kruhový průřez konektoru se nástrojem nařasí (zvlní), čímž dojde ke zmenšení průměru a vytvoření pevného spojení s vloženým kabelem (nalisování konektoru na kabel).

Jak přidělat patent : Spodní část patentku vložte hrotem přesně do otvoru. Prstem zespodu zatlačte, aby byl patentek dobře usazený. Z rubové strany zkontrolujte, že je patentek přesně na látce a není mezi ním a látkou žádný nechtěný prostor. Obraťte zpět na lícovou stranu a na hrot vložte druhou část patentku.

Jak Roznytovat nýt : Pro správně provedený nýtovaný spoj je důležité:

  1. vybrat nýt správné velikosti dříku k tloušťce spojovaných materiálů,
  2. při nýtování vyvinout dostatečnou tlakovou sílu při roznýtování,
  3. úder kladívka musí být kolmo na nýtovač,
  4. pro nýtování použít správné nástroje a nářadí k dané velikosti nýtů.

Jak dlouhé nýty

Obecným pravidlem je, že nýt by měl mít průměr nejméně třikrát větší než je tloušťka nejsilnějšího plechu, který je spojován. Podle vojenské normy tak musí být průměr závěrné hlavy nýtu nejméně 1,4krát větší než průměr dříku. Výška musí být nejméně 0,3krát větší než průměr dříku.

Každé nýtovací kleště by měly být schopné zpracovat nýty v určitém rozmezí. Koupit můžete například kleště, které jsou vhodné na nýty s průměrem M3 – M6, M4 – M7, M 0,8 – 2,6 mm atd. U každého modelu je průměr nýtů uveden, což vám nákup těch správných kleští usnadní.Nevýhody nýtových spojů:

nízká produktivita práce a vysoká pracnost (fyzická námaha) nižší pevnost. zeslabení spojovaných materiálů dírami a možný vznik trhlin během výroby děr. nezaručují přesnou vzájemnou polohu spojovaných součástí

Co je to Krimpovat : Krimpování – známé také jako lisování – konektorů je proces, který se používá k vytvoření spolehlivého elektrického spojení mezi vodiči a konektorem bez nutnosti pájení.