Antwort Jak se počítá Thaletova věta? Weitere Antworten – Jak se dělá Thaletova věta

Jak se počítá Thaletova věta?
Thaletova věta je zvláštní případ věty: Jestliže máme tři body A, B a C na kružnici se středem S, potom úhel ∠ASC je dvakrát tak velký než úhel ∠ABC.Kružnice opsaná prochází všemi třemi vrcholy trojúhelníku, kružnice vepsaná se dotýká všech tří stran trojúhelníka (strany jsou tečnami kružnice). Obě kružnice jsou třemi vrcholy trojúhelníka jednoznačně určené.Kružnice a přímka nemají žádný společný bod. Dvě kružnice, které nemají společný střed, mohou mít společné právě dva body, právě jeden bod, nebo nemají žádný společný bod. Dvě kružnice, které mají společný střed, se nazývají soustředné.

Co je to tecna : Dle míry zobecnění se definice při různých přístupech mohou lišit, ale v podstatě vždy vyjadřujeme definicí to, že tečnou rozumíme přímku, která má s křivkou společný jeden bod a vzdálenost křivky od přímky klesá při přibližování se k bodu dotyku rychleji než lineárně.

Jak vypočítat kružnice vepsané

Poloměr kružnice vepsané určíme pomocí kolmice na libovolnou stranu trojúhelníku procházející středem. Vzdálenost paty této kolmice od středu představuje poloměr kružnice vepsané.

Jak vytvorit Kruznici opsanou : Sestrojíme osu o1 úhlu α. Sestrojíme osu o2 úhlu β. Průsečík os o1 a o2 je střed S kružnice vepsané k. Tuto kružnici sestrojíme, její poloměr je dán vzdáleností středu S a libovolné strany (určíme jej po sestrojení kolmice ze středu S na libovolnou stranu).

Vzorec pro výpočet obvodu kruhu

Obvod kruhu se vypočítá jako dvojnásobek konstanty π × poloměr kruhu. Vzoreček pro výpočet obvodu kružnice je jednoduchý: Obvod kruhu o = 2 π (3,14) × poloměr r.

Kružnici s nulovým poloměrem tvoří jediný bod – její střed. Rovnice (x – m)2 + (y – n)2 = r2 se nazývá středovou rovnicí kružnice se středem S[m; n] a poloměrem r.

Jak se pocita tečna

Směrnice tečny ke grafu je dána kT = f ′(a), aby tato přímka i křivka měly v daném bodě stejný směr. Dostaneme tak rovnici tečny: y − f (a) = f ′(a)⋅(x − a).Polára je přímka, která má jednu velice zajímavou vlastnost související s tečnami kružnice. Přímka daná rovnicí (x – m)(x1 – m) + (y – n)(y1 – n) = r2 se nazývá polára bodu X1[x1; y1] vzhledem ke kružnici se středem S[m; n] a poloměrem r.Obvod kruhu se vypočítá jako dvojnásobek konstanty π × poloměr kruhu. Vzoreček pro výpočet obvodu kružnice je jednoduchý: Obvod kruhu o = 2 π (3,14) × poloměr r.

Závěrem je, že obvod kruhu o se určí ze vzorce o = πd, kde d je průměr kruhu, nebo o = 2πr, kde r je poloměr kruhu. Žáci by měli odhalit princip Archimédova postupu – totiž, že čím více stran má n-úhelník, tím více se jeho délka blíží délce kružnice (obvodu kruhu) s průměrem odpovídajícím úhlopříčce n-úhelníku.

Jak zjistím poloměr kružnice opsané : Poloměr kružnice opsané je vzdálenost středu od libovolného vrcholu. Střed kružnice vepsané leží na průsečíků os úhlů (je stejně daleko od všech stran trojúhelníku). Poloměr kružnice vepsané určíme pomocí kolmice na libovolnou stranu trojúhelníku procházející středem.

Jak se dělá kružnice : Strategie:

  1. Máme trojúhelník ABC.
  2. Sestrojíme osu o1 úsečky AB.
  3. Sestrojíme osu o2 úsečky AC.
  4. Průsečík os o1 a o2 je střed S kružnice opsané k. Tuto kružnici sestrojíme, její poloměr je dán vzdáleností středu S a libovolného vrcholu.

Jak se vypočítá obsah kružnice

Obsah kruhu je pí krát poloměr na druhou (S = π r²). V továrně vyrábí čokoládové sušenky kruhového tvaru. Průměr sušenky je 16 milimetrů.

Poloměr kružnice vepsané určíme pomocí kolmice na libovolnou stranu trojúhelníku procházející středem. Vzdálenost paty této kolmice od středu představuje poloměr kružnice vepsané.Střed kružnice: Umístěte bod kružítka na jeden z bodů obvodu a nakreslete oblouk. Místo, kde se protíná s jiným bodem na obvodu, je váš druhý bod. Umístěte bod kompasu na tento druhý bod a nakreslete další oblouk. Místo, kde se protíná s dalším bodem na obvodu, je váš třetí bod.

Co je Polára : Polára je přímka, která má jednu velice zajímavou vlastnost související s tečnami kružnice. Přímka daná rovnicí (x – m)(x1 – m) + (y – n)(y1 – n) = r2 se nazývá polára bodu X1[x1; y1] vzhledem ke kružnici se středem S[m; n] a poloměrem r.