Antwort Jak se pohybuje kůň v Sachach? Weitere Antworten – Jak se pohybují šachy

Jak se pohybuje kůň v Sachach?
Střelec se pohybuje diagonálně v libovolném směru o libovolný počet polí, nesmí však přitom přeskakovat jiné kameny. Každá barva má na počátku hry jednoho bělopolného střelce (který kontroluje 32 bílých polí) a jednoho černopolného střelce (který kontroluje 32 černých polí). Věž je druhým nejsilnějším kamenem v šachu.Jezdec může skákat i přes obsazená pole a pohybuje se dvě pole v řádku a jedno ve sloupci nebo naopak, což vytváří tvar písmene „L“. Jezdec uprostřed šachovnice má osm možných polí, na která může táhnout. Všimněte si, že pokaždé, kdy jezdec táhne, změní barvu pole.Dáma někdy taky královna, je nejsilnější šachová figura. Může se pohybovat o libovolný počet polí šachovnice ve všech směrech (svisle, vodorovně a šikmo). Každý hráč má na začátku hry jednu dámu.

Jak končí šachy : Pokud neexistuje žádný takový tah, který by vyhovoval pravidlům, znamená to mat (též šach-mat, původně znamenající „šáh (král, panovník) je mrtev“), tzn. konec hry, vítězství hráče, který takto úspěšně soupeřova krále napadl.

Jak se pohybují sachove figurky

Pohybuje se rovně pouze směrem dopředu, nikdy ani o krok zpátky. Pěšec, který v partii ještě netáhl, může táhnout o jedno nebo o dvě pole dopředu. Potom už pouze o jedno pole. Pěšec sice chodí pouze rovně dopředu, ale soupeřovy figurky bere o jedno pole šikmo.

Jak chodi věž : Pohyb po šachovnici

Věž se pohybuje po šachovnici o libovolné množství polí ve svislém nebo vodorovném směru, tedy po řadách a sloupcích; nemůže se pohybovat po šachovnici „šikmo“ (po diagonálách).

Jak táhnout dámou

Může se pohybovat jakýmkoli přímým směrem – dopředu, dozadu, do stran nebo úhlopříčně – jakkoli daleko, pokud jí v cestě nestojí vlastní figury. Stejně jako v případě všech figur, pokud sebere soupeřovu figuru, její tah tím končí. Všimněte si, jak bílá dáma sebere černou dámu a černý král musí uhnout.

Král je schopen stejného pohybu jako Dáma (svisle, vodorovně a šikmo), avšak pouze o jedno pole na šachovnici a pokud by se svým tahem nedostal do šachu. Ovládá 3 (je-li v rohu) až 8 polí. Je to jediná figura, v kterou se nemůže proměnit pěšec (s výjimkou žravých šachů, kde to možné je).

Jak se hraje rošáda

Rošáda (též rocháda) je společný tah králem a věže, který má každý ze soupeřů právo udělat jen jednou v partii. Smysl rošády spočívá v tom, že se král nacházející se ve středu šachovnice v původním postavení "odklízí" na bezpečné místo a věž na druhé straně vstupuje do hry.Hru vyhrává hráč, jehož soupeř prohlásil, že se vzdává. Tím hra okamžitě končí. Hra končí remízou, pokud král hráče, který je na tahu, není v šachu a hráč nemůže provést žádný přípustný tah. Říkáme, že hra skončila „patem“.Celkem je 6 druhů šachových figurek: král, dáma, věž, střelec, jezdec a pěšec. Oba hráči (bílý i černý) mají na začátku partie tyto figurky: 1 krále, 1 dámu, 2 věže, 2 střelce, 2 jezdce a 8 pěšců. Přesněji se figurkám říká šachové kameny.

Pohybuje se rovně pouze směrem dopředu, nikdy ani o krok zpátky. Pěšec, který v partii ještě netáhl, může táhnout o jedno nebo o dvě pole dopředu. Potom už pouze o jedno pole. Pěšec sice chodí pouze rovně dopředu, ale soupeřovy figurky bere o jedno pole šikmo.

Co rozvíjí šachy : Šachy jedinečným způsobem rozvíjejí abstraktní, logické a kombinační myšlení a vedou k nácviku zkoumání a porovnávání různých možností. Bylo zjištěno, že děti, které se věnují šachu, mají lepší výsledky ve čtení a schopnosti porozumět textu. Zlepšují se také jejich verbální schopnosti.

Jak zahrát rošádu : Malá (nebo krátká) rošáda se dělá tak, že se král přemístí o dvě pole na královské křídlo a věž se umístí vedle něho na opačnou stranu. Při velké (dlouhé) rošádě jde král o dvě pole na dámské křídlo a věž se opět přemístí vedle něho na opačnou stranu.

Kdy se nesmí dělat rošáda

Jestliže jste v šachu, nesmíte dělat rošádu. Nesmíte udělat rošádu, kdybyste se po ní ocitli v šachu. Při rošádě nesmí váš král táhnout přes ohrožené pole, ani nesmí skákat přes vlastní věž, jestliže věž stojí na ohroženém poli.

Šachy
Doba vzniku 15. století
Počet hráčů 2
Délka hry přátelské nebo příležitostné partie obvykle 10 až 60 minut turnajové partie obvykle 2–6 hodin rapid šach min. 10 a max. 60 minut bleskový šach méně než 10 minut korespondenční šach měsíce a roky
Doporučený věk 5 a více

Šachy jsou bezesporu nejlepší a zároveň nejrozšířenější sport, který procvičuje jeden z nejdůležitějších orgánů v našem těle, mozek. Šachy vám sice nevybudují váš biceps nebo břišní svaly, ale určitě vám pomohou udržet nebo zlepšit duševní zdraví. A být bystré a dobré mysli po celý život není určitě k zahození.

Jak se skladaji šachy : Šachovnice se skládá z mřížky 8×8, t.j. 64 shodných čtvercových polí střídavě světlých ("bílá" pole) a tmavých ("černá" pole). Šachovnice se umístí mezi hráče tak, že rohové pole po pravé ruce hráče je bílé. Na začátku hry má jeden hráč 16 kamenů světlých ("bílé" kameny) a druhý hráč 16 kamenů tmavých ("černé" kameny).