Antwort Jak se pestuje máta? Weitere Antworten – Jak sbírat mátu

Jak se pestuje máta?
Nať – sklízí se ještě před květem (nejdéle na počátku květu), kdy je narostlá do 20 – 30 cm výšky. Většinou ji sklízíme srpem, v menším množství odřezáváme nožem, vždy alespoň 10 cm nad zemí. Nať máty sklízíme za slunečného počasí, kdy rostlina obsahuje nejvyšší procento silic.Dobře ho odplevelte a vyhnojte uleželým kompostem. V předjaří mátu seřízněte a odstraňte zaschlé části výhonů. Sázíte-li mátu na zahradu, umístěte ji někam, kde bude chráněna před větrem a přímým sluncem. Ideálním stanovištěm je humózní hlína s dostatkem vlhkosti, jelikož máta nesnáší sucho.Máta se hodí na ozdobu pohárů, zmrzlin, ovocných salátů, ale také do nápojů, jako je mojito nebo mátový čaj. Mojito – si nejlépe vychutnáte tak, že na dno vysoké sklenice dáte pár lístků máty, třtinový cukr, nakrájené dílky limetky a vše rozdrtíte.

Jak se Striha máta : Mátu lze stříhat kdykoliv během roku, tedy vždy, když potřebujete čerstvé lístky. Otrhávají se buď jednotlivé lístky, nebo se stříhají celé větvičky. Není se třeba obávat, při správné péči velice rychle vyrostou listy nové. Kromě toho máta nevyžaduje žádný speciální střih nebo řez.

Kdy sbírat mátu na sušení

Kdy sbírat mátu

Listy máty by se měly sbírat v období od poloviny do konce léta – od července do září, avšak pozor, mělo by se tak činit ještě před samotným kvetením. Můžeme je využít čerstvé nebo sušené. Správný postup při sušení je však nesmírně důležitý. Neztratí se tak všechny její léčivé účinky.

Co udělat z čerstvé máty : Čerstvou mátu používáme do nádivek, marinád na maso, do mletého masa, k jehněčímu, šašlikům, luštěninám, do sýrů, pomazánek a omáček. Asi nejznámější je její použití do osvěžujících nápojů (mojito, čaj), likérů, sirupů, k výrobě dezertů a cukrovinek (zmrzlina, čokoláda, žvýkačky, bonbony).

Mátu operte, pak otrhejte lístky a vložte je do oblíbené konvice nebo džbánu. Zalijte vroucí vodou a nechte pět minut louhovat.

Máta se rychle zapařuje, proto ji dáme sušit co nejdříve. Mátu můžeme sušit umělým teplem při maximální teplotě 40°C. Přirozeným teplem ji sušíme v tmavé a vzdušné místnosti na sušících platech v jedné vrstvě ideálně při teplotě 20 – 30°C.

Jak Spotrebovat mátu

Sklízíme lístky nebo celé natě za suchého počasí po poledni (to se v ní nejlépe rozvinou silice) od června do srpna. Sušíme ji ve stínu a průvanu, aby neztratila cenné silice. Listy můžeme i mrazit nebo naložit do octa nebo oleje.Nejznámějším použitím však zůstává mátový čaj a osvěžující alkoholické i nealkoholické nápoje. Mentol příjemně chladí a uklidňuje, proto se používá také k zevnímu užití jako výplach dutiny ústní dutiny při mírných poraněních, nebo bolestech zubů a dásní.Pryč s roztřepenými konečky

Samotné stříhání konečků není tak těžké, jak se může zdát. Zatočte si jednotlivé tenké prameny dohromady v jednom směru, dokud nezískáte tenký pramen. Díky tomuto zatočení vám na konci zbydou ony roztřepené konečky. Vezměte si ostré nůžky a jednoduše ustřihněte.

Máta se rychle zapařuje, proto ji dáme sušit co nejdříve. Mátu můžeme sušit umělým teplem při maximální teplotě 40°C. Přirozeným teplem ji sušíme v tmavé a vzdušné místnosti na sušících platech v jedné vrstvě ideálně při teplotě 20 – 30°C.

Co sbíráme z máty : Máta peprná je křížence u nás rostoucí máty vodní a máty klasnaté. Bývá vysoká 40-80 centimetrů, má přímou lodyhu, kopinaté listy a růžové až světle fialové květy. Mátu sbíráme těsně před rozkvětem (květen-září), trhají se buď jen lístky nebo celá nať. Z hlediska účinku je nejvýznamnější složkou silice.

Na co pomaha máta : Na co se máta používá Máta podporuje normální činnost trávicího traktu a střev, posiluje přirozenou obranyschopnost a imunitní systém, napomáhá relaxaci a spánku, působí proti nadýmání a napomáhá normální funkci dýchacího systému. Jako inhalace je vhodná u chorob dýchacích cest.

Jak dlouho louhovat cerstvou mátu

Postup. Mátu operte, pak otrhejte lístky a vložte je do oblíbené konvice nebo džbánu. Zalijte vroucí vodou a nechte pět minut louhovat.

Máta je vhodná při výskytu trávicích obtíží, křečí v trávicím traktu, při nadýmání a plynatosti. Hodí se pro zvýšení chuti k jídlu. Při nachlazení povzbudí dýchání.Čaj z máty je oblíbeným bylinkovým čajem, který můžete pít pravidelně, pokud nejste alergičtí na mátu a nejsou u vás známy žádné kontraindikace. Obecně platí, že denní dávka máty by neměla překročit 3-4 šálky čaje.

Proč se třepí konečky vlasů : „Třepení způsobuje především nesprávné zacházení s vlasy. Mezi největší chyby patří česání kulatým kartáčem, který vlasy od hlavy až po konečky roztřepí. Vlasy se ale třepí a lámou také mechanickým přesušováním, nejméně vhodné jsou proto kulmofény a časté užívání žehličky.