Antwort Jak se objeví vší? Weitere Antworten – Jak se objeví vši

Jak se objeví vší?
Jeden ze známějších příbuzných druhů vši dětské je veš muňka „filcka“ (Phthirus pubis), která nepřežívá ve vlasech, ale jiných částech těla, např. v oblasti intimních partií. Přenáší se proto primárně pohlavním stykem. Veš samovolně hlavu neopouští, protože chce zůstat v kontaktu s vlasy.Inkubační doba, tedy doba od prvního výskytu vší v hlavě až po vylíhnutí vajíček tak činí přibližně 2 týdny, přičemž svědění od sající vši se může projevit téměř okamžitě po nákaze (veš potřebuje potravu – krev).Veš má hnědé tělíčko ve tvaru plochého válečku s malou hlavičkou a silné nožičky s drápky, kterými se dokáže vlasu pevně držet. Životní cyklus vší trvá zhruba 30 dní. Vši lepí své hnidy (vajíčka) přímo vlasy u pokožky hlavy a během 7 dní se z hnid vylíhnou larvy, které okamžitě začínají sát krev.

Jak dlouho trvá než se vylíhne veš : Je dlouhá 2-4 mm, samička klade denně 3-4 vajíčka, která připevňuje pevně k vlasu v těsném sousedství pokožky (tzv. hnidy). Žije asi 3 týdny a za tu dobu naklade 100-140 vajíček. Rychlost vývoje pak závisí na teplotě, z vajíček se líhnou larvy, z nich pak asi za 20 dnů dospělé vši.

Co dělat při výskytu vši

Jak postupovat při nálezu vši nebo vajíčka (hnidy)

Postup dodržovat dle příbalového letáku. Umýt vlasy šamponem proti vším. Najít všechny vši ve vlasech a zbavit se jich. Hnidy vyčesat pomocí všiváčku (hřebínek na hnidy).

Jak dlouho žijí vši mimo vlasy : Bez možnosti sání krve veš do 24 hodin umírá. Ale už po několika hodinách bez potravy (mimo hlavu) je velmi oslabená dehydratací a podchlazením a není schopna napadnout dalšího hostitele a sát jeho krev. Samička klade denně 3-4 vajíčka (hnidy). Za život jich může naklást až 50!

Uklízet, prát, žehlit a desinfikovat celou domácnost tak kvůli vším opravdu nemusíte. Riziko, že chytnete veš třeba ze sedačky, nebo polštáře je prakticky nulové. Věci, kde by vši mohly být, stačí na 24 hodin odstavit a nepoužívat, nepřežije žádná.

Lupy (odlupující se odumřelá kůže) jsou drobné bílé až lehce nažloutlé tečky a z vlasu je jde snadno dostat. Pokud vlasy pročešeme nebo na lup jednoduše zkusíme fouknout, spadne. Kdežto veš na vlasech pevně drží. Lupy bývají zvlášť na tmavých vlasech spíš viditelné, vši ve vlasech umí splynout.

Jak dlouho žijí vší mimo vlasy

Možný ovšem je přenos na různých tkaninách – čepice, ručníky, ložní prádlo, kde se drápky snadno zachytí. Mimo hostitele ale veš nevydrží žít příliš dlouho. Umírá zhruba do 24 hodin po posledním sání. Navíc se v řádu několika hodin vyčerpá, dehydratuje a ztrácí schopnost lézt.Tajit tuto skutečnost se opravdu nevyplácí. Aby byla nákaza bezpečně zažehnána, musí být vši a hnidy zlikvidovány u všech dětí (a samozřejmě dalších členů rodiny). Dítě nakažené pedikulózou samozřejmě nesmí chodit do školy a po odstranění vší je třeba hlavu kontrolovat ještě nejméně tři týdny.Bez možnosti sání krve veš do 24 hodin umírá. Ale už po několika hodinách bez potravy (mimo hlavu) je velmi oslabená dehydratací a podchlazením a není schopna napadnout dalšího hostitele a sát jeho krev. Samička klade denně 3-4 vajíčka (hnidy). Za život jich může naklást až 50!

Zásadní pokyn zní vyčesávat MOKRÉ VLASY s trochou KONDICIONÉRU, nebo balzámu, rozčesávače na vlasy, případně dobře funguje i kokosový olej. A POCTIVĚ po pramenech VYČESAT celou hlavu! Kouzelný všiváček protáhnout vždy od kořínků ke konečkům.

Co opravdu funguje na vši : Zkuste třeba Trixline gumičky do vlasů proti vším obsahující rozmarýn, eukalyptus, mátu peprnou a geraniol. Výrobek je voděodolný. Při běžném používání vydrží až 75 dní. Můžete vsadit rovněž na produkty v podobě sprejů Paranit nebo Puressentiel, které obsahují účinnou repelentní složku odpuzující vši.

Co opravdu funguje na vší : Zkuste třeba Trixline gumičky do vlasů proti vším obsahující rozmarýn, eukalyptus, mátu peprnou a geraniol. Výrobek je voděodolný. Při běžném používání vydrží až 75 dní. Můžete vsadit rovněž na produkty v podobě sprejů Paranit nebo Puressentiel, které obsahují účinnou repelentní složku odpuzující vši.

Jak se zbavit vší v bytě

Jak postupovat při nálezu vši nebo vajíčka (hnidy)

Postup dodržovat dle příbalového letáku. Umýt vlasy šamponem proti vším. Najít všechny vši ve vlasech a zbavit se jich. Hnidy vyčesat pomocí všiváčku (hřebínek na hnidy).

Šíří se přímým kontaktem s infikovanými vlasy, například společně užívanými hřebeny, čepicemi, klobouky nebo šálami. Veš dětská jsou proto velmi častým problémem ve školkách a školách, kde si děti společně hrají nebo jsou v blízkém kontaktu. Odvšivování dětí je téměř vždy na rodičích.Může dojít k poleptání pokožky hlavy, proto se podobných experimentů vyvarujte! Místo toho vsaďte na prevenci. Vši údajně odpuzuje silné aroma bylin – maminky proto často mažou pokožku hlavy tea tree olejem či oleji, ve kterých je naložená šalvěj, levandule nebo třeba rozmarýn.

Co musí člověk udělat Pokud zjistí že má vši : Rodiče a dítě s pedikulózou. Pokud rodiče zjistí, že jejich dítě má vši, musí tuto skutečnost nahlásit ve škole a v kolektivech, kde se dítě v období posledních dvou týdnů pohybovalo.