Antwort Jak se nazývá prakticky nástroj pro rozvoj sebepoznání? Weitere Antworten – Co to je sebepojetí

Jak se nazývá prakticky nástroj pro rozvoj sebepoznání?
Sebepojetím v psychologii rozumíme vztah lidského jedince k sobě samému i subjektivně důležitým skutečnostem jeho života, tedy to, co si člověk o sobě a subjektivně významných danostech myslí, jak je vnímá, prožívá a nakonec i hodnotí.Můžeme říci, že sebepoznání je (spolu se sebehodnocením) kognitivní složkou sebepojetí, je představou o sobě samém (o svém těle, svých vlastnostech, schopnostech, plánech apod.). Jde o kognitivní aspekt postoje člověka k sobě. Úroveň sebepoznání závisí na schopnosti reflexe a hodnocení sebe sama.Sebehodnocení – afektivní aspekt sebepojetí, lze definovat jako mentální reprezentaci emočního vztahu k sobě, neboli představu sebe z hlediska vlastní kompetence, ať už v jakékoli oblasti – sociální, morální nebo výkonové.

Jak na sebepoznání : Další metody sebepoznání:

  1. Poslouchej komplimenty od ostatních a neodmítej je.
  2. Vnímej své emoce – negativní i pozitivní
  3. Mindfulness – pozoruj, o čem přemýšlíš
  4. Napiš si na konci dne 5 věcí, které ti udělaly radost.
  5. Vyzkoušej si volně dostupné testy temperamentu.
  6. Když už víš, kdo jsi, neboj se opravdu být sám sebou.

Co je to Sebevýchova

Definice sebevýchovy

„Sebevýchova v rozvinuté podobě znamená cílevědomé a dlouhodobé úsilí o formování sebe samého k vytyčenému cíli. “ Při tomto úsilí jedinec vychází, jak z vlastních zkušeností tak ze zkušeností, jenž mu zprostředkovaly důležité osoby v jeho životě.

Co to je seberealizace : Seberealizace neboli sebeaktualizace (self-actualization, self-realization) je chápána jako rozvoj a zároveň plné využívání schopností a vloh jedince. Poprvé jej použil Kurt Goldstein, později tento pojem převzal A. H. Maslow a v lehce přenesené formě i C. Rogers (mluvil o sebeaktualizaci).

Schopnost přemýšlet o sobě, o svém jednání a následně ho adekvátně posoudit – co člověka k danému chování vedlo atp. Zjednodušeně sebereflexe = sebehodnocení.

Otevřená místa by měla popisovat to, co vám nyní nešlo, čemu jste nerozuměli, k čemu jste měli otázky, v čem byly nejasnosti. Právě tato místa jsou klíčem k dalšímu postupu. Rozhodně bychom je neměli schovávat ani před sebou ani před ostatními.

Co je to sebevzdělávání

Sebevzdělávání jako takové by mělo vycházet především z vlastního rozhodnutí, zodpovědnosti, z vůle konkrétního člověka a ne z direktivních nařízení, jako vynucená povinnost. Cílem diplomové práce je zjistit jakým způsobem učitelé na prvním stupni základní školy pojímají problematiku sebevzdělávání.Potřeby dělíme na 2 základní skupiny:

  • biologické (primární, vrozené) – potřeba dýchání, spánku, potravy, bezpečí
  • sociální (získané), které se dále dělí na kulturní (např. vzdělání) a na psychické (radost, štěstí, láska)

Humanistická psychologie je učení o osobnosti jako celku se zvláštním zájmem o hodnoty a morální dynamismy lidské aktivity. Nemá "jednoho vůdce", hlavními představiteli jsou Abraham H. Maslow a Carl R. Rogers.

○ Popis: Co se stalo ○ Pocity: Jak ses cítil ○ Evaluace: Co bylo dobré a co špatné byly příčiny…

Jak udělat sebereflexi : Sebereflexe spočívá v pokládání si různých variant následujících otázek: – Jaký špatný návyk jsem dnes neudržel na uzdě Co mohu udělat pro to, abych ho zítra na uzdě udržel – Jaký špatný návyk jsem dnes na uzdě udržel

Co napsat do hodnocení : Slovní hodnocení zahrnuje posouzení výsledků vzdělávání žáka v jejich vývoji, ohodnocení píle žáka a jeho přístupu ke vzdělávání i v souvislostech, které ovlivňují jeho výkon, a naznačení dalšího rozvoje žáka. Obsahuje také zdůvodnění hodnocení a doporučení, jak předcházet případným neúspěchům žáka a jak je překonávat.

Co znamená slovo sebereflexe

Schopnost přemýšlet o sobě, o svém jednání a následně ho adekvátně posoudit – co člověka k danému chování vedlo atp. Zjednodušeně sebereflexe = sebehodnocení.

Celoživotní vzdělávání (CŽV) prohlubuje, obnovuje nebo rozšiřuje znalosti, vědomosti, dovednosti a kvalifikaci jeho účastníků a umožňuje jim další odborný rozvoj.Podle organizace UNESCO7 „spočívá «dualita» duálního vzdělávacího systému v tom, že spojuje praxi ve firmě a odborné vzdělávání na odborné škole do jednoho kurzu“. Ve firmě projde student či učeň praktickou odbornou přípravou, kterou doplní teoretická výuka na odborné škole.

Jaké jsou fyziologické potřeby : Fyziologické potřeby – základní lidské potřeby jako dýchání, konzumace tekutin a potravin, spánek, teplo, rozmnožování, fyzická aktivita a vylučování. Lze je nazvat také jako „zvířecí potřeby“. Při jejich nedostatku nemůžeme žít.