Antwort Jak se naučit pájet? Weitere Antworten – Co potřebuji na pájení

Jak se naučit pájet?
Kromě páječky je potřeba kalafuna (většinou balená v malé plechovce) a pájka (téměř vždy ve formě kovové trubičky, která má ve své dutině trochu kalafuny). Dále podložka, které nebude vadit potřísnění kalafunou a pájkou, kleště na tvarování a přidržování součástek a drátků a jemný pilník.Při přípravě k pájení začněme jednoduchými cvičeními. Můžeme si například zakoupit velkou (i tu nejlevnější) prototypovou desku, tedy univerzální, navrtaný PCB laminát a snažit se každý kontakt co nejpřesněji pokrýt rozumným množstvím pojiva.Pájet stačí do doby rozlití pájky plus několik dalších desetin sekundy pro lepší prohřátí pájených ploch. Poté oddalte od pájeného místa konec trubičkové pájky a vzápětí i hrot páječky. Pájet déle je potřeba u objemnějších kovových součástí, které rychle odvádí teplo z místa pájení.

Jak se PAJI : 1) Dotkněte se hrotem zlehka pájeného místa a zahřívejte spoj. 2) Přisuňte pájku na zahřáté místo a nechte ji roztavit. 3) Zahřívejte znovu asi 1-2 sekundy. Jakmile se pájka rozlije a pokryje pájenou část, odsuňte hrot od spoje a vyčkejte, až pájka ztuhne.

Na jakou teplotu pájet

Teploty

Teplota Fyzikální efekt
200°C Kalafuna je žíravá
232°C Bezolovnatý cín taje
250°C Od této teploty se již pájet dá = teplota tání cínu + pár stupňů navíc na vyrovnání ztrát
303°C Teplota dostatečná na většinu pájení

Jaké materiály lze pájet : Jaké materiály můžu pájet Pájet můžeme téměř všechny kovy vyjma zinkových slitin (zinek lze pájet jen měkkými pájkami). Můžeme také navzájem spojovat různé druhy kovů. Spojení různých kovů pomocí stříbrné pájky.

Jako zdroj tepla se používá plynový hořák nejčastěji propanbutanový nebo na zemní plyn. Pájení ( stříbra, zlata ) se odehrává při poměrně vysokých teplotách okolo 800 ~ 1200˚C. Procesu se říká tvrdé pájení oproti měkkému pájení pomocí cínu a olova při výrazně nižších teplotách 300 ~ 500˚C.

Při pájení se kovové součástky nejdříve páječkou zahřejí a přidáním roztavené pájky se spojí. Pájka vytvoří po vychladnutí pevné mechanické a elektrické spojení. Kovové součástky nejsou na rozdíl od svařování nataveny. Přesto vzniká na povrchu kovové součástky ve styku s pájkou tenká legovaná vrstva.

Jak poznat studeny spoj

Kontrola studeného spoje: Spoj by měl být na pohled lesklý. Pokud je matný a zrnitý, pak se vytvořil studený spoj. To je důsledkem dlouhého působení pájecího hrotu nebo tím, že během chladnutí spoje došlo k jeho posunu. Proto není vhodné nanášet nadměrné množství pájky.Ideální teplota pro většinu užití je tedy zhruba 303°C, ta zajistí, že bod tání cínu bude dosažen nejen na hrotu pájky, ale i v celém objemu cínu. Zvýšení teploty o každých 10°C sníží dle výrobců životnost pájecího hrotu na polovinu.Pájky

  • měkké pájky (teplota tání do 450 °C) cínové pájky. speciální pájky.
  • tvrdé pájky (teplota tání nad 450 °C) pro pájení lehkých kovů na bázi Cu. na bázi Ag. na bázi Ni. na bázi Pd. pájka z drahých kovů pro vakuové pájení


Pájka v tradičním pojetí je slitina cínu a olova. Existují různé druhy pájky podle toho, k jakým účelům se používají. Kromě využití v elektronickém průmyslu je známé její používání při klempířských pracích. Pájka pro elektroniku nejčastěji obsahuje 60 % cínu a 40 % olova, což se obecně označuje „pájka 60/40“.

Na co je kalafuna při pájení : Kalafuna – používá se pro lepší přilnavost cínu na hrot a pájený kov. Isopropylalkohol – jedná se o chemický prostředek pro očištění a odmaštění komponentů.

Jak ukládat šperky : Základní podmínky pro správné skladování

Nejdůležitější, co šperky při skladování potřebují, je sucho, pokojová teplota a místo mimo přímý sluneční svit. Podstatné je také skladovat je odděleně, aby se nemohly poškrábat. Cokoli s hrubými povrchy, ostrými hranami nebo spárami proto není nejvhodnější.

Co to je tavidlo

Tavidlo je látka, která je při pokojové teplotě téměř netečná, ale při zvýšených teplotách se stává silně redukční a brání tak tvorbě oxidů kovů. Navíc tavidlo umožňuje, aby pájka snadno tekla po pájených površích, místo aby tvořila kuličky, jak by se jinak dělo.

Dobré je mít ještě jemný ocelový kartáč na očištění očka a místo obyčejné kalafuny lze použít nějaké speciální tavidlo. To je nezbytné při pájení třeba na hliník, nebo poniklovaný povrch. Zbytek tavidla je dobré po dokončení pájení umýt např. lihem, nebo speciálním čističem na DPS.Úplně nejlepší je šperk čistým, měkkým hadříkem očistit po každém sundání (tedy klidně každý den). Odstraníte tak kosmetické přípravky, mastnotu, pot a organické zbytky, které se mohly na povrchu během celého dne nashromáždit. Jako další způsob mechanického čištění vám poslouží měkký zubní kartáček.

Proč nosit šperky : Šperky jsou způsobem, jak můžeme světu ukázat a říct, kdo jsme. Elegantní dáma s perlami nebo svobodná duše, jejíž zápěstí zdobí mnoho barevných náramků Krásný doplněk nám umí také dodat sebevědomí, náušnice zase podtrhnout krásu našich očí a zvýraznit naši ženskost.