Antwort Jak se ladí příčná flétna? Weitere Antworten – Jak se ladí flétna

Jak se ladí příčná flétna?
Sopraninová zobcová flétna: má ze zobcových fléten nejmenší velikost a ladí se v tónině F. Sopránová zobcová flétna: ladí se v tónině C. Altová zobcová flétna: ladí se v tónině F. Tenorová zobcová flétna: ladí se v tónine C.Správné foukání

Do flétny foukejte jemně a stále stejnou silou. Pokud budete foukat příliš silně, flétna bude mít ostrý a nepříjemný zvuk. Základem je foukat do náustku, a to velmi jemně. Stejně jemně jako když foukáte do bublifuku a chcete mít krásné bubliny.Jak čistit a kde uchovávat příčnou flétnu

Po každém hraní vytřete vnitřek nástroje suchým vytěrákem (gázovým, jelenicovým nebo bavlněným) a nechejte nástroj před uložením do pouzdra pár minut vyschnout. Před hraním a během hraní nepijte slazené a alkoholické nápoje, prodloužíte tak značně životnost podlepek.

Co to je příčná flétna : Příčná flétna je dechový nástroj, který se dnes vyrábí téměř výhradně z kovu. Nejčastěji příčné flétny naleznete v symfonických, komorních a dechových orchestrech, nicméně čím dál tím častěji pronikají i do jiných žánrů. Nejčastěji se setkáte s takzvanou pikolou, altovou a basovou příčnou flétnou.

Jak vyčistit zobcovou flétnu

Po hraní vytřete flétnu čistým vytěrákem a nechejte ji přes noc vyvětrat, aby se odpařila všechna zkondenzovaná vlhkost z dechu. Zcela vyschlý nástroj opět ošetřte olejem. Tento proces opakujte tři dny za sebou, poté několikrát jednou týdně a po zahrání v běžném provozu jednou za 2 měsíce.

Jak vybrat zobcovou flétnu : Jak již bylo řečeno výše, pořiďte dětem sopránovou flétnu s anglickým prstokladem. Rozhodně neuděláte chybu s flétnami značek Smart nebo Aulos v cenovém rozmezí 300 – 600 Kč. Vybírejte flétny, které jsou složené ze tří dílů (tuto informaci zjistíte u každé flétny v popisku – dole v sekci „Parametry“).

Hráč drží flétnu jednou rukou, obvykle pravou, a prsty pokládá na otvory podél těla flétny, aby měnil výšku tónů. Náustky, do kterých hráč vhání vzduch, jsou umístěny na konci nástroje. Nejběžnější typy koncových fléten jsou indické flétny, čínské flétny xiao a japonské flétny šakuhači.

2) PŘÍČNÁ FLÉTNA

Druhým, na výrobu velmi snadným typem flétny je příčná: hubičku i otvory prpo hraní jednotlivých tónů je třeba vypálit žhavým hřebíkem, zasazeným v držátku (třeba kousku dřeva). Výroba trvá několik desítek vteřin a po troše zkušeností lze vyrobit snadno i dobře ladící nástroj.

Jaké jsou druhy fléten

Odkazy

  • Panova flétna.
  • Příčná flétna.
  • Zobcová flétna.
  • Čínské flétny.
  • Irská whistle.
  • Irská příčná flétna.
  • Koncovka (hudební nástroj)

Příčné flétny:

Nástroje se ladí na požadovanou výšku plynulým povytažením hlavice z korpusu. (U nás je při běžném ladění cca 442 Hz hlavice povytažená zhruba o 1-2 mm. Pozor – zahřátím nástroje jeho ladění stoupá.)Dřevěnou flétnu je potřeba pravidelně zevnitř ošetřovat olejem, nejlépe mandlovým nebo lněným. Olej jednak uzavře všechny póry ve dřevě což má příznivý vliv na sílu tónu, hlavně ve spodním rejstříku flétny, dále chrání dřevo před možným prasknutím a vzniku různých plísní.

Pro malé začátečníky je zobcová flétna vhodná již mezi 4. a 5. rokem, kdy je dítě schopné tento nástroj ovládat a především se na hru soustředit. Velmi výjimečně lze s flétnou začít i dříve, dítě by však mělo být schopné alespoň 15 – 20 minut udržet pozornost a vnímat rady pedagoga a mít dobrou motoriku prstů i úst.

Jak hrát na příčnou flétnu : Při učení se hře na flétnu je důležitá správná technika, cílevědomé cvičení, dobrá hudební průprava a hudební sluch. Než přejdete k pokročilejším technikám, je nezbytné začít se základy, jako je správná technika hry, držení těla, ovládání dechu a umístění prstů.

Jak vyrobit Panovu flétnu : Panovu flétnu lze vyrobit pomocí brček, u kterých stačí zastřihnout konce, postupně vždy o 1 centimetr. Připravte si takto cca 7 brček, které si poté naskládejte vedle sebe a slepte je k sobě izolepou. Foukáním do nich vznikou zajímavé zvuky a díky tomu, že každé brčko je jinak dlouhé, budou zvuky různé.

Jak se hraje na příčnou flétnu

Při učení se hře na flétnu je důležitá správná technika, cílevědomé cvičení, dobrá hudební průprava a hudební sluch. Než přejdete k pokročilejším technikám, je nezbytné začít se základy, jako je správná technika hry, držení těla, ovládání dechu a umístění prstů.

altová flétna – rozsah f1 až c4 (notuje se v houslovém klíči jak zní, někdy o oktávu níže) tenorová flétna – rozsah c1 až g3 (notuje se v houslovém klíči jak zní) basová flétna – rozsah f až c3 (notuje se v oktávovém basovém klíči, resp. o oktávu níže než zní) velkobasová flétna – rozsah c až g2.Pro zobcovou flétnu jděte vždy do obchodu s hudebnami, ne do hračkářství, zde koupíte hračku, ne hudební nástroj. Při nákupu vybírejte zásadně mezi nástroji trojdílné konstrukce. Flétnu pečlivě prohlédněte, nesmí mít žádné praskliny. Všechny tři díly by měly patřičně těsnit, aby mezi nimi neprofukoval vzduch.

Jak se naucit na flétnu : Boční (příčné) flétny se drží ve vodorovné poloze a hraje se na ně foukáním vzduchu otvorem (náustkem) umístěným po straně nástroje. Hráč drží flétnu oběma rukama, zatímco levá ruka drží tělo flétny v blízkosti otvorů a pravá ruka drží flétnu nahoře.